Vyhledat zájezd na mapě

„Vietnamci pěstují rýži, Kambodžané se na to dívají a Laosané poslouchají vleže, jak roste.“ Tak praví známé pořekadlo, které naráží především na laoský sklon k zahálčivosti. Jak však vědí sami Laosané, v tak málo zalidněné zemi, jako je ta jejich, se člověk zdaleka nemusí ohánět tolik jako v sousedním, přelidněném Vietnamu. Mezi objektivní faktory, jež po staletí ovlivňovaly myšlení jednotlivých národů Indočíny, ovšem nesehrála důležitou roli jen demografická situace. V úvahu je nutno vzít i vliv klimatu a geografický reliéf celé JV Asie.

Přirozený hraniční pás v podobě vysokých a těžko prostupných hor také rozdělil tuto oblast na sféry dvou hlavních kulturních vlivů. Zatímco Laos a Kambodža – stejně jako Barma a Thajsko – podléhaly tradičně spíše indickému vlivu, historický Vietnam (tedy především severní část dnešního VSR) byl vystaven zejména dlouholetému vlivu čínskému. Dokonce i buddhismus, který je dnes hlavním náboženstvím ve všech třech zemích Indočíny, přicházel do každé ze zemí jinou cestou, a podle toho i vypadá. Obecně však platí, že ve všech třech zemích Indočíny (Vietnam, Laos, Kambodža) – bez ohledu na zjevné rozdíly – panuje značná náboženská tolerance, a ani nejrůznější válečné konflikty v předchozích staletích vesměs nebyly podbarveny náboženskými antipatiemi.

Kam dál?

Buddhismus v Indočíně * Konfucianismus v Indočíně * Taoismus v Indočíně * Hinduismus v IndočíněKřesťanství v Indočíně * Vietnamský kaodaismus * Uctívání předků v Indočíně

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů