Vyhledat zájezd na mapě

Zhruba 30 km severně od Angkor Vatu se nalézá tento osobní královský chrám z 10. století, postavený v době na přelomu vlády Rádžendravarmana II. (944–968) a jeho syna Džajavarmana V. (968–1001). Tento architektonický skvost však inicioval bráhman královské krve, Jadžnavaráha, který mladšího krále vychovával.

Ve srovnání s velkými angkorskými chrámy jde o dílo menších rozměrů, hlavní věž není vysoká ani 10 m. Název Banteay Srei bývá překládán jako „ženská pevnost“, bez pochyby i proto, že působí tak křehce, a navíc má nezvykle růžové zabarvení, dané barvou použitého pískovce.

Chrám byl zasvěcen bohu Šivovi, ale jednotlivé svatyně patří i dalším hinduistickým božstvům, jako jsou Višnu nebo Lakšmí. Do čtvercového komplexu chrámu se dá vstoupit z východu, ale i ze západní strany. Banteay Srei udivuje svou zachovalostí, přestože je starší než Angkor Wat a Angkor Thom s přilehlými stavbami. Neobvyklý je zejména svou drobnou, leč mimořádně detailně propracovanou výzdobou, která má jen málo společného s reliéfy dalších, hlavně starších angkorských staveb. Ve výzdobě se objevují motivy mužských, ale i ženských božstev s lehkými úsměvy, velký důraz je kladen na ornamenty a rostlinné motivy.

Kam dál?

Angkor * Angkor VatAngkor Thom – BayonTa ProhmBanteay KdeiSiem Reap

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů