Vyhledat zájezd na mapě

Thajské království, bezpochyby nejpopulárnější turistická destinace v jihovýchodní Asii, se pyšní, že jako jediná země v tomto regionu nebyla nikdy kolonizována. Většinu návštěvníků přilákají romantické pláže, ale Thajsko má co nabídnout i dobrodružnějším povahám – etnické menšiny v horách, jízdu na sloním hřbetu či výpravy do džungle. Nezapomeňme ani na kulturní bohatství, výbornou thajskou kuchyni a vždy usměvavé Thajce.

Základní informace o Thajsku

Oficiální název: Thajské království (Prades Muang Tchaj)
Rozloha: 514 000 km2
Obyvatelstvo: asi 65 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Bangkok (asi 10 mil. obyvatel), originální název Krung Thep (zkrácený tvar 16slovného názvu – zapsaného v Guinessově knize rekordů)
Státní zřízení: konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Územní členění: Thajsko se člení na 4 kraje, které se dále dělí do 76 provincií s vlastní správou
Jazyk: úředním jazykem je thajština
Měna: 1 thai bhat (THB) = 100 paise; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 35 THB, 1 EUR = cca 37 THB, 1 CZK = cca 0,63 CZK)
Náboženství: 94,5 % obyvatel vyznává théravádový buddhismus jako (státní náboženství), 4 % muslimové (v jižním cípu Thajska na hranicích s Malajsií), křesťané 0,5 %, ostatní 1 %
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +662
Důležitá telefonní čísla: policie (191 - bezplatně), první pomoc (2551133-6), centrum služeb turistům - Tourist Service Centre (1155)
Doména: .th

Zastupitelské úřady ČR pro Thajsko

Vízum do Thajska

  • Občané ČR: (a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem): Na cestu do Thajska potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu s alespoň 1 volnou stránkou. Při pobytu do 30 dnů po vstupu do Thajska letecky je povolen bezvízový styk, při vstupu "po zemi" platí bezvízový styk s pobytem do 15 dní.
   Informace se mohou měnit, ověřte si podmínky pro vstup na stránkách thajské ambasády: www.thaiembassy.cz.
  • Ostatní: Občané jiných národností včetně občanů Slovenské republiky, kteří nemají na území České republiky dlouhodobý či trvalý pobyt, si musí o thajské vízum požádat v zemi svého původu.

Celní předpisy

V Thajsku platí běžné mezinárodní předpisy, z „citlivých položek“ platí limit 200 ks cigaret a 1 l alkoholických nápojů. Bez vývozního cla lze z Thajska vyvézt veškeré nakoupené suvenýry do celkové hodnoty 10 tisíc ThB. Přísně zakázán je dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací. Zákaz vývozu se týká také starožitností, napodobenin Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženských předmětů, divokých a domácích zvířat, střelných zbraní a střeliva.

Očkování do Thajska

Thajsko je jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě a vzhledem k velké kumulaci osob a jiným hygienickým návykům místních obyvatel se cestovatelům doporučuje preventivní očkování. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Thajska, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Bezpečnost

Thajsko patří mezi nejbezpečnější země světa. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době mírně narůstá. V každém případě doporučujeme dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

Platební karty a šeky

Bankomaty jsou v Thajsku dostupné jen v turisticky atraktivních lokalitách a ve městech. Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard) jsou akceptovány pouze v dražších hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky, např. American Express.

Elektřina

Napětí v thajské elektrické síti je 220 voltů, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory. V tomto případě je nutný adaptér.

Spojení s domovem

   • Pošta – Pošty jsou otevřené v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka z Thajska doručena do deseti dnů.
   • Místní telefon – Místní hovory lze vyřídit z recepce hotelu nebo z telefonní budky – ty bývají většinou na kartu. V některých internetových kavárnách nabízejí volání do Evropy či Ameriky (Over seas calls). V lepších hotelech lze volat za příslušný poplatek kamkoli přímo z hotelového pokoje.
   • Mobilní telefon – Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s thajskými společnostmi. Před odjezdem si u vašeho operátora zjistěte roamingový tarif. V Thajsku se používá frekvence 1800 MHz, starší typy mobilů na 900 MHz tudíž nelze použít.
   • Internet – Internetové připojení v Thajsku je dostupné v každém městě i na ostrovech. Ceny jsou mezi 15 a 60 Kč/hod. nebo 0,50–1,50 Kč/min.

Fotografování a filmování 

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Stravování 

Thajská kuchyně je celosvětově jedna z nejoblíbenějších. Vyznačuje se lahodnými a zajímavými kombinacemi chutí, např. pálivé a sladké, kyselé a sladké apod. Častou přísadou thajských pokrmů je koření, ovoce a kokosové mléko. Pověstná je thajská rýže, ale běžnou přílohou jsou také nudle.

Nejzajímavější a nejstylovější je stravování v místních restauracích, kde se vaří thajská jídla, jež jsou velmi dobrá, i když většinou velmi ostrá a kořeněná. Lze si ovšem objednat i jídla nekořeněná. V jen o něco dražších restauracích jsou běžně dostupná i jídla v evropském stylu nebo je možné nakupovat ve větších městech klasické potraviny v dobře vybavených supermarketech.

Balenou pitnou vodu není problém koupit téměř kdykoli a kdekoli, cena se pohybuje od 5 do 10 Bht za 1 litr.

Thajské klima

Počasí v Thajsku se dělí na suchou sezonu a období dešťů. Nejpříjemnější pro Evropana jsou měsíce od listopadu do března, kdy zde prší jen zřídka a denní teploty se pohybují okolo 30 °C. Klimatický rozdíl spočívá hlavně ve vyšší vlhkosti vzduchu a v malém poklesu teploty během noci. Na severu mohou klesnout noční teploty výjimečně i k 10 °C.

BANGKOK – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden92032vysoká8
únor82233vysoká20
březen92434vysoká36
duben82535extrémní58
květen82534extrémní198
červen62433extrémní160
červenec52432vysoká160
srpen52432vysoká175
září52432vysoká305
říjen62431vysoká206
listopad82031vysoká66
prosinec92031vysoká5
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

K. Chobotová, Praha 7, 29.3.2014

Tento zájezd mi změnil názor na CK. Oproti cestování na vlastní pěst mi nabídla opravdu hodně zajímavostí, výbornou organizaci, pohodlné cestování i úsporu času a ve výsledku i úsporu peněz. Nadchlo mě to natolik, že si už teď vybírám další zájezd. Se zdejší cestovkou Marvel Tour/Holiday to byla trefa do černého. Přidaná hodnota thajského průvodce a příjemného řidiče byla vidět hned první den.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů