Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Původními obyvateli ostrova byli zřejmě lovci a sběrači, etnicky příbuzní kmenům v jižní Indii. Žili především v hornatých a zalesněných oblastech. Většina antropologů se shoduje na tom, že na Šrí Lanku přišli z Indie a možná pro svoji migraci použili pruh země, který dříve ostrov s Indickým subkontinentem spojoval.

 

Zajímavá místa

Adamova horaHaputaléKolomboSinharádža (NP)
AnurádhapuraHortonovy pláněMihintaléSinharádža (NP)
Aukana BuddhaJala (NP)Nuvara ElijaTrikunámalé
DambullaJapahuvaPinnevala (sloní sirotčinec)Udavalave (NP)
DžafnaKandyPolonnaruva Udavattekelle (NP)
EllaKataragamaRatnapuraUnavatuna
GalleKnuckles RangeSígirija

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech na Šrí Lance naleznete v odkazu.

informace o Šrí Lance

Historie

Historii a kulturu Šrí Lanky ovlivnila její poloha na průsečíku mnoha obchodních cest, ale nejvíc blízkost Indického subkontinentu.

Více o dějinách Šrí Lanky

Náboženství

Důležitým mezníkem v historii Šrí Lanky se stalo rozšíření buddhismu. Buddhismus poznamenal způsob života a myšlení šrílanského obyvatelstva a výrazně se podílel na vzniku sinhálské kultury. Buddhismus na Šrí Lance prošel intenzivním vývojem, který máme zdokumentovaný od 1. století př. Kr. Zdejší mniši sepsali rozsáhlý soubor komentářů buddhistického učení, učebnic a gramatik jazyka páli. Postupně se Šrí Lanka stala důležitým centrem théravádového buddhismu (doslova učení starších).

Více o náboženství na Šrí Lance 

Kuchyně na Šrí Lance

Šrí Lanka je mezinárodně vyhlášená nejen pro své kulturní a přírodní bohatství, ale ve značné míře i svou specifickou kuchyní. Nejlepší poznatky o místních druzích pokrmů nasbíráte, budete-li se stravovat v restauracích pro Šrílančany. Jídlo je často dost ostré, protože se na celém ostrově těší neobyčejné oblibě chilli. Jestliže neholdujete pálivým jídlům, můžete navštívit některé z restaurací (většinou v hotelích), které podávají jídla upravená pro turisty (tj. ne tak kořeněná).

Více o šrílanské kuchyni

Geografie

Šrí Lanka je ostrov ve tvaru odkapávající kapky z jihu Indického subkontinentu nacházející se v Indickém oceánu. V nejdelším místě měří 432 km a v nejširším 224 km. Rozkládá se na ploše 65 610 km2, což je rozloha srovnatelná s Litvou. Na severovýchodě je ostrov propojen písečnými mělčinami a ostrůvky s jihoindickým Ráméšvaramem. Tento souvislý pás mělčin se nazývá Adamův most

Více o geografii Šrí Lanky

Jazyk

Úředními jazyky na Šrí Lance jsou sinhálština a tamilština. Sinhálština patří k indo-evropským jazykům, od kterých se začala oddělovat v 5. století. Stala se státním jazykem hned po získání nezávislosti v r. 1948. Tamilština patří mezi jazyky drávidské (rozšířené v jižní Indii). Získala statut oficiálního jazyka až v r. 1988. 

Protože byla Šrí Lanka britskou kolonií, je snadné tu komunikovat v angličtině, která je zde relativně rozšířená. Po osamostatnění Šrí Lanky se nějaký čas angličtina vůbec nevyučovala, ale nyní děti začínají s její výukou již v mateřské školce.

 

Cestovatelské články

 

Poznávací zájezdy

Související články

Křesťanství v Indii a na Šrí Lance

Křesťanství se údajně objevilo v Indii již krátce po svém vzniku – r. 52 se prý v dnešní Kérale objevil svatý Tomáš a o dvacet let později byl umučen v Madrásu. Na jeho památku zde byla postavena bazilika Sv. Tomáše. První skutečné doklady o přítomnosti křesťanů jsou z 6. století, kdy se opět na jihu usídlili syrští křesťané. Významnou stopu zanechal v Indii František Xaverský – od r. 1552 působil v Góe a zaměřoval se především na obyvatele ze skupiny „nedotýkatelných“. Na lidi z „okraje společnosti“ se zaměřili i Britové a zaznamenali velké úspěchy při misiích na SV, kde se na víru obraceli původní obyvatelé z domorodých kmenů – hlavně ve státech Mizóram, Nágsko a Méhgálaj. Kromě těchto oblastí je křesťanství silně zastoupeno v Góe, Kérale a Tamilnádu. Na Šrí Lance se podle křesťanské tradice poprvé objevuje křesťanství s apoštolem Tomášem, který přišel na ostrov z jižní Indie. V průběhu jeho působení a v následujících stoletích se na pobřeží díky připluvším obchodníkům vytvářely malé komunity křesťanů. Až s příchodem portugalských misionářů v prvních letech 16. století dochází na ostrově k masivním konverzím k římskokatolické církvi převážně z řad Karavů a nízkých kast. Poté, co Holanďané v 17. století převzali kontrolu nad ostrovem, zakládají zde Holandskou reformní církev. O sto padesát let později se k ní hlásí až 21 % šrílanské populace. S ochabováním koloniální vlády dochází postupně k poklesu počtu věřících až na současných necelých 7 %.

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů