Vyhledat zájezd na mapě

Stručně o zájezdu
 • Nedozírné lesy na úpatí zasněžených himálajských velehor
 • Tagcchang, Punakha, Phobdžikha – bhútánská klasika
 • Bumthang – komplex čtyř údolí položených nad 2600 m n.m.
 • Tajuplný východní Bhútán, nedávno otevřený pro turisty

Poznejte zemi, kde se měří "národní štěstí"! Tajemný Bhútán, jenž se po staletí nacházel v naprosté izolaci od okolního světa v údolích nejvyššího Himálaje, se poprvé otevřel světu v roce 1974 a je považován za jednu z turistických lahůdek. Za více než 1500 let izolovaného vývoje se totiž v této těžce dostupné oblasti vyvinula jedinečná kultura, která je unikátní jak svou architekturou, tak i místními tradicemi. Právě díky způsobu života Bhútánců a vládě, jež vede aktivní politiku ochrany přírody a zachování unikátního rázu země, je Bhútán ze 72 % své rozlohy pokryt lesy a veškerá moderní výstavba se tu podřizuje tradičnímu vzhledu staveb.

Mapa zájezdu
Zájezd den po dni
1.–2. den

Praha – Dillí – Bagdógra – Phuentšoling (Phuentsholing): přílet do Dillí a vnitrostátní přelet na nejbližší indické letiště u bhútánských hranic, přejezd pronajatou dopravou k hranicím a večerní vstup do Bhútánu.

3. den

PhuentšolingParo (Pharo): gompa (klášter) Kharbandi – první setkání s bhútánským buddhismem a také nádherný výhled do nekonečné indické nížiny; stoupání krajemlesů, hor a údolí po historicky první bhútánské silnici – cestou množství vodopádů, řek a malebných vesniček; po příjezdu do Para návštěva pevností Ta dzong (dnes Národní muzeum Bhútánu) a Rimpong dzong, kde se natáčel film Malý Buddha.

4. den

Paro: Tagcchang (Taktsang) gompa – dopoledne výšlap k nejznámějšímu bhútánskému klášteruTygříhnízdo“, jenž je přilepen ke skále ve výšce 3120 m; vyjížďka směrem k tibetské hranici a pevnosti Drukjel (Drukgyel dzong), po staletí střežící starou obchodní cestu do Tibetu; nejstarší a nejsvětější bhútánská svatyně Kjiču (Kiychu lhakhang) ze 7. stol.

5. den

Paro – Thimphu: dopolední přejezd hlubokými zelenými údolími do hl. města – památný čhörten, obrovská moderní socha Buddhy Dordenma nad městem, manufaktura na výrobu látek, toulky jediným skutečným městem Bhútánu, stylové domy a obyvatelé v tradičních krojích.

6. den

Thimphu – Punakha: dopoledne prohlídka města a jeho okolí – vyhlídkovývrch nad městem, působivý chrám Čangangkha (Changangkha lhakhang) z 15. stol., ženský klášter Dhubthob (Drubthob) s vyhlídkou na nejrozsáhlejší bhútánskou pevnost Tašičhö (Tashichho dzong) – dnes sídlo vlády, archiv Národní knihovny s kolekcí starověkých buddhistických textů a Zorig Chusum – 13 tradičních uměleckých řemesel; po obědě přes sedlo Dočhula (Dochula; 3050 m) s výhledy na sedmitisícovky, kterým vládne nejvyšší bhútánská hora Gangkhar Puensum (7570 m), do Punakhy – bývalého hl. města země.

7. den

Punakha: prohlídka pevnosti – zimního sídla nejvyššího opata, stojící nad soutokem Pho a Mo (Mužské a Ženské řeky); nenáročný (45 min.) výšlap k čhörtenu Khamsum Julej Namjel (Khamsum Yulley Namgyal), nabízejícímu úžasnou vyhlídku do kraje; odpoledne procházka ke klášteru bláznivého mnicha Drukpy Kinlaje, kde se žehná dřevěným falusem.

8. den

Punakha –  Phobdžikha (Phobjikha): kolem Wangdue – někdejší pevnosti, jež kopíruje strmý okraj pahorku vysoko nad řekou, do zapadlého ledovcového údolí Phobdžikha v Černých horách – sem každoročně z Tibetu přilétají vyvést mladé tisíce chráněných jeřábů černokrkých; pěší výlet přes usedlosti místních obyvatel – nocleh na statku a možnost vyzkoušet tradiční koupel s horkými kameny.

9. den

Phobdžikha – Thongsa (Trongsa): Gangtej (Gangteng) – významná gompa nejstarší buddhistické školy Ňingmapa; přejezd přes průsmyk Pilela (Pelela; 3500 m) malebnými vesničkami a hlubokými údolími do Thongsy; odpoledne pevnostTa dzong, střežící vstup do východní části země a zasvěcená mytickému hrdinovi Gesarovi z Lingu.

10. den

ThongsaBumthang: bývalá strážní věž přebudovaná v královské muzeum; přes sedlo Jutongla (Yutongla; 3425 m) do Bumthangu – náboženského srdce celého Bhútánu; obchody, družní a pohostinní lidé, restaurace a místní atmosférické bary.

11.den

Bumthang: souhrnný název pro 4 údolí ve výšce 2600–4000 m modelovaná ledovcem – soutěska Hořící jezero a dechberoucí panoramata, výrobna „švýcarského“ sýra; chrám Kurdžej (Kurjey) lhakhang, kde podle tradice meditoval Guru Rinpočhe; Džambaj (Jambay) lhakhang, který v 7. stol. nechal vystavět sjednotitel Tibetu Songcän Gampo; bhútánský pivovar a jeho pivo Červená panda.

12. den

Bumthang – Mongar: přes nejvyšší bhútánské sedlo Thumšingla (Thrumshingla; 3800 m) do tajuplného východního Bhútánu, který se pro turisty otevřel teprve v r. 2018; nekonečné zelené lesy, neprostupná džungle, na jaře záplava rozkvetlých růžových i rudých rododendronů, vodopády a hluboká údolí – nejkrásnější cesta v celém Bhútánu, nabízející jednu úchvatnou přírodní scenérii za druhou.

13.den

Mongar – Tašigang (Tashigang): přejezd do největšího města a správního centra východního Bhútánu – skvostný dzong vypínající se na ostrohu, strážící soutok dvou řek a nazývaný Pevnost žehnající hory; toulky uličkami atmosférického starého města.

14. den

Tašigang: celodenní výlet po okolí – starobylý chrám Gom Kora (8. stol.), uchovávající podle tradice otisk těla Guru Rinpočheho; působivá pevnost Taši Jangtse (Tashi Yangtse) z 15. stol., která je domovem mnoha desítek buddhistických mnichů; proslulý Čhörten Kora – největší v celé zemi postavený v klasickém nepálském stylu; Národní institut tradičních umění.

15. den

Trašigang – Samdrupjongkhar: celodenní sjezd na jih k indické hranici přes řadu údolí, po jejichž úbočích se silnice neustále klikatí, překrásné výhledy a rozloučení s pohádkovým vysokohorským královstvím; poslední noc v Bhútánu.

16. den

Samdrupjongkhar – Gauhátí – Dillí: přechod hranic a přejezd nížinami přes řeku Brahmaputru do hl. města Ásámu – chrám Kámákhja, zasvěcený bohyni Kálí a důležité centrum tantrického kultu; večerní vnitrostátní let do Dillí.

17. den

Dillí – Praha: brzy ráno trasfer na letiště a odlet domů; přílet dle letového řádu.

Termíny zájezdu

DVOJNÁSOBNÁ SLEVA pro stálé klienty!

Podmínky
V ceně zahrnuto:
 • mezinárodní letenka Praha–Dillí–Praha (vč. všech poplatků)
 • vnitrostátní přelety Dillí–Bagdógra/Gauhátí–Dillí
 • mikrobus a auta/džípy
 • 13x hotel ***_ **** a 1x nocleh na statku/v místní usedlosti
 • plná penze během celého pobytu v Bhútánu (v Indii jen snídaně)
 • veškeré vstupné do památkových objektů dle programu
 • bhútánské vízum a turisticá taxa
 • místní anglicky mluvící a český odborný průvodce.
Poznámka:

Víte, co je HNŠ? V Bhútánu nevykonávají politiku jako snahu o co největší HDP (hrubý domácí produkt), ale měří tzv. hrubé domácí štěstí. Základní premisou je, že ekonomický růst sám o sobě o ničem nevypovídá, dokud ho nedoprovází zlepšování kvality života a spokojenosti obyvatel.

Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Jarní termín se koná v klimaticky nejvhodnější, tudíž turisticky nejexponovanější sezoně, bhútánská strana má tedy pro toto období státem stanoveny mnohem vyšší ceny na veškeré služby.

Upozornění:

Na tento zájezd nelze uplatnit slevy ze systému CK Adventura!

Víza:

Pro vstup do Bhútánu je potřeba bhútánské vízum. Pro vyřízení tohoto víza od vás potřebujeme sken pasu, cena víza je zahrnuta v ceně zájezdu.

Protože do Bhútánu poletíme přes Dillí, je potřeba i indické turistické vízum (dále jen eTV). Standardní 30denní vízum si u nás můžete objednat jako službu za příplatek. Pokud plánujete cestovat do Indie v blízké době vícekrát, lze zažádat i o roční nebo pětileté vízum, jehož cena se však liší. V tomto případě nás o tom v dostatečném předstihu informujte.

Pořadatel:
CK Adventura
Nástupní místa:
Praha
Velikost skupiny:

6–16 účastníků

Ubytování:

Ubytovací zařízení v Bhútánu jsou na velmi vysoké úrovni. Bhútánská turistická centrála neumožňuje turistům ubytování v hotelech nižší kategorie než ***. Za příplatek lze domluvit vyšší, až 5* standard, který je dostupný ve většině turistických lokalit v zemi.

Ubytování probíhá výhradně ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou mimo jiné vybaveny ručníky a základním hygienickým balíčkem, varnou konvicí a sadou na přípravu čaje/kávy. Wifi připojení zdarma je standardní hotelovou službou.

Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Stravování:

Veškeré stravování při pobytu v Bhútánu je zahrnuto v ceně zájezdu, tedy ve formě plné penze. Snídaně a večeře jsou podávány v hotelech, téměř výhradně bufetovým stylem. Na výběr jsou místní bhútánské speciality, ale i evropská nebo indická kuchyně. Pitná voda a čaj/káva je součastí snídaní i večeří, ostatní nealkoholické a alkoholické nápoje jsou za příplatek.

Obědy jsou podávány rovněž formou bufetu, a to ve vybraných restauracích tomu přizpůsobených. Výjimečně může být oběd ve formě balíčku, a to v případech, kdy to bude vhodnější s ohledem na denní program.

Fotogalerie
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů