Vyhledat zájezd na mapě

Vůbec největší zachovaná stavba v areálu Angkoru, a zajisté i nejslavnější. Jeho silueta dnes zdobí i kambodžskou státní vlajku. Jde o jeden z největších chrámových komplexů na světě. Celková plocha Angkor Watu včetně dlouhých hradeb a 200 m širokých vodních příkopů ve tvaru obdélníku činí okolo dvou set hektarů – což je 4,5x více, než má území státu Vatikán… Angkor Wat však pravděpodobně nebyl jen chrámem, ale také hrobkou panovníka, který jej dal vystavět, Súrjavarmana II. (1113–1150). Budování tohoto velkolepého díla trvalo prakticky po dobu celé jeho vlády, dokončeno bylo až po jeho smrti.

Celý komplex je zpodobněním hinduistického vesmíru: vodní příkopy symbolicky reprezentovaly sedm moří, jež se prostírala kolem mythické hory Méru – tuto horu s jejími pěti vrcholy pak představuje samotný chrám s pěti věžemi, připomínajícími lotosové květy. Angkor Wat je zasvěcen (jako jeden z mála khmerských chrámů) bohu Višnuovi, k němuž se pojí i orientace chrámu na západ, rovněž netypická pro khmerské stavby, většinou situované východním směrem. Ze západu se k chrámu vstupuje přes most a vstupním pavilonem, za nímž se počíná zhruba 300 m dlouhá písková přístupová cesta, jejíž perspektiva jen zvýrazňuje monumentálnost celé stavby. Cesta je lemovaná hadími balustrádami.

Ústřední chrám má tři široké stupně a připomíná tak pyramidu. Každý ze stupňů je lemován galeriemi s věžemi v rozích a vstupními pavilony uprostřed každé strany. Mezi galeriemi jsou dvě křížová nádvoří, ústící v krytá, stupňovitá schodiště. Vnitřní svatyně má plošné rozměry pouze 4,6 x 4,7 m, což je vzhledem k celkové mohutnosti stavby jen zdánlivě překvapivé – podobně je tomu totiž i u jiných khmerských chrámů, kde rovněž vnitřní prostor není tak podstatný.

Vnější a nejdelší galerie jsou zdobeny souvislými reliéfy, na nichž lze mj. spatřit 2–3 tisíce nebeských víl – apsary, každá z nich je jiná (uváděný počet se v různých pramenech liší). Jde o první skutečný vrchol sochařské výzdoby khmerských umělců a řemeslníků.

Kam dál?

Angkor * Angkor Thom – Bayon * Ta ProhmBanteay KdeiBanteay SreiSiem Reap

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů