Vyhledat zájezd na mapě

Život lidí ve většině asijských zemí silně ovlivňuje náboženství. Zmiňme se proto v následujícím textu o těch nejrozšířenějších v daných zemích.

Tibet

Dominantním náboženstvím Tibeťanů je mahájánový buddhismus, označovaný často nesprávně jako lamaismus (lama = vysoký duchovní tibetského buddhismu). Přesnější označení je vadžrajánový (tantrický) buddhismus. Říká se mu tak podle pomůcky (vadžra = hromoklín, symbol síly), kterou používají tibetští lamové při meditacích a recitování náboženských formulí, tzv. manter. Nejznámější z nich je mantra Óm mani padme húm (Ó klenote v lotosu), která oslavuje bódhisattvu Avalókitéšvaru sedícího v lotosovém květu. Recitováním těchto manter, uváděním se do stavu transu a hlubokou meditací mají věřící rychleji dosáhnout osvícení. Mezi další tzv. tantrické metody patří některé druhy jógy pěstované v Indii nebo tantrické sexuální praktiky. Tyto metody jsou většinou tajné a předávají se jen ústně z učitele na žáka.

Nepál

Většinovým náboženstvím v Nepálu je hinduismus, který dnes vyznává většina obyvatelstva a jemuž se dostávalo i zvláštní podpory od královské rodiny. V historii Nepálu se až do 12. století podílel převážnou měrou na duchovním a kulturním vývoji země buddhismus. Na rozdíl od Indie se však z Nepálu nevytratil zcela. Dodnes mnohé etnické skupiny vyznávají oba náboženské systémy. V Nepálu je nejpočetněji zastoupená sekta Ňingmapa (nejstarší sekta tibetského buddhismu) odvozující svůj původ od Guru Rinpočheho (indický mudrc Padmasambhava), který přinesl v 8. století buddhismus do Tibetu.

Bhútán

Většinovým náboženstvím v Bhútánu je mahájánový buddhismus tibetského typu, tedy vadžrajánový buddhismus, zejména v západním světě nesprávně označovaný jako lamaismus. Obyvatelstvo nepálského a indického původu vyznává hinduismus a mezi kočovnými pastevci převládá ještě i staré předbuddhistické náboženství rozšířené kdysi v Tibetu a okolních zemích – tzv. bönismus.


Kam dál?

Buddhismus v Tibetu, Nepálu a Bhútánu * Hinduismus v Tibetu, Nepálu a Bhútánu

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů