Vyhledat zájezd na mapě

Hlavní město khmerské říše, postavené za možná největšího angkorského panovníka Džajavarmana VII. (1181–1219). Tento vládce se rozhodl vybudovat nové hlavní město poté, co bylo to předchozí zničeno čamským útokem v r. 1177. V době jeho největší slávy žil v novém hlavním městě údajně téměř milion obyvatel. Angkor Thom se nachází zhruba dva kilometry na sever od Angkor Watu. Město má v podstatě čtvercový půdorys, orientovaný podle světových stran, a je ohrazeno 8 m vysokou zdí a téměř 13 km dlouhým a 100 m širokým vodním příkopem. Uvnitř se zachovaly jen kamenné stavby, vesměs náboženské povahy, zatímco dřevěná obydlí logicky neodolala času.

V hradbách kolem Angkor Thomu je pět bran, každá na jednu světovou stranu, plus jedna brána Vítězná, kterou se z východu dalo jít přímo do královského paláce. Ke každé bráně se jde po vyvýšeném náspu nad příkopem – všechny náspy jsou lemovány sochami bohů a démonů držících hady, což upomíná na hinduistický mýtus o stloukání mléčného oceánu. Přístupové cesty procházejí obrovskými branami, což jsou víc než 20 m vysoké stavby se třemi věžemi, na nichž jsou ze čtyř stran veliké vytesané usměvavé tváře s širokými rty: dodnes panují spory o to, zda má jít o tvář boha Brahmy, bóddhisattvy Avalókitéšvary (Džajavarmanova éra byla ve znamení mahájánového buddhismu), či dokonce o tvář samotného panovníka.

Přímo v geometrickém středu Angkor Thomu stojí hlavní svatyně Bayon. Podobně jako Angkor Wat i Bayon se vzpíná pyramidovitě vzhůru, hlavní věž stavby se však od jiných staveb liší svou kruhovou základnou. Tyčí se do výše přes 40 metrů. Na vrcholu svatyně je dalších 49 menších věží, vyrůstajících z horních nádvoří – na všech těchto věžích se opakuje motiv obrovských obličejů ze všech čtyř stran, tak jako tomu bylo u vstupních bran. Samotný chrám je však unikátní také svou reliéfní výzdobou, která pokrývá stěny v délce zhruba 1,2 km. Je na ní zobrazeno více než 11 tisíc postav ve velmi rozmanitých podobách – vedle buddhistických motivů, dosud v Angkoru vzácných, se tu prvně ve velké míře objevují i výjevy z obyčejného života: vojáci, rybáři, kuchaři… Nechybí tu ani zpodobnění boje s Čamy.

V Angkor Thomu se nalézají i další pozoruhodné stavby, např. dvě terasy (Sloní terasa a Terasa malomocného krále), z boku zdobené detailně propracovanými vlysy, nebo rozpadlý chrám Baphuon (dříve údajně velkolepější než Bayon).

Kam dál?

Angkor * Angkor Vat * Ta ProhmBanteay KdeiBanteay SreiSiem Reap

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů