Vyhledat zájezd na mapě

Pro většinu místních obyvatel – Sinhálců – má právě Mihintalé posvátný význam. Právě tady se zdejší král Dévanampija Tissa setkal na lovu s Mahindou, synem významného buddhistického císaře Ašóky, který přišel na Šrí Lanku šířit Buddhovo učení. Díky tomu, že se mu podařilo krále získat pro buddhistickou víru, jeho mise uspěla, a tak se roku 247 př.n.l. začal z Mihintalé šířit buddhismus. Na památku setkání se v Mihintalé konají pravidelné poutě a jednou za rok, zpravidla v lednu, je zde vykonávána významná púdža (obřad obětování).

Historické Mihintalé leží na pahorku, který je poset množstvem starobylých ruin. Je odsud pěkný výhled na nedaleké anurádhapurské stúpy. Pod hlavním schodištěm jsou ruiny starobylé nemocnice, kamenné vany tvarované přesně na postavu dospělého muže. Nemocný zde ležel několik hodin v léčivé bylinkové lázni.

Kantaka čétija

Polorozbořená stúpa na vrcholku na pravé straně od hlavního schodiště. Je vysoká 12 m a po obvodě pak měří 120 m. Postavená byla pravděpodobně 200 př.n.l. a rekonstruovaná kolem roku 60 př.n.l. Na stúpě je kamenná deska, na které jsou zachované plastiky postav a zvířat. Za stúpou je jeskyně vytvořená z ohromných balvanů, kde je pravděpodobně nejstarší vytesaný nápis na ostrově v jazyce, jenž předcházel páli. Pakliže projdete skrz jeskyni, dostanete se na širokou kamennou římsu, odkud je výhled směrem na Anurádhapuru. Na tomto místě sedávaly tisíce mnichů v tichých meditacích.

Refektář

Na vrcholu hlavního schodiště pod čétijí je kamenné plato. Zde byla společná jídelna pro místní mnichy. Je zde ohromné kamenné koryto, kam lidé, kteří přišli klášter navštívit, sypali darovanou rýži pro mnichy. Nad jídelnou jsou kamenné desky se soupisem klášterních řádů (cca 10. století n.l.) a dodnes funkční kašna.

Ambasthalé dágoba

Místo, kde Mahinda poprvé hovořil s králem Dévanampija Tissou. Na místě, kde Mahinda stál, je dnes postavená stúpa. Na místě, kde stál král, je socha krále.

Maháséja dágoba

Naproti výraznému kamennému útvaru Mahindova trůnu je postavena další stúpa. Odsud je opět velmi dobrý výhled na Anurádhapuru – krásný obzvlášť při západu slunce. Ve stúpě jsou uloženy pozůstatky Mahindovy. Z Ambhasthalé vede nahoru schodiště. Opět se zde musí chodit bez bot. Zajímavostí je, že tato původně 30 m vysoká stúpa byla archeology objevena až v roce 1935.

Nága pokuna

Pod Maháséja dágobou je bazén pojmenovaný Hadí (nága), protože nad bazénem je socha pětihlavé kobry – strážkyně.

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů