Vyhledat zájezd na mapě

Pro vznik jména „Bhútán“ existují dvě teorie – podle jedné pochází ze sanskrtského bhót-ant neboli „konec území Bhótů“ (indický název pro Tibeťany), podle druhé teorie z bhú-uttan, což je v překladu „vysočina“. Název Bhútán se ovšem používá pouze v anglické korespondenci. Samotní Bhútánci nazývají svoji zemi Drukyul – „Země obývaná dračími lidmi“ nebo „Země hřmícího draka“ (odkaz na dominantní buddhistickou sektu).

Zajímavá místa

BumthangParoPunákhaTrongsa
MongarPhuentšolingThimphuÚdolí Paro

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Bhútánu naleznete v odkazu.

informace o Bhútánu

Historie

Historický vývoj Bhútánu, země na úpatí nejvyššího horstva světa, probíhal až do nedávna v poměrné odloučenosti, třebaže se nejednalo o naprostou politickou, hospodářskou nebo kulturní izolaci od okolních zemí.

Více o dějinách Bhútánu

Kuchyně

Bhútánská kuchyně je nadmíru pestrá má vlastní specifická jídla a kromě nich se tu stejně jako v Nepálu mísí chutě Indie a Číny, ve vyšších polohách je pak patrný vliv tibetské kuchyně....   

Více o bhútánské kuchyni

Náboženství

Státním náboženstvím v Bhútánu je mahájánový buddhismus tibetského typu, nazývaný též lamaismus. Obyvatelstvo nepálského a indického původu vyznává hinduismus a mezi kočovnými pastevci převládá ještě i staré předbuddhistické náboženství rozšířené kdysi v Tibetu a okolních zemích – tzv. bönismus.

Více o buddhismu i hinduismu v Bhútánu

Jazyk

Úředním jazykem Bhútánu je dzongkä (jazyk dzongů), v úředním styku se používá angličtina, která je rovněž jazykem vyššího školství. Na jihu země je rozšířená nepálština, která je jazykem přistěhovalců z nedalekého Nepálu. Dzongkä patří do čínsko-tibetské jazykové rodiny a píše se tibetským písmem ucän. Je blízká tibetštině, avšak navzájem jsou oba jazyky nesrozumitelné.

Poznávací zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů