Vyhledat zájezd na mapě

Khmerové jsou hluboce srostlí se svou zemí a jejich pobyt v této oblasti trvá nepřetržitě už několik tisíciletí. Khmerové patří mezi tzv. mon-khmerská etnika (jde o vymezení podle příbuznosti jazyků), která vedle malajských patřila k nejstarším obyvatelům Indočíny. Zatímco v sousedních zemích, a to včetně Thajska, byla tato etnika vytlačena a jejich malé skupiny přežívají dnes většinou už jen v horských oblastech, Khmerové zůstali pány své země a dodnes tvoří 90 % kambodžské populace, takže Kambodžu lze označit za jeden z etnicky nejčistších států celé JV Asie.

Zajímavá místa

AngkorBeng MealeaSambor Prei Kuk
Angkor Thom – BayonKratieSiem Reap
Angkor VatNokorTa Prohm
Banteay KdeiPhnom PenhTonle Sap
Banteay SreiRattanakiri

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Kambodži naleznete v odkazu.

informace o Kambodži

Historie

Nejstarší minulost Kambodže je zahalena v těžko proniknutelných mlhách, a možná až jednou dojde k nějakým zevrubnějším archeologickým výzkumům, ještě se objeví nějaká překvapení. Nejdávnější osídlení tu však bylo už nejméně před 600 tisíci lety, jak dokázaly nálezy oblázkových nástrojů. 

Více o dějinách Kambodže

Kuchyně

Má sice řadu rysů společných s thajskou či laoskou kuchyní, např. v používání koření, ale obvykle si tolik nelibuje v pikantnosti. Prodělala rovněž vliv čínské (např. nudle) a vietnamské kuchyně, poznamenalo ji i francouzské koloniální období. 

Více o kambodžské kuchyni

Náboženství

Přes 96 % všech Kambodžanů vyznává thérávádový buddhismus, který se zde vyskytuje téměř od počátku říše Angkor v 9. století. Předtím toto území okupovala hinduistická království. Jen něco okolo 2 % (především Čamové) jsou muslimové.

Více o náboženství v Kambodži

Jazyk

Patří mezi tzv. mon-khmerské jazyky a jako starý kulturní jazyk v minulosti významně ovlivnila slovní zásobu thajštiny a laoštiny. Také písmo těchto dvou jazyků bylo odvozeno z písma khmerského. Nejstarší nalezené nápisy v khmerštině pocházejí asi ze 7. století n.l.

Více o khmerštině

Cestovatelské články

Nejoblíbenější zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů