Vyhledat zájezd na mapě

Horské kmeny, „Chao Khao“ neboli „lidé z hor“, jak jim říkají Thajci, patří k etnickým menšinám, které žijí v severní a v severozápadní části Thajska. Výzkumný institut horských kmenů v Chiang Maji rozlišuje 10 hlavních horských kmenů na území Thajska, ale dodává, že jich může být až 20. Odhady celkové populace se pohybují okolo 550 000 lidí.

Každý z horských kmenů má svůj vlastní jazyk, zvyky, způsob oblékání a náboženství. Většina z nich jsou původem nomádské nebo polonomádské kmeny, které sem migrovaly z Číny, Barmy, Laosu a Tibetu převážně v posledních 200 letech (některé skupiny ale mohou být v Thajsku mnohem déle). Často jsou označováni jako lidé čtvrtého světa v tom smyslu, že nepatří ani k západní civilizaci, ani k obyvatelům zemí tzv. třetího světa. Překračovali a vlastně stále překračují hranice současných států bez ohledu na správní uspořádání světa, které se jich příliš netýká. Hranice jejich světa utváří jejich vlastní jazyk a kultura.

Mezi hlavní „horské“ kmeny patří: Akha (thajsky I-kaw), populace 38 000, původ Tibet; Lahu (thajsky Musoe), populace 59 000, původ Tibet; Lisu (thajsky Lisaw), populace 25 000, původ Tibet; Mien (thajsky Yao), populace 38 000, původ střední Čína; Hmong (thajsky Meo nebo Maew), populace 87 000, původ jižní Čína; Karen (thajsky Yang nebo Kariang), populace 285 000, původ Barma.

Obživou drtivé většiny příslušníků těchto kmenů je pěstování rýže, kukuřice a opia, i když opium je po restriktivních opatřeních thajské vlády pěstováno hlavně pro vlastní spotřebu. Kromě toho se tito lidé věnují chovu prasat, koz a skotu. Náboženství těchto kmenů je různé, převládá animismus, ale např. některé skupiny Karenů jsou buddhisté a další – spolu se skupinami kmene Lahu – se v důsledku horlivé aktivity misionářů hlásí ke křesťanství. Většina pěších turistických tras vede přes vesnice Hmongů a Karenů. Setkání s těmito lidmi a jejich způsobem života patří k zajímavým zážitkům z Thajska.

Setkat se s horskými kmeny lze na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Thajska

Mezi základní očkování do Thajska patří žloutenka typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Před cestou si také zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Thajska << Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Pokud cestujete letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým nebo pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.  Při pobytu v odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy.  Vakcína proti choleře má částečně účinek i proti cestovatelským průjmům na dobu několika měsíců. V rámci prevence zdraví je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel, probiotika, léky proti průjmům, repelent proti hmyzu, případně filtrační láhev pro čištění vody. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů, který může být tvořen z kontaminované vody. Konzumujte ovoce, které lze oloupat a vše tepelně upravené. Riziko malárie je v Thajsku nízké a pouze v některých oblastech v závislosti na roční době. Ohledně prevence malárie se poraďte před cestou s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů