Vyhledat zájezd na mapě

Ve většině zemí regionu představuje křesťanství jen okrajovou záležitost a konvertovali na něj prakticky jen příslušníci některých národnostních menšin (část Karenů v Barmě, část Hmongů v Laosu apod.). Jedinou výjimkou je Vietnam, kde křesťané tvoří poměrně početnou komunitu. 

Křesťanství ve Vietnamu

Katedrála Notre Dame, SaigonO podstatnějších kontaktech mezi Evropou a JV Asií lze hovořit v podstatě až od 16. století. V této době také na území dnešního Vietnamu pronikali první křesťanští misionáři. Nejznámějším z nich byl jezuitský Alexandre de Rhodes, jehož zápis vietnamštiny do latinky se stal předlohou pro latinizované písmo, kterého dnes Vietnamci výhradně užívají. Největší množství katolíků se však podařilo získat až od počátku 19. století, kdy se Francie začala angažovat v politickém vývoji země. Čím více se však Francie pletla do místních poměrů a získávala další konvertity, tím víc mělo křesťanství nálepku kolaborantského náboženství. Nezbavilo se jí ani po odchodu Francouzů v 50. letech minulého století, kdy severovietnamský režim podnikl represivní akce proti katolíkům. V důsledku počínajících pogromů (které naštěstí nepokračovaly příliš dlouho) a z obavy o svůj život opustily severní Vietnam, a často i území Vietnamu vůbec, statisíce vietnamských křesťanů. Např. v Thajsku skoro všichni usedlí Vietnamci pocházejí z této vlny. 

Přes tyto peripetie se křesťanství namnoze prosadilo a dnes se k němu hlásí asi 7 % obyvatel, což činí více než pět milionů osob. Vietnamská křesťanská obec je tak po Filipínách vůbec největší křesťanskou komunitou v celé JV Asii. Mezi vietnamskými křesťany je kromě většinových katolíků také asi 200 tisíc protestantů. Současní vietnamští křesťané nezažívají vážnější problémy, v r. 2005 přijel do VSR dokonce italský kardinál vysvětit bezprecedentní počet 57 kněží. V posledních dvou letech došlo i na oficiální návštěvu vietnamských představitelů ve Vatikánu.

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů