Vyhledat zájezd na mapě

Kambodža má za sebou velmi pohnutou historii. Hrůzy občanské války pominuly teprve na konci 20. století a následky jsou patrné dodnes – nejen na budovách a infrastruktuře, ale i na obyvatelích samých. Nyní je Kambodža bezpečnou zemí, jíž na kráse neubírá ani sousedství turistických velikánů Thajska a Vietnamu.

Přesto, nebo právě proto sem jezdí málo návštěvníků a ti většinou zamíří jen do proslulého areálu Angkoru. O hodně však přicházejí, protože Kambodža se může chlubit obrovským množstvím dalších khmérských památek, ale také nádhernou a téměř nedotčenou přírodou prostou zástupů turistů.

Základní informace o Kambodži

Oficiální název: Kambodžské království (Preach Reach ana Pak Kampuchea)
Rozloha: 181 035 km2
Obyvatelstvo: asi 15,7 mil. (odhad 2016)
Hlavní město: Phnompenh, Phnom Penh, Phnum Pénh (asi 2 mil. obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: není
Jazyk: khmérština
Měna: 1 riel (KHR) = 100 senů; kurz: 1 USD = cca 3800 KHR, 1 000 KHR = cca 5,4 CZK
Náboženství: théravádový buddhismus 95 %, muslimové 2,2 %
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +855
Důležitá telefonní čísla: policie (117), první pomoc (119), hasiči (118)
Doména: .kh

Zastupitelské úřady ČR pro Kambodžu

Vízum do Kambodže

  • Občané ČR: Pro vycestování do Kambodže potřebujete pas s platností 6 měsíců po plánovaném návratu a 2 volnými stranami. Turistické vízum se uděluje po příletu do Kambodže za poplatek v USD, s platností na 30 dnů. K udělení víza je zapotřebí 1 fotografie pasového formátu. O kambodžské vízum lze požádat také na kterémkoliv velvyslanectví Kambodže v cizině. 
  • Občané SR: Náležitosti pro získání kambodžského víza slovenskými občany jsou stejné jako pro občany ČR.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Kambodžou nebo cílovými a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost

Kambodža je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

V posledních letech se bohužel z Kambodži stal také oblíbený cíl sexuálních turistů, v důsledku toho se mezi obyvateli a obzvlášť mezi poskytovateli těchto služeb velice dramaticky zvýšil počet nakažených HIV. Také z těchto důvodů varujeme důrazně před využíváním sexuálních služeb v Kambodži.

Celní předpisy

Do Kambodže lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Platební karty a šeky

Bankomaty pro mezinárodní platební karty v Kambodži nejsou. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v centrech Phnom Penh a Siem Reap. V Kambodži lze uplatnit i cestovní šeky, banky si ale zpravidla účtují komisi ve výší 2 % z ceny šeku.

Elektřina

Elektrické napětí je v Kambodži 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Očkování do Kambodže

Očkování do Kambodže doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Pohledy a známky se v Kambodži dají koupit v knihkupectvích nebo stáncích se suvenýry. Do České republiky bývá zásilka doručena do dvou týdnů.
  • Místní telefon- Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty, které naleznete na ulici. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.
  • Mobilní telefon- Na celém území Kambodže je rozvinutá síť místních operátorů a roaming s českými operátory funguje bez problémů. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Kambodža patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - V Kambodži je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny kambodžské památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Kambodžská mentalita

Za letitých bojů a řádění Rudých Khmérů byly zničeny miliony uměleckých děl, soch a knih, vyvražděny miliony Kambodžanů. Naštěstí se celková situace vrátila do normálu a země se tak díky své bohaté historii a památkám stává postupně stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů.

Kambodža je výjimečnou zemí i z hlediska zábavy a nočních radovánek. Velká města a turistická centra v Kambodži žijí každý den dlouho do noci – v Phnom Penhu, Siem Reapu, Sihanoukvillu a dalších městech je bezpočet barů, diskoték a podniků nabízejících zábavu všeho druhu včetně alkoholu, drog a sexu.

Samotní Kambodžané jsou velice přátelští a komunikativní. Za všudypřítomnými úsměvy je však možné vypozorovat určitý smutek až zahořklost z prožitého utrpení.

Stravování v Kambodži

Khmérská kuchyně by se dala přirovnat k thajské, není však natolik ostrá a používá méně pro nás exotického koření. Hlavní jídlo tradičně sestává z polévky a ryby na nejrůznější způsoby. Oblíbené jsou v Kambodži rýžové nudle v hustém masovém či zeleninovém vývaru. Nedílnou součástí všech jídel je zelenina. Na její dochucení se používá koriandr, máta a citrónová tráva.

K oblíbeným sladkým jídlům patří koláčky z lepivé rýže a moučník z plodů tropického morušovníku. Jídlo můžete zapít dobrým místním pivem. Vynikající jsou také čerstvé ovocné džusy a mléčné ovocné šejky. Vodu doporučujeme pít pouze balenou.

Klima

Kambodžské klima určují dva monzuny – chladný a suchý severovýchodní monzun (od listopadu do února) a vlhký jihozápadní monzun (od května do října). Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70–80 % celkových ročních srážek.

Období pro cestování do Kambodže lze rozdělit na chladné a suché (listopad–únor), horké a suché (březen–květen), horké a vlhké (červen–srpen), chladné a vlhké (září–říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21 °C do 35 °C; v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často dosahuje až ke 40 °C. 

PHNOM PENH – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden92131vysoká7
únor92232vysoká10
březen92334extrémní40
duben82435extrémní77
květen72434extrémní134
červen62433extrémní155
červenec62432extrémní171
srpen62632extrémní160
září52531extrémní224
říjen72430vysoká257
listopad82330vysoká127
prosinec92230vysoká45
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Kontaktujte nás

Vaše ohlasy

František Kolář, Praha 11, 5.5.2019

Chci se s vámi podělit o naši zkušenost s vaší cestovní kanceláří. Dlouho jsem nebyl příznivcem cestování s cestovními kancelářemi. V září 2017 jsme se však na základě přání mé paní zúčastnili zájezdu China Tours do Číny a Tibetu. Průvodcem byl pan Bao Do. Byli jsme nadšeni jeho přístupem, tj. jeho obětavostí, schopností rychle vyřizovat vzniklé problémy, jeho lidskostí a hlavně jeho znalostmi a vypravěčským uměním. A tak se přihodilo něco, co jsem si neuměl ani představit – rozhodli jsme se opět cestovat s cestovní kanceláří! Nevybírali jsme však podle destinace, ale podle průvodce, podle toho, kam pojede Bao Do. V březnu tohoto roku jsme s ním navštívili Vietnam a Kambodžu a opět jsme z něho byli nadšeni! Opět potvrdil vše, co jsem o něm napsal výše. Perfektně připravený, vždy ochotný pomoci, cokoli vysvětlit či zařídit. Ještě hlouběji nám „vlezl pod kůži“! Chci mu tímto za veškerou péči poděkovat a vaší kanceláři chci poděkovat za to, že ho máte. Paní už začíná šetřit na další expedice s panem Bao Do!

L. Takáčová a J. Pala, Ostrava, 2.12.2018

Vrátili jsme se z Vámi organizovaného zájezdu Vietnam a Kambodža a ještě jednou bychom chtěli poděkovat za zajištění námi požadovaných sedadel v letadlech a dále bychom chtěli vyzdvihnout a ocenit Vašeho průvodce Bc. Jana Komárka, díky kterému si z tohoto zájezdu odnášíme spoustu gastronomických i jiných zážitků. Pokud budeme v budoucnu cestovat do Asie, opět si vybereme Vaši cestovní kancelář.

I. Holásková, Jablonec n./N., 7.12.2017

Chtěla bych Vám poděkovat za perfektní organizaci zájezdu Vietnam a Kambodža. Vše klapalo podle plánu, ubytování, až na hotel v Saigonu, bylo skvělé. Počasí neovlivníte, ale nějak jsme se s tím vyrovnali. Vaše průvodkyně Ivana Kolbabová byla super, měla velké znalosti, byla ochotná, milá. Vše řešila ve prospěch klientů a myslím si, že se nám nadstandardně věnovala. Pokud budeme cestovat, a to doufám budeme, rádi využijeme Vašich služeb, protože jsme byli moc spokojeni.

Ilona, Vyškov, 28.3.2017

Chtěla bych za sebe i Stanislavu R. velmi poděkovat našemu průvodci Petru Komersovi na zájezdu Vietnam a Kambodža, který se uskutečnil ve dnech 1.–19. 3. 2017. Jeho neskutečné – encyklopedické – znalosti ohromovaly, jeho znalost místních poměrů a jazyka doslova fascinovala a jeho starost o nás klienty byla na velmi vysoké úrovni. Co opravdu jsme velmi uvítali, tak program nad rámec běžného programu (což není až takovým pravidlem), který nám nabídl za úhradu a který jsme rádi absolvovali, neboť jsme ze země, kterou jsme navštívili, chtěli vidět co nejvíce. Ještě jednou velké poděkování tomuto průvodci a jako klienti bychom si přáli, aby každý průvodce byl na srovnatelné úrovni, což by bylo úžasné. Takže Petru Komersovi velké poděkování.

V. Bauer a M. Rambousková, Plzeň, 4.10.2016

Rádi bychom Vám poděkovali za krásný výlet do Vietnamu a Kambodži. Ne malé díky patří i Vašemu prvotřídnímu průvodci panu Petru Komersovi, který je na správném místě. Celý tento zájezd vedl v profesionálním duchu. Má znalosti, umí jednat s lidmi (klienty) a jeho zkušenosti z oblastí, které jsme projížděli, jsou k nezaplacení. Dodnes z jeho vědomostí, které nám předal, těžíme při přípravě fotoknihy z této dovolené. Panu Petru Komersovi patří velký dík, a až budeme plánovat dovolenou na r. 2017, rádi se podíváme na nabídky Vaší cestovní kanceláře.

Renata Ptáčková, Praha, 12.11.2015

Hned začerstva a ještě v plné euforii ze včera ukončeného zájezdu, píši své dojmy. Jeli jsme s vámi zájezd Královská města Indočíny – prodlouženou variantu. V minulosti jsem s vámi podnikla již druhou velkou cestu a ač jsem si myslela, že nelze první už ničím přebít, opak byl pravdou. Zájezd byl bezchybný! Ukázalo se, jak skvělá je kombinace perfektní organizace a skvělého průvodce. Jen tak v těchto kombinacích dál! Velmi si vážím a cením, jak vše šlapalo jak po drátkách. Nikde jsme nečekali na přistavení transferů - letadla, lodě, vlak… Ve všech hotelích o nás věděli, ubytování naprosto perfektní, včetně pak závěrečného pobytu na Koh Sametu, kdy bungalovy byly víc než nad očekávání! Byla jsem nadšená. A vše bylo završeno bezchybným průvodcem – Davidem Jakšem, který je profík, byl kdykoli k dispozici a rozhodně nepatří mezi průvodce, kteří informace čtou v papírech. Vše uměl provazovat, dával svému výkladu rámec a i s přesahem do jiných zemí kolem té, které se zrovna výklad týkal. Byl to člověk velmi lidský, na nic si nehrál, a byl to ke všemu ohromný kliďas, což bezpochyby přispělo k poklidné atmosféře na celém zájezdu. Děkuji za zážitky a už se těším na další dovolenou s vámi...

Vlasta Ptáčková, Praha, 11.11.2015

Chtěla bych poděkovat za perfektní zorganizování zájezdu Královská města Indočíny. Bylo pro mě příjemným překvapením – vše perfektně navazovalo, lidé milí a dobrosrdeční, příjemná relaxační tečka na ostrově Koh Samet. Ke zdaru zájezdu velice přispěl průvodce Mgr. David Jakš, úžasný kliďas s organizačními schopnostmi, znalec prostředí a kultury navštívených zemních, díky němu jsme se obohatili o řadu informací.

J. P., Kutná Hora, 28.8.2015

Vyslovuji poděkování Petru Komersovi za jeho obrovské znalosti, vynikající orientaci v prostředí a kamarádský přístup k účastníkům zájezdu.

MUDr. Ivo Beránek, Lanškroun, 20.1.2015

Zájezd Laos a Kambodža od CK China Tours se nám s manželkou velmi líbil, byli jsme velmi spokojeni se všemi poskytnutými službami, vedoucí zájezdu pan David Jakš byl naprosto precizní, suverénní, klidný a velmi pozorný k potřebám a zájmům účastníků a s přehledem nás provedl celým zájezdem. Zájezdy CK China Tours si jistě v budoucnu znovu vybereme.

Jaromíra Nedbálková, Kolín, 25.12.2014

V listopadu letošního roku jsem se zúčastnila zájezdu do Vietnamu a Kambodže. Zájezd se mi moc líbil, program byl velmi zajímavý. Chtěla bych touto cestou poděkovat našemu průvodci, panu Mgr. Davidu Jakšovi, který se po celou dobu zájezdu o nás vzorně staral. Jeho nadšení pro Asii bylo nakažlivé, dovedl poutavě vyprávět o historii i současnosti navštívených zemí. Téměř neexistoval dotaz, na který by neznal odpověď. Zároveň s naprostou profesionalitou, klidně řešil všechna přání klientů (a někteří dokázali jeho trpělivost opravdu důkladně pokoušet). Svými schopnostmi proměnil zájezd na pohádkovou dovolenou. Přeji i následujícím klientům takto výborné průvodce.

F. a J. Pešinovi, Janov, 25.4.2014

Dobrý den / Ahoj, posílám hodnocení zájezdu. Ještě jednou díky za úžasné zážitky, které jsme měli možnost vidět prostřednictvím vaší CK, paní Pavlištíkové za zaslání organizačních pokynů, které nám velmi usnadnily seznámení se předem s jednotlivými destinacemi, a tobě, Luboši, za nejprofesionálnější průvodcovské služby, které jsem doposud měla možnost zažít. Vím, že to s námi nebylo vždy jednoduché, a tvé tolerance a lidskosti si velmi vážím. Rovněž děkuji ostatním účastníkům zájezdu za velmi milé a přívětivé chování.

J. a M. Škopkovi, Přelouč, 5.3.2014

Průvodce Honza Plíhal si k té jedničce zaslouží ještě celou řadu hvězdiček.

Jan Š. s rodinou, 10.9.2010

Rád bych touto cestou vyjádřil poděkování panu Mgr. Petru Komersovi, který vedl poznávací zájezd do Vietnamu a Kambodže. Měli jsme možnost maximálně využít čas, vidět více, než jsme očekávali a dověděli se mnoho informací, neboť pan magistr má hluboké znalosti o této oblasti. Jeho vysoká profesionalita a vedení ovlivnily jistě celkový průběh zájezdu a jsem přesvědčen, že i ostatní strávili krásné dva týdny v této části Asie.

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů