Vyhledat zájezd na mapě

Zhruba 30 km severně od Angkor Vatu se nalézá tento osobní královský chrám z 10. století, postavený v době na přelomu vlády Rádžendravarmana II. (944–968) a jeho syna Džajavarmana V. (968–1001). Tento architektonický skvost však inicioval bráhman královské krve, Jadžnavaráha, který mladšího krále vychovával.

Ve srovnání s velkými angkorskými chrámy jde o dílo menších rozměrů, hlavní věž není vysoká ani 10 m. Název Banteay Srei bývá překládán jako „ženská pevnost“, bez pochyby i proto, že působí tak křehce, a navíc má nezvykle růžové zabarvení, dané barvou použitého pískovce.

Chrám byl zasvěcen bohu Šivovi, ale jednotlivé svatyně patří i dalším hinduistickým božstvům, jako jsou Višnu nebo Lakšmí. Do čtvercového komplexu chrámu se dá vstoupit z východu, ale i ze západní strany. Banteay Srei udivuje svou zachovalostí, přestože je starší než Angkor Wat a Angkor Thom s přilehlými stavbami. Neobvyklý je zejména svou drobnou, leč mimořádně detailně propracovanou výzdobou, která má jen málo společného s reliéfy dalších, hlavně starších angkorských staveb. Ve výzdobě se objevují motivy mužských, ale i ženských božstev s lehkými úsměvy, velký důraz je kladen na ornamenty a rostlinné motivy.

Kam dál?

Angkor * Angkor VatAngkor Thom – BayonTa ProhmBanteay KdeiSiem Reap

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů