Vyhledat zájezd na mapě

Thajské království, bezpochyby nejpopulárnější turistická destinace v jihovýchodní Asii, se pyšní, že jako jediná země v tomto regionu nebyla nikdy kolonizována. Většinu návštěvníků přilákají romantické pláže, ale Thajsko má co nabídnout i dobrodružnějším povahám – etnické menšiny v horách, jízdu na sloním hřbetu či výpravy do džungle. Nezapomeňme ani na kulturní bohatství, výbornou thajskou kuchyni a vždy usměvavé Thajce.

Základní informace o Thajsku

Oficiální název: Thajské království (Prades Muang Tchaj)
Rozloha: 514 000 km2
Obyvatelstvo: asi 65 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Bangkok (asi 10 mil. obyvatel), originální název Krung Thep (zkrácený tvar 16slovného názvu – zapsaného v Guinessově knize rekordů)
Státní zřízení: konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Územní členění: Thajsko se člení na 4 kraje, které se dále dělí do 76 provincií s vlastní správou
Jazyk: úředním jazykem je thajština
Měna: 1 thai bhat (THB) = 100 paise; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 35 THB, 1 EUR = cca 37 THB, 1 CZK = cca 0,63 CZK)
Náboženství: 94,5 % obyvatel vyznává théravádový buddhismus jako (státní náboženství), 4 % muslimové (v jižním cípu Thajska na hranicích s Malajsií), křesťané 0,5 %, ostatní 1 %
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +662
Důležitá telefonní čísla: policie (191 - bezplatně), první pomoc (2551133-6), centrum služeb turistům - Tourist Service Centre (1155)
Doména: .th

Zastupitelské úřady ČR pro Thajsko

Vízum do Thajska

  • Občané ČR: (a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem): Na cestu do Thajska potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu s alespoň 1 volnou stránkou. Při pobytu do 30 dnů po vstupu do Thajska letecky je povolen bezvízový styk, při vstupu "po zemi" platí bezvízový styk s pobytem do 15 dní.
   Informace se mohou měnit, ověřte si podmínky pro vstup na stránkách thajské ambasády: www.thaiembassy.cz.
  • Ostatní: Občané jiných národností včetně občanů Slovenské republiky, kteří nemají na území České republiky dlouhodobý či trvalý pobyt, si musí o thajské vízum požádat v zemi svého původu.

Celní předpisy

V Thajsku platí běžné mezinárodní předpisy, z „citlivých položek“ platí limit 200 ks cigaret a 1 l alkoholických nápojů. Bez vývozního cla lze z Thajska vyvézt veškeré nakoupené suvenýry do celkové hodnoty 10 tisíc ThB. Přísně zakázán je dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací. Zákaz vývozu se týká také starožitností, napodobenin Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženských předmětů, divokých a domácích zvířat, střelných zbraní a střeliva.

Očkování do Thajska

Thajsko je jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě a vzhledem k velké kumulaci osob a jiným hygienickým návykům místních obyvatel se cestovatelům doporučuje preventivní očkování. Seznamte se se základními informacemi o očkování do Thajska, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Bezpečnost

Thajsko patří mezi nejbezpečnější země světa. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době mírně narůstá. V každém případě doporučujeme dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

Platební karty a šeky

Bankomaty jsou v Thajsku dostupné jen v turisticky atraktivních lokalitách a ve městech. Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard) jsou akceptovány pouze v dražších hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky, např. American Express.

Elektřina

Napětí v thajské elektrické síti je 220 voltů, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory. V tomto případě je nutný adaptér.

Spojení s domovem

   • Pošta – Pošty jsou otevřené v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka z Thajska doručena do deseti dnů.
   • Místní telefon – Místní hovory lze vyřídit z recepce hotelu nebo z telefonní budky – ty bývají většinou na kartu. V některých internetových kavárnách nabízejí volání do Evropy či Ameriky (Over seas calls). V lepších hotelech lze volat za příslušný poplatek kamkoli přímo z hotelového pokoje.
   • Mobilní telefon – Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s thajskými společnostmi. Před odjezdem si u vašeho operátora zjistěte roamingový tarif. V Thajsku se používá frekvence 1800 MHz, starší typy mobilů na 900 MHz tudíž nelze použít.
   • Internet – Internetové připojení v Thajsku je dostupné v každém městě i na ostrovech. Ceny jsou mezi 15 a 60 Kč/hod. nebo 0,50–1,50 Kč/min.

Fotografování a filmování 

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Stravování 

Thajská kuchyně je celosvětově jedna z nejoblíbenějších. Vyznačuje se lahodnými a zajímavými kombinacemi chutí, např. pálivé a sladké, kyselé a sladké apod. Častou přísadou thajských pokrmů je koření, ovoce a kokosové mléko. Pověstná je thajská rýže, ale běžnou přílohou jsou také nudle.

Nejzajímavější a nejstylovější je stravování v místních restauracích, kde se vaří thajská jídla, jež jsou velmi dobrá, i když většinou velmi ostrá a kořeněná. Lze si ovšem objednat i jídla nekořeněná. V jen o něco dražších restauracích jsou běžně dostupná i jídla v evropském stylu nebo je možné nakupovat ve větších městech klasické potraviny v dobře vybavených supermarketech.

Balenou pitnou vodu není problém koupit téměř kdykoli a kdekoli, cena se pohybuje od 5 do 10 Bht za 1 litr.

Thajské klima

Počasí v Thajsku se dělí na suchou sezonu a období dešťů. Nejpříjemnější pro Evropana jsou měsíce od listopadu do března, kdy zde prší jen zřídka a denní teploty se pohybují okolo 30 °C. Klimatický rozdíl spočívá hlavně ve vyšší vlhkosti vzduchu a v malém poklesu teploty během noci. Na severu mohou klesnout noční teploty výjimečně i k 10 °C.

BANGKOK – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden92032vysoká8
únor82233vysoká20
březen92434vysoká36
duben82535extrémní58
květen82534extrémní198
červen62433extrémní160
červenec52432vysoká160
srpen52432vysoká175
září52432vysoká305
říjen62431vysoká206
listopad82031vysoká66
prosinec92031vysoká5
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

Renata Ptáčková, Praha, 12.11.2015

Hned začerstva a ještě v plné euforii ze včera ukončeného zájezdu, píši své dojmy. Jeli jsme s vámi zájezd Královská města Indočíny – prodlouženou variantu. V minulosti jsem s vámi podnikla již druhou velkou cestu a ač jsem si myslela, že nelze první už ničím přebít, opak byl pravdou. Zájezd byl bezchybný! Ukázalo se, jak skvělá je kombinace perfektní organizace a skvělého průvodce. Jen tak v těchto kombinacích dál! Velmi si vážím a cením, jak vše šlapalo jak po drátkách. Nikde jsme nečekali na přistavení transferů - letadla, lodě, vlak… Ve všech hotelích o nás věděli, ubytování naprosto perfektní, včetně pak závěrečného pobytu na Koh Sametu, kdy bungalovy byly víc než nad očekávání! Byla jsem nadšená. A vše bylo završeno bezchybným průvodcem – Davidem Jakšem, který je profík, byl kdykoli k dispozici a rozhodně nepatří mezi průvodce, kteří informace čtou v papírech. Vše uměl provazovat, dával svému výkladu rámec a i s přesahem do jiných zemí kolem té, které se zrovna výklad týkal. Byl to člověk velmi lidský, na nic si nehrál, a byl to ke všemu ohromný kliďas, což bezpochyby přispělo k poklidné atmosféře na celém zájezdu. Děkuji za zážitky a už se těším na další dovolenou s vámi...

Vlasta Ptáčková, Praha, 11.11.2015

Chtěla bych poděkovat za perfektní zorganizování zájezdu Královská města Indočíny. Bylo pro mě příjemným překvapením – vše perfektně navazovalo, lidé milí a dobrosrdeční, příjemná relaxační tečka na ostrově Koh Samet. Ke zdaru zájezdu velice přispěl průvodce Mgr. David Jakš, úžasný kliďas s organizačními schopnostmi, znalec prostředí a kultury navštívených zemních, díky němu jsme se obohatili o řadu informací.

F. a J. Pešinovi, Janov, 25.4.2014

Dobrý den / Ahoj, posílám hodnocení zájezdu. Ještě jednou díky za úžasné zážitky, které jsme měli možnost vidět prostřednictvím vaší CK, paní Pavlištíkové za zaslání organizačních pokynů, které nám velmi usnadnily seznámení se předem s jednotlivými destinacemi, a tobě, Luboši, za nejprofesionálnější průvodcovské služby, které jsem doposud měla možnost zažít. Vím, že to s námi nebylo vždy jednoduché, a tvé tolerance a lidskosti si velmi vážím. Rovněž děkuji ostatním účastníkům zájezdu za velmi milé a přívětivé chování.

K. Chobotová, Praha 7, 29.3.2014

Tento zájezd mi změnil názor na CK. Oproti cestování na vlastní pěst mi nabídla opravdu hodně zajímavostí, výbornou organizaci, pohodlné cestování i úsporu času a ve výsledku i úsporu peněz. Nadchlo mě to natolik, že si už teď vybírám další zájezd. Se zdejší cestovkou Marvel Tour/Holiday to byla trefa do černého. Přidaná hodnota thajského průvodce a příjemného řidiče byla vidět hned první den.

J. a M. Škopkovi, Přelouč, 5.3.2014

Průvodce Honza Plíhal si k té jedničce zaslouží ještě celou řadu hvězdiček.

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů