Vyhledat zájezd na mapě

Chiang Mai založil r. 1296 král Mangrai. Ten byl původně princem z Nan-čao, snad thajského království v jihozápadní Číně. Později ve 13. a 14. století se Chiang Mai stala součástí většího království Lan Na („milion rýžových polí“), které se rozkládalo v severní části dnešního Thajska. V té době se stalo významným kulturním a náboženským centrem. V r. 1477 se zde konal 8. světový synod théravádového buddhismu. V r. 1556 ovládli město Barmánci, což bylo podruhé, kdy dostali pod kontrolu celé území provincie Chiang Mai. Poprvé to bylo v 11. století. Výsledkem těchto dvou období je markantní barmský vliv na architekturu v Chiang Mai. V r. 1775 město znovu dobyl zpět král Taksin a následně se stalo významným regionálním obchodním centrem. Ve městě a okolí je na 300 chrámů, přibližně stejné množství jako v daleko větším Bangkoku.

Wat Chiang Mai

Wat Chiang Mai je nejstarším chrámem ve městě založený králem Mangraiem r. 1296 v typicky severothajském stylu. V hlavní kapli, tzv. bótu, jsou mohutné sloupy z týkového dřeva a v chrámu jsou uchovávány dvě mramorové sošky Buddhy. První („Buddha Sila“) pochází z Cejlonu a je asi 2500 let stará, druhá („Křišťálový Buddha“) pochází z Lopburi a je stará asi 1800 let. Chrám se nachází na ulici Ratchaphakhinai, v severovýchodním rohu opevněného města.

Wat Čedí Luang

Dalším chrámem je Wat Čedí Luang, který je dnes zčásti v ruinách, což způsobilo buď zemětřesení v 16. století, anebo dělostřelectvo generála Taksina v r. 1775. Tvrdí se, že ve východní nice byla ještě r. 1475 uchovávána již několikrát zmiňovaná socha „Smaragdového Buddhy“. Chrámový komplex se nachází na rohu Phra Pokklao a Phra Singh. Další chrámy jsou např. Wat Phra Singh, Wat U Mong a další.

Noční bazar

Noční bazar v Chiang Mai je jedním z největších nočních bazarů, které cestou navštívíte. Vzhledem k tomu, že Chiang Mai je centrem severního Thajska a centrem horských kmenů, je možné zde nakupovat nejrůznější řemeslné práce z hor, od tradičních řezbářských prací přes výrobky z barevných kovů až po ručně tkané a barvené textilie. O cenách se dá samozřejmě smlouvat. Ceny jde srazit dolů, zvláště nakupuje-li se ve větším množství. Na bazaru je samozřejmě spousta pouličního občerstvení a hospůdek s velmi příjemnou atmosférou.

Okolí Chiang Mai

NP Doi Suthep, kde se nachází stejnojmenná hora vysoká 1601 m (asi 16 km od města). Poblíž vrcholu hory byl založen r. 1383 chrám Wat Phra That Doi Suthep. K chrámu vedou schody po stranách lemované  dvěma hady s dračími hlavami, nágy. Na chrámovém nádvoří je stúpa pokrytá zlatem, zakončená pětistupňovým zlatým „deštníkem“. Asi 5 km za chrámem Doi Suthep se nachází zimní sídlo královské rodiny. Další zajímavostí je návštěva řemeslných dílen v okolí Chiang Mai. Najdete zde dílny na výrobu tradičních thajských deštníků, stříbrotepecké dílny, keramické a řezbářské dílny, dílnu na výrobu thajského hedvábí atd.

Místo můžete navštívit v rámci individuální cesty, kterou Vám rádi připravíme na míru.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Thajska

Mezi základní očkování do Thajska patří žloutenka typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Před cestou si také zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Thajska << Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Pokud cestujete letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým nebo pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.  Při pobytu v odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy.  Vakcína proti choleře má částečně účinek i proti cestovatelským průjmům na dobu několika měsíců. V rámci prevence zdraví je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel, probiotika, léky proti průjmům, repelent proti hmyzu, případně filtrační láhev pro čištění vody. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů, který může být tvořen z kontaminované vody. Konzumujte ovoce, které lze oloupat a vše tepelně upravené. Riziko malárie je v Thajsku nízké a pouze v některých oblastech v závislosti na roční době. Ohledně prevence malárie se poraďte před cestou s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů