Vyhledat zájezd na mapě

Náboženskou kuriozitou je vietnamský kaodaismus (Đao Cao Đài), synkretické náboženství, jehož zakladatelem byl v r. 1926 funkcionář francouzské koloniální správy Ngo Van Chieu. Vznik kaodaismu byl ovlivněn spiritistickými seancemi – při jedné z nich se Chieuovi zjevil duch Cao Dai. Kaodaismus do sebe vstřebal to nejlepší z buddhismu, konfucianismu, taoismu, ale také islámu a křesťanství.

Zakladatelské osobnosti těchto duchovních směrů bývají venkoncem zobrazovány v kaodaistických chrámech. Kaodaistická církev je organizována po vzoru křesťanské, má papeže a kněze různých stupňů. Učení je prosyceno složitou symbolikou, částečně vlastní, částečně převzatou z různých světových náboženství. Hlavním sídlem kaodaistů je město Tây Ninh. Kaodaistické chrámy vynikají svou barevností, někdy až kýčovou.

Ke kaodaismu se hlásí asi 2 miliony vyznavačů, a to výhradně v jižním a (zanedbatelně) středním Vietnamu. Jediným kaodaistickým chrámem mimo Vietnam se může pochlubit kambodžský Phnompenh – chodí do něj ovšem jen Vietnamci.

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů