Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Náboženskou kuriozitou je vietnamský kaodaismus (Đao Cao Đài), synkretické náboženství, jehož zakladatelem byl v r. 1926 funkcionář francouzské koloniální správy Ngo Van Chieu. Vznik kaodaismu byl ovlivněn spiritistickými seancemi – při jedné z nich se Chieuovi zjevil duch Cao Dai. Kaodaismus do sebe vstřebal to nejlepší z buddhismu, konfucianismu, taoismu, ale také islámu a křesťanství.

Zakladatelské osobnosti těchto duchovních směrů bývají venkoncem zobrazovány v kaodaistických chrámech. Kaodaistická církev je organizována po vzoru křesťanské, má papeže a kněze různých stupňů. Učení je prosyceno složitou symbolikou, částečně vlastní, částečně převzatou z různých světových náboženství. Hlavním sídlem kaodaistů je město Tây Ninh. Kaodaistické chrámy vynikají svou barevností, někdy až kýčovou. Ke kaodaismu se hlásí asi 2 miliony vyznavačů, a to výhradně v jižním a (zanedbatelně) středním Vietnamu. Jediným kaodaistickým chrámem mimo Vietnam se může pochlubit kambodžský Phnompenh – chodí do něj ovšem jen Vietnamci. 

Obraz duchovního života v JV Asii by ovšem nebyl kompletní bez zmínky o dalších kultech, mezi nimi o vietnamském kultu předků – každá vietnamská domácnost uctívá své rodové předchůdce (většinou na oltářích v domě, v jižním Vietnamu před ním). Podobně i Kambodžané a Laosané mají oltáříky zasvěcené rodinným a ochranným duchům. Ochranná božstva mají často nejen jednotlivé domy, ale také vesnice, nebo – hlavně u menšinových etnik – bývají dokonce uctíváni duchové stromů, polí, nebo např. domových prahů. Barmánci vyznávají 37 základních schválených duchů, tzv. natů, kteří zastupují bývalé historické osoby, většinou zesnulé netradičním způsobem (uštknutí zmijí apod.). Jejich podobizny bývají často umisťovány přímo v komplexech buddhistických chrámů. 

Vietnamci staví svatyně i národním hrdinům, již se v dějinách zasloužili o vietnamskou nezávislost (např. paní Trieu, Tran Hung Dao, anebo dnes i Ho Či Min).

Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů