Po stránce náboženské je nesmírně tolerantní, ne tak už po stránce přísně hierarchizovaného kastovního systému – na rozdíl od indického hinduismu je ale vlivem buddhismu nepálské kastovnictví podstatně méně striktní.
Navazuje na učení upanišad, víru v převtělování každého jedince (átmana), a to dle karmanu (činů, kterých se dopustil) – toto je společné hinduismu, buddhismu i džinismu. Cílem člověka je dosáhnout vymanění se z koloběhu životů a dosažení spásy.
Hinduistický pantheon
Hinduisté uctívají velké množství bohů, i když mohou uctívat jen boha jednoho. Během doby se vyvíjel od védských božstev až do dnešní podoby. Nejstarší božstva jsou spojována s původními kulty – Agni (bůh ohně), Súrja (bůh slunce) či nepálská bohyně Annapúrna. Hlavní trojici však i zde tvoří Brahma (stvořitel), Višnu a Šiva. Brahma není běžně uctíván, má málo společného s životem smrtelníka. Višnu a Šiva je hinduisty nejuctívanější dvojce bohů.
Višnu – pomocník lidí a zachránce světa, kdykoli mu hrozí nebezpečí ze strany sil zla. V Nepálu je často uctíván jako Narájan, nepálští králové byli považováni za vtělení Višnua. Jeho atributy jsou lastura, disk, hůl a lotos, jízdním zvířetem je Garuda – napůl pták, napůl muž. Objevuje se v deseti inkarnacích (avatárech), mezi nejznámější se řadí tyto:
Ráma – ukončí tyranii démona Rávany;
Buddha – učiní konec zabíjení zvířat k obětím;
Kršna – zabije zlého démona Kansu;
Šiva – božstvo s podvojným charakterem – strašný a obávaný, ale současně i plný milosti a soucitu. Kult boha Šivy je spojen s extází – v představách věřících Šiva tančí na místech, kde se spalují zemřelí, posypává si tělo pohřebním popelem a na krku má místo girlandy náhrdelník z lebek. Když přichází na svět v podobě žebrajícího askety, slouží mu za nádobu na milodary lidská lebka. Je také bohem asketismu a oběti. V ruce třímá trojzubec, jeho jízdním zvířetem je býk Nandin. Často bývá reprezentován lingamem – falickým symbolem. V Nepálu bývá nejčastěji uctíván jako Pašupati (hodný „pán tvorstva“), Bhirava (děsivý, nejčastěji černý nebo bílý) či Mahádéva (především mimo Káthmándské údolí).
Mačchendranáth – považován za ochránce Káthmándského údolí, pán deště a monzunů; údajně vtělení Avalokitéšvary (bódhisattvy soucitu). Objevuje se ve dvou verzích – Seto Mačchendranáth (bílý, především v Káthmándú) nebo Rato Mačchendranáth (červený, hlavně v Pátanu).
Talédžu – nepálské jméno Durgy, manželky boha Šivy v její děsivé podobě. S jejími oslavami souvisí nejdůležitější hinduistický svátek v Nepálu – dasain.