Výběr zájezdu

 

Další služby

Laos – informace, zajímavosti

Základní informace o LaosuZastupitelské úřady ČR pro LaosVízum do Laosu
Praktické informace na cestu do LaosuStravování v LaosuKlima v LaosuCo navštívit v Laosu?Zájezdy do LaosuČlánek: Luang Phrabang, Zlaté město

Laos úvodem

Laos byl součástí francouzské Indočíny do roku 1954, kdy byla vyhlášená nezávislost. Přítomnost Francouzů v Laosu, i když netrvala dlouho, značně ovlivnila kulturu a hlavně architekturu země. V mnohých turistických centrech panuje příjemná, poklidná atmosféra umocněna francouzskými kavárničkami, bageteriemi a znějícími tóny šansonů. Samotní Laosané jsou při osobním kontaktu velice přátelští a rádi se vyptávají na život v našich zeměpisných šířkách. Sami od sebe ovšem nemají potřebu navazovat kontakt s cizinci, naopak jsou spíše ostýchaví.


laoská vlajka


Zvětšit mapu

Základní informace o Laosu

Oficiální název: Laoská lidově demokratická republika (Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao)
Zkrácený název: Laos
Rozloha: 236 800 km2
Obyvatelstvo: 6,522 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Vientiane - Viangchan (asi 600 tisíc obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 17 provincií, 1 distrikt a hlavní město
Jazyk: úředním jazykem je laoština
Měna: 1 Kip (LAK) = 100 atů; kurz
Náboženství: 85 % buddhisté, 15 % animisté
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +856
Důležitá telefonní čísla: policie (191), první pomoc (195), hasiči (190)
Doména: .la
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR pro Laos

Vízum do Laosu

  • Občané ČR: : Pro vstup do Laosu potřebujete pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza a má alespoň 2 stránky volné. Laoské turistické vízum se uděluje po příletu na mezinárodní letiště ve Vientiane a rovněž v Luang Phrabangu, má platnost 2 měsíce a stojí 30 USD. O vízum lze žádat také na vybraných pozemních hraničních přechodech.

    Při podání žádosti o laoské vízum na zastupitelském úřadu Laosu v Bangkoku se požaduje pas a 2 fotografie. Poplatek za vystavení víza zde činí 800 ThB (thajských bhátů).

  • Ostatní: Stejné náležitosti jako občané ČR. Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá s Laosem vízovou povinnost a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.
Nahoru

Bezpečnost v Laosu

Laos je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Laosu

Do Laosu lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Platební karty a šeky

Bankomaty v Laosu nejsou. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v turisticky atraktivních lokalitách jako je Vientiane a Luang Phrabang. V Laosu lze uplatnit i cestovní šeky. Úřední hodiny pro jejich výměnu v bankách jsou však omezené.

Elektřina

Elektrické napětí v laoské síti je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Očkování do Laosu

Očkování do Laosu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Pošty v Laosu jsou otevřené v pracovní dny od 8 do 17 hod., v sobotu od 8 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky lze zakoupit u prodejců pohledů nebo na poštách. Do České republiky bývá zásilka z Laosu doručena do čtrnácti dnů.
  • Místní telefon - Telefonní hovory lze uskutečnit z veřejných telefonních úřadů. Volání do zahraničí je nejrozšířenější i nejlevnější přes internet, což nabízí každá internetová kavárna.
  • Mobilní telefon - Všichni čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Laos patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - V Laosu je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 20 Kč za hodinu.

Fotografování a filmování v Laosu

Fotografovat je v Laosu možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Nahoru

Stravování v Laosu

Laoská kuchyně je do značné míry podobná thajské. Je však méně ostrá, spíše chuťově nevýrazná. V hlavních turistických oblastech lze navštívit restaurace, které připravují thajské, indické a evropské pokrmy.

Veškeré pokrmy se připravují z čerstvých surovin, jako je zelenina, čerstvé ryby, kuřata, kachny, vepřové maso, hovězí maso nebo maso z vodních buvolů. Základ všech laoských jídel tvoří vařená nebo napařovaná lepkavá rýže. Charakteristickou chuť jídel vytváří kombinace citronové trávy (lemongrass) a čerstvého koriandru. K oblíbeným ochucovadlům patří omáčky a pasty z fermentovaných ryb (pro našince to často není nic, co by musel ochutnat dvakrát), kokosové mléko, chilli, česnek, zázvor, drcené arašídy a tamarindová šťáva. Jídla jsou často zdobena zeleným salátem, nasekaným koriandrem, lístky máty, klíčky nebo fazolovými výhonky.

I když se laoská káva z náhorní plošiny Bolaven řadí mezi nejkvalitnější na světě, její pití není v Laosu příliš rozšířeno. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám a velmi dobrému pivu „Beer Lao“.

Doporučuje se pít balenou vodu, která je dostupná ve všech turistických místech.

Nahoru

Klima v Laosu

Laos má vlhké tropické podnebí. Jeho klima určují pravidelné asijské monzunové cykly vytvářející tři základní období. Teplý jihozápadní monzun od Indického oceánu přinášející deštivé monzunové období přichází mezi květnem a červnem a trvá do listopadu. Množství srážek se liší podle nadmořské výšky a zeměpisné šířky. Nejvíce srážek, přes 300 cm za rok, spadne na jižních vrcholech Annamite Chain.

VIENTIANE – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.) Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden 8 14 28 střední 5
únor 8 17 30 vysoká 15
březen 7 19 33 extrémní 38
duben 8 23 34 extrémní 99
květen 7 23 32 extrémní 267
červen 5 24 32 extrémní 302
červenec 5 24 31 extrémní 267
srpen 5 24 31 extrémní 292
září 8 24 31 extrémní 302
říjen 8 21 31 extrémní 109
listopad 8 18 29 vysoká 15
prosinec 8 16 28 střední 3
Nahoru

 


Laos – zájezdy

Thajsko, laos, kambodža

... a na skok do Barmy
21 dní |
Luang Phrabang

Vydejte se do zlatých paláců Bangkoku i velkolepého Angkor Watu, vykoupejte se v kaskádových jezírkách a těšte se na pouliční cvrkot - třeba na plovoucích trzích či ve vesnicích horských kmenů...Garance odjezdu!.

13.02.–05.03. | 12.11.–02.12. | 16.02.–08.03.

Detail

66 800 Kč


Laos a kambodža

Po stopách khmérské civilizace
18 dní | snídaně |
Zamyšlení mniši

Specialita Pronikněte do tajů khmérského království! Uchvátí vás kouzelná krajina hor a vodopádů, vesničky etnických menšin, hraví říční delfíni a monumentální Angkor Wat. Garance odjezdu jarního termínu!.

06.03.–23.03. | 23.10.–09.11. | 05.03.–22.03.

Detail

68 800 Kč


Královská města indočíny

Za dědictvím dávných říší
15/18 dní | snídaně |
Buddhistický mnich

Poznání i relax Objevte kouzlo staré Indočíny a hrdého Siamu! Zatajte dech v tajemném Angkoru Watu, poplujte po Voňavé řece, vychutnejte si poklidnou atmosféru starého Luang Phrabangu.

03.04.–17.04. | 03.04.–20.04. | 24.10.–07.11. | 24.10.–10.11. | 22.03.–05.04. | 22.03.–08.04.

Detail

od 72 800 Kč