Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Výstava věnovaná Tibetu a tibetské kultuře je v Náprstkově muzeu k vidění po více jak padesáti letech. Představuje na tři sta předmětů ze sbírek muzea nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z celé oblasti vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko.


Naše cestovní kancelář s radostí podporuje mnoho smysluplných aktivit a činností. Velmi si vážíme toho, že již několikátým rokem můžeme být partnerem Náprstkova muzea, tedy jsme i jedním z partnerů této unikátní výstavy. O všech zajímavých akcích spjatých s výstavou Příběh Tibetu budeme včas informovat v našem newsletteru.

 

Příběh Tibetu – Náprstkovo muzeum, výstava 

Výstavu můžete navštívit od 14. března do 30. července 2017 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze.

 

Více o výstavě...

Příběh Tibetu – Náprstkovo muzeum, výstava

Většina předmětů nebyla nikdy vystavena. Návštěvníci si tak poprvé prohlédnou zlacenou plastiku bohyně Táry, nádherné chrámové malby, bronzové plastiky či rituální hudební nástroje. Představena je také historie Tibetu a tibetské kultury od poloviny prvního tisíciletí n. l. po současnost.

Mezi TOP předměty výstavy Příběh Tibetu patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházejícího z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry.

Téma výstavy je pro českého návštěvník zajímavé i tím, že zřejmě prvním Evropanem, který zavítal do Tibetu, byl mnich českého původu jménem Odorik. Ten navštívil roku 1328 Lhasu.

 

Pro děti

Pro rodiny s dětmi je připravena zábavná dětská linka „S Ňimou do Tibetu“. Ve výstavě si malí návštěvníci mohou ozdobit model jaka třásněmi a rolničkami, podobně jako to dělají tibetské děti, či na modlitební mlýnky napsat vzkaz nebo přání. Zapojit se také mohou do soutěže O nejhezčí jačí jméno a vyhrát plyšového jaka. 

Příběh Tibetu – Náprstkovo muzeum, výstava

 

Fotografie na nádvoří 

Obraz Tibetu doplňuje i panelová výstava na nádvoří muzea, která návštěvníkům nabídne snímky českého kameramana Josefa Vaniše. Ojedinělý soubor fotografií pochází z jeho cesty po Tibetu v letech 1954–1955 a má jedinečnou uměleckou, etnografickou a historickou hodnotu.

 

Doprovodné programy

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, přednášek, víkendových dílen a workshopů, které představí návštěvníkům krásy, historii, kulturu a umění Tibetu ještě blížeji...

 

Příběh Tibetu – Náprstkovo muzeum, výstava

Komentované prohlídky

Autorka výstavy Helena Heroldová vás výstavou provede v těchto dnech:

  • 21. 3., 4. 4., 30. 5. a 20. 6. – vždy od 17 hodin

Vstupné je 30 Kč/os. + běžné vstupné na výstavu. Pro skupinu lze objednat i individuální termín.

 

Přednášky o tibetských tématech

Nenechte si ujít přednášku sinologa a milovníka Tibetu, průvodce CK China Tours, Ondřeje Vařila. (Další přednášky průvodců a spolupracovníků China Tours/Adventura z Asie i světa najdete zde.)

Objevte poklady z našich sbírek a jejich poutavé osudy.

Přijďte objevit taje tradičního tibetského lékařství.

Poslechněte si mizející příběhy o tajemných bytostech.

Kdo může najít poklady skryté dávným tantrickým mistrem? Co a kde schoval?

Zajímá vás historický vývoj odívání i současné moderní trendy v Tibetu?

Přednáška nejen pro zájemce o architekturu.

Více informací o programech přednášek najdete na našich www a na stránkách Náprstkova muzea. Vstupné na všechny přednášky je 30 Kč/os.

 

(Nejen) pro rodiny s dětmi

  • TIBETSKÝ DEN – 24. června

Nenechte si ujít další celodenní festival z cyklu Barevné nádvoří. Připraven je bohatý doprovodný program, který vás zavede na „střechu světa“. Těšit se můžete na zajímavé přednášky, workshopy, výtvarné dílny pro děti i stánky s různými drobnostmi. Připraveny budou i ochutnávky gastronomických specialit či tradiční hudba.

  • Maluj, maluj mandalu – výtvarná dílna od 14 hod.

Příběh Tibetu – Náprstkovo muzeum, výstavaPřijďte s rodinou strávit sobotní odpoledne do Náprstkova muzea v rámci chystaného Tibetského dne. Dozvíte se zajímavosti ze světa tibetského buddhismu a zvyků s ním spojených. V prezentaci se inspirujete tradičním tibetským uměním a získané poznatky budete moci zúročit při tvorbě mandaly podle předkresleného vzoru nebo vlastního návrhu.

Vstupné na program na nádvoří je zdarma.

Vstupné na dílnu je 80 Kč/os. Kapacita 26 osob – rezervace: Jana Nováková, jana_novakova@nm.cz, tel.: 725 907 302.

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů