Vyhledat zájezd na mapě

Od r. 1979 tolerovalo Thajsko na svém východním území základny jednotek Rudých Khmerů. Dnes je Thajské království konstituční monarchií. Nejvyšším zákonodárným orgánem je dvoukomorové národní shromáždění (senát a sněmovna reprezentantů). Administrativně se člení na 71 provincií, tzv. changwatů. Král Rama IX. (Bhumibol Adulyadej) je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě (od r. 1946).

Zajímavá místa

AyutthayaHorské kmeny severního ThajskaLampang
BangkokKanchanaburi a most přes řeku KwaiLopburi
Bangkok – památkyKhao SokSukhothai
Chiang MaiKhao Yai

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Thajsku naleznete v odkazu.

informace o Thajsku

Očkování

Thajsko je jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě a vzhledem k velké kumulaci osob a jiným hygienickým návykům místních obyvatel jsou cestovatelům doporučena preventivní očkování.

Více o očkování do Thajska

Historie

Kolem přelomu letopočtu začínají na území dnešního Thajska pronikat thajské kmeny z jižní Číny. V 1.–2. století vznikají první státní útvary, jimž ovšem vládli nethajští Monové. V 7.–13. století existuje na území dnešního centrálního Thajska již řada drobných států.

Více o dějinách Thajska

Náboženství

93,6 % obyvatel Thajska se hlásí k buddhismu – théravádový buddhismus je rovněž jádrem thajského nacionálního sebeuvědomění. Muslimové tvoří asi 5 % obyvatel, v nejjižnějších oblastech Thajska ale islám převažuje. Křesťané v zemi představují menšinu čítající 1,2 % populace. Jako ve většině asijských kultur je klíčová v thajském spirituálním učení tzv. úcta k předkům. V Thajsku je přes 300 000 buddhistických mnichů. Od thajských mužů, včetně členů královské rodiny, se očekává, že přinejmenším jednou ve svém životě dočasně vstoupí do mnišského řádu, většinou na tři měsíce. V zemi je 40 000 tzv. watů, jež jsou něco mezi chrámem a klášterem, kde buddhistický výcvik probíhá. Typické je, že mniši putují zemí a lidé je obdarovávají jídlem, neboť věří, že jim to přinese štěstí.

Více o náboženství v Thajsku

Kuchyně

Vyniká především pálivostí. Thajci rádi ochucují různými výraznými příchutěmi, např. mátou, citronelou, koriandrem nebo čili papričkami. Mezi nejznámější pokrmy patří polévka tom yam (psáno též tom yum), zároveň pikantní a nakyslá, právě díky čili a citronele – někdy se ovšem její výrazná chuť mírní kokosovým mlékem.

Více o thajské kuchyni

Jazyk

Thajským úředním jazykem je thajština, kterou se mluví a píše v centrálním Thajsku. Tento dialekt se úspěšně stal komunikačním jazykem všech thajských i nethajských etnických skupin v království. 

Více o thajštině

Cestovatelské články

Nejoblíbenější zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů