Vyhledat zájezd na mapě

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Původními obyvateli ostrova byli zřejmě lovci a sběrači, etnicky příbuzní kmenům v jižní Indii. Žili především v hornatých a zalesněných oblastech. Většina antropologů se shoduje na tom, že na Šrí Lanku přišli z Indie a možná pro svoji migraci použili pruh země, který dříve ostrov s Indickým subkontinentem spojoval.

Zajímavá místa

Adamova horaHaputaléKolombo Sinharádža (NP)
AnurádhapuraHortonovy pláněMihintalé Sinharádža (NP)
Aukana BuddhaJala (NP)Nuvara ElijaTrikunámalé
DambullaJapahuvaPinnevala (sloní sirotčinec)Udavalave (NP)
DžafnaKandyPolonnaruva Udavattekelle (NP)
EllaKataragamaRatnapura Udavattekelle (NP)
GalleKnuckles RangeSígirijaUnavatuna

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech na Šrí Lance naleznete v odkazu.

informace o Šrí Lance

Historie

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Více o dějinách Šrí Lanky

Náboženství

Důležitým mezníkem v historii Šrí Lanky se stalo rozšíření buddhismu. Buddhismus poznamenal způsob života a myšlení šrílanského obyvatelstva a výrazně se podílel na vzniku sinhálské kultury. Buddhismus na Šrí Lance prošel intenzivním vývojem, který máme zdokumentovaný od 1. století př. Kr. Zdejší mniši sepsali rozsáhlý soubor komentářů buddhistického učení, učebnic a gramatik jazyka páli. Postupně se Šrí Lanka stala důležitým centrem théravádového buddhismu (doslova učení starších).

Více o náboženství na Šrí Lance

Kuchyně na Šrí Lance

Šrí Lanka je mezinárodně vyhlášená nejen pro své kulturní a přírodní bohatství, ale ve značné míře i svou specifickou kuchyní. Nejlepší poznatky o místních druzích pokrmů nasbíráte, budete-li se stravovat v restauracích pro Šrílančany. Jídlo je často dost ostré, protože se na celém ostrově těší neobyčejné oblibě chilli. Jestliže neholdujete pálivým jídlům, můžete navštívit některé z restaurací (většinou v hotelích), které podávají jídla upravená pro turisty (tj. ne tak kořeněná).

Více o šrílanské kuchyni

Geografie

Šrí Lanka je ostrov ve tvaru odkapávající kapky z jihu Indického subkontinentu nacházející se v Indickém oceánu. V nejdelším místě měří 432 km a v nejširším 224 km. Rozkládá se na ploše 65 610 km2, což je rozloha srovnatelná s Litvou. Na severovýchodě je ostrov propojen písečnými mělčinami a ostrůvky s jihoindickým Ráméšvaramem. Tento souvislý pás mělčin se nazývá Adamův most

Více o geografii Šrí Lanky

Jazyk

Úředními jazyky na Šrí Lance jsou sinhálština a tamilština. Sinhálština patří k indo-evropským jazykům, od kterých se začala oddělovat v 5. století. Stala se státním jazykem hned po získání nezávislosti v r. 1948. Tamilština patří mezi jazyky drávidské (rozšířené v jižní Indii). Získala statut oficiálního jazyka až v r. 1988. 

Protože byla Šrí Lanka britskou kolonií, je snadné tu komunikovat v angličtině, která je zde relativně rozšířená. Po osamostatnění Šrí Lanky se nějaký čas angličtina vůbec nevyučovala, ale nyní děti začínají s její výukou již v mateřské školce.

Cestovatelské články

Poznávací zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů