Vyhledat zájezd na mapě

Plný název města je 16slovný a je zapsán pro svou délku v Guinessově knize rekordů. Co k Bangkoku říci? Mohli bychom zde použít jako paralelu známé rčení o New Yorku a napsat „Cokoli řeknete o Bangkoku, může být pravda.“

Noční ulice BangkokuTato metropole má mnoho „nej“ v kladném i záporném smyslu. Je například údajně dnes jedním z nejznečištěnějších měst na světě, co se smogu týče, a v tomto ohledu předstihla i nechvalně známé Ciudad de Mexico. Bangkok je pokládán za nejteplejší mezi 105 největšími městy – průměrná roční teplota je zde 28,3 stupně. Je také znám každodenními dopravními zácpami. Ti z vás, pro něž bude toto první kontakt s tak velkým městem, možná zažijí kulturní šok. V Bangkoku žije podle oficiálních údajů přes 8 milionů obyvatel, některé prameny však hovoří i o 14 milionech, přesná čísla téměř nelze zjistit vzhledem k nekontrolovatelnému přistěhovalectví z venkova. Zároveň však Bangkok patří k nejoslnivějším městům na světě. S rušným nočním životem a trhy, obchody, restauracemi a skvostnými waty (chrámovými komplexy), paláci a parky skrývá pro každého něco.

Bangkok - řeka Chao PhrayaBangkok byl založen r. 1782 prvním panovníkem dynastie Chakri, Ramou I., na levém břehu řeky Chao Phraya přímo naproti bývalému královskému městu Thonburi, založenému ve druhé polovině 18. století (1767) generálem Taksinem poté, co bylo zničeno dosavadní sídelní město Ayutthaya. Byl vystaven na vysušených bažinách a z tohoto důvodu nebylo a není možné zde vybudovat podzemní dráhu, což má za následek právě zmíněnou kritickou situaci se znečištěným ovzduším a dopravními zácpami. Do budoucna by ji, alespoň částečně, měla řešit nadzemní elektrická dráha. První dvě trasy jsou již v provozu.

Královská strážBangkok je velmi moderní město se spoustou bank, úřadů, univerzit, obchodních domů, cestovních kanceláří, restaurací, hotelů atd., které si však – zvláště v některých svých částech – ponechalo svou orientální tvář. Asi největším překvapením je pro průměrného Evropana přátelské chování lidí a jejich úsměvy. Nízké je i riziko okradení, alespoň ve srovnání s evropskými metropolemi, Prahu nevyjímaje. Snad je to hluboce zakořeněným buddhismem a jeho filozofií „nelpění na majetku“, ale v Thajsku se téměř nesetkáte s krádežemi. Samozřejmě že právě Bangkok, jako každé velkoměsto, je oproti zbytku Thajska nebezpečnější. Neznamená to tedy, že byste si na své věci neměli dávat pozor, ale není nutné se příliš obávat.

Kam dál?

Bangkok – památky

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Thajska

Mezi základní očkování do Thajska patří žloutenka typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Před cestou si také zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Thajska << Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Pokud cestujete letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým nebo pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.  Při pobytu v odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy.  Vakcína proti choleře má částečně účinek i proti cestovatelským průjmům na dobu několika měsíců. V rámci prevence zdraví je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel, probiotika, léky proti průjmům, repelent proti hmyzu, případně filtrační láhev pro čištění vody. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů, který může být tvořen z kontaminované vody. Konzumujte ovoce, které lze oloupat a vše tepelně upravené. Riziko malárie je v Thajsku nízké a pouze v některých oblastech v závislosti na roční době. Ohledně prevence malárie se poraďte před cestou s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů