Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Původními obyvateli ostrova byli zřejmě lovci a sběrači, etnicky příbuzní kmenům v jižní Indii. Žili především v hornatých a zalesněných oblastech. Většina antropologů se shoduje na tom, že na Šrí Lanku přišli z Indie a možná pro svoji migraci použili pruh země, který dříve ostrov s Indickým subkontinentem spojoval.

 

Zajímavá místa

Adamova horaGalleKnuckles RangePinnevala (sloní sirotčinec)
AnurádhapuraHaputaléKolomboPolonnaruva
Aukana Buddha Hortonovy pláněMihintaléSígirija
DambullaJapahuva NP Jala Unavatuna
DžafnaKandy NP Udavattekelle
Ella KataragamaNuvara Elija

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech na Šrí Lance naleznete v odkazu.

informace o Šrí Lance

Historie

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Více o dějinách Šrí Lanky

Náboženství

Důležitým mezníkem v historii Šrí Lanky se stalo rozšíření buddhismu. Buddhismus poznamenal způsob života a myšlení šrílanského obyvatelstva a výrazně se podílel na vzniku sinhálské kultury. Buddhismus na Šrí Lance prošel intenzivním vývojem, který máme zdokumentovaný od 1. století př. Kr. Zdejší mniši sepsali rozsáhlý soubor komentářů buddhistického učení, učebnic a gramatik jazyka páli. Postupně se Šrí Lanka stala důležitým centrem théravádového buddhismu (doslova učení starších).

Více o náboženství na Šrí Lance 

Kuchyně na Šrí Lance

Šrí Lanka je mezinárodně vyhlášená nejen pro své kulturní a přírodní bohatství, ale ve značné míře i svou specifickou kuchyní. Nejlepší poznatky o místních druzích pokrmů nasbíráte, budete-li se stravovat v restauracích pro Šrílančany. Jídlo je často dost ostré, protože se na celém ostrově těší neobyčejné oblibě chilli. Jestliže neholdujete pálivým jídlům, můžete navštívit některé z restaurací (většinou v hotelích), které podávají jídla upravená pro turisty (tj. ne tak kořeněná).

Více o šrílanské kuchyni

Geografie

Šrí Lanka je ostrov ve tvaru odkapávající kapky z jihu Indického subkontinentu nacházející se v Indickém oceánu. V nejdelším místě měří 432 km a v nejširším 224 km. Rozkládá se na ploše 65 610 km2, což je rozloha srovnatelná s Litvou. Na severovýchodě je ostrov propojen písečnými mělčinami a ostrůvky s jihoindickým Ráméšvaramem. Tento souvislý pás mělčin se nazývá Adamův most

Více o geografii Šrí Lanky

Jazyk

Úředními jazyky na Šrí Lance jsou sinhálština a tamilština. Sinhálština patří k indo-evropským jazykům, od kterých se začala oddělovat v 5. století. Stala se státním jazykem hned po získání nezávislosti v r. 1948. Tamilština patří mezi jazyky drávidské (rozšířené v jižní Indii). Získala statut oficiálního jazyka až v r. 1988. 

Protože byla Šrí Lanka britskou kolonií, je snadné tu komunikovat v angličtině, která je zde relativně rozšířená. Po osamostatnění Šrí Lanky se nějaký čas angličtina vůbec nevyučovala, ale nyní děti začínají s její výukou již v mateřské školce.

 

Cestovatelské články

 

Poznávací zájezdy

Související články

Křesťanství v Indii a na Šrí Lance

Křesťanství se údajně objevilo v Indii již krátce po svém vzniku – r. 52 se prý v dnešní Kérale objevil svatý Tomáš a o dvacet let později byl umučen v Madrásu. Na jeho památku zde byla postavena bazilika Sv. Tomáše. První skutečné doklady o přítomnosti křesťanů jsou z 6. století, kdy se opět na jihu usídlili syrští křesťané. Významnou stopu zanechal v Indii František Xaverský – od r. 1552 působil v Góe a zaměřoval se především na obyvatele ze skupiny „nedotýkatelných“. Na lidi z „okraje společnosti“ se zaměřili i Britové a zaznamenali velké úspěchy při misiích na SV, kde se na víru obraceli původní obyvatelé z domorodých kmenů – hlavně ve státech Mizóram, Nágsko a Méhgálaj. Kromě těchto oblastí je křesťanství silně zastoupeno v Góe, Kérale a Tamilnádu. Na Šrí Lance se podle křesťanské tradice poprvé objevuje křesťanství s apoštolem Tomášem, který přišel na ostrov z jižní Indie. V průběhu jeho působení a v následujících stoletích se na pobřeží díky připluvším obchodníkům vytvářely malé komunity křesťanů. Až s příchodem portugalských misionářů v prvních letech 16. století dochází na ostrově k masivním konverzím k římskokatolické církvi převážně z řad Karavů a nízkých kast. Poté, co Holanďané v 17. století převzali kontrolu nad ostrovem, zakládají zde Holandskou reformní církev. O sto padesát let později se k ní hlásí až 21 % šrílanské populace. S ochabováním koloniální vlády dochází postupně k poklesu počtu věřících až na současných necelých 7 %.

Celý článek

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů