Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Pro vznik jména „Bhútán“ existují dvě teorie – podle jedné pochází ze sanskrtského bhót-ant neboli „konec území Bhótů“ (indický název pro Tibeťany), podle druhé teorie z bhú-uttan, což je v překladu „vysočina“. Název Bhútán se ovšem používá pouze v anglické korespondenci. Samotní Bhútánci nazývají svoji zemi Drukyul – „Země obývaná dračími lidmi“ nebo „Země hřmícího draka“ (odkaz na dominantní buddhistickou sektu).

Zajímavá místa

BumthangParoPunákhaTrongsa
MongarPhuentšolingThimphuÚdolí Paro

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Bhútánu naleznete v odkazu.

informace o Bhútánu

Historie

Historický vývoj Bhútánu, země na úpatí nejvyššího horstva světa, probíhal až do nedávna v poměrné odloučenosti, třebaže se nejednalo o naprostou politickou, hospodářskou nebo kulturní izolaci od okolních zemí.

Více o dějinách Bhútánu

Kuchyně

Bhútánská kuchyně je nadmíru pestrá má vlastní specifická jídla a kromě nich se tu stejně jako v Nepálu mísí chutě Indie a Číny, ve vyšších polohách je pak patrný vliv tibetské kuchyně....   

Více o bhútánské kuchyni

Náboženství

Státním náboženstvím v Bhútánu je mahájánový buddhismus tibetského typu, nazývaný též lamaismus.

Více o buddhismu

Obyvatelstvo nepálského a indického původu vyznává hinduismus a mezi kočovnými pastevci převládá ještě i staré předbuddhistické náboženství rozšířené kdysi v Tibetu a okolních zemích – tzv. bönismus.

Více o hinduismu

Jazyk

Úředním jazykem Bhútánu je dzongkä (jazyk dzongů), v úředním styku se používá angličtina, která je rovněž jazykem vyššího školství. Na jihu země je rozšířená nepálština, která je jazykem přistěhovalců z nedalekého Nepálu.

Dzongkä patří do čínsko-tibetské jazykové rodiny a píše se tibetským písmem ucän. Je blízká tibetštině, avšak navzájem jsou oba jazyky nesrozumitelné.

 

Poznávací zájezdy

Související články
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů