Vyhledat zájezd na mapě

Sukhothai , čili „Úsvit štěstí“, je nejstarší metropolí Thajského království a představuje vrchol thajského umění a architektury. Patří dodnes k nejúchvatnějším pamětihodnostem v Thajsku. Celý areál je velmi podobný tomu v Ayutthaji, jen je starší (na některých ruinách se to pozná podle stavebního materiálu) a mnohem rozsáhlejší. Stará Sukhothai se může pochlubit asi 40 waty (chrámy), rozesetými na ploše zhruba 70 km čtverečních. Uprostřed se rozkládá opevněné královské město, chráněné příkopy a valy. Nejvýznamnější památky se nacházejí právě zde. Areál je rovněž pod ochranou UNESCO a je velmi pečlivě ošetřován.

Ruiny bývalého královského města SukhothaiV hlavním areálu najdete jak buddhistické, tak i hinduistické, tedy khmerské památky. Mezi nejvýznamnější patří velmi atraktivní a největší z chrámů Wat Mahathat. Jihozápadně odtud se nalézá Wat Si Sawai se třemi khmerskými prángy z 12.–14. století. Severně od Watu Mahathat narazíte na moderní pomník krále Ramy Khamhaenga, za ním je národní muzeum. Za pozornost určitě stojí malá cihlová čedí Wat Sorasak ve tvaru zvonu, jejíž čtyřbokou podnož podepírá 24 slonů.

V severní části královského města se nachází komplex Wat Phra Phai Luang v khmerském stylu, údajně pocházející ještě z dob angkorské říše. Nedaleký Wat Si Chum se honosí mondopem (jak bývá nazývána obvykle krychlová stavba skrývající sochu Buddhy) s rozměrným sedícím Buddhou, jenž hledí ven skrz úzký otvor. Celý areál a jeho okolí lze objet na kole, které lze na místě levně zapůjčit.

Asi 3,5 km západně od královského města leží šňůra rozvalin, které jsou také součástí historického parku. Nejvýznamnější z nich je Wat Saphan Hin s 12,5 metrů vysokou kamennou sochou Buddhy. Díky své poloze na kopci je z něho hezký výhled na celý areál. Směrem na JZ se dá za 20 minut dojet k přehradě, která je schovaná v kopcích. Z přehrady je napájen vodní příkop kolem areálu, ale koupání zde z hygienických důvodů nedoporučujeme.

Místo můžete navštívit v rámci individuální cesty, kterou Vám rádi připravíme na míru.

Související články

Očkování do Thajska

Mezi základní očkování do Thajska patří žloutenka typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Před cestou si také zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Thajska << Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Pokud cestujete letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým nebo pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.  Při pobytu v odlehlých oblastech je doporučeno očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Mezi úplně nejčastější cestovatelské obtíže patří střevní problémy.  Vakcína proti choleře má částečně účinek i proti cestovatelským průjmům na dobu několika měsíců. V rámci prevence zdraví je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel, probiotika, léky proti průjmům, repelent proti hmyzu, případně filtrační láhev pro čištění vody. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů, který může být tvořen z kontaminované vody. Konzumujte ovoce, které lze oloupat a vše tepelně upravené. Riziko malárie je v Thajsku nízké a pouze v některých oblastech v závislosti na roční době. Ohledně prevence malárie se poraďte před cestou s odborným lékařem. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů