Anurádhapura se stala poprvé hlavním městem sinhálského království v roce 380 př.n.l., ale až za vlády krále Déva-nampija Tissy (260–210 př.n.l.) získala na důležitosti a vlivu. Bohužel nedlouho poté město poprvé padlo do rukou vetřelců z jižní Indie. Až budoucí král Dutugemunu vedl znovu sinhálské vojsko a dobyl zpět královské město. Z Anurádhapury potom vládl říši v letech 161–137 př.n.l. A byl to právě tento slavný král, který přijal plán výstavby města, jenž zahrnoval také stavby dnes nejznámějších památek – velkých dagob. A ve stavbách pokračovali i jeho slavní následovníci: král Valagambahu, který sice podruhé zratil sinhálský trůn v boji s Indy, ale dokázal jej dobýt zpět, nebo král Maháséna (vládl 276–303 n.l.), který postavil kolosální dagobu Džétavanarama a který je považován za posledního z velkých králů z Anurádhapury. Ještě po dalších 500 let vydržela sláva královského města i přesto, že bylo neustále sužováno výpady nepřátel z jižní Indie. Až po více než tisíci letech bylo sídlo králů definitivně přeneseno do Polonnaruvy a dlouhé slavné období Anurádhapury skončilo.
Šrí Mahá Bódhi
Nejstarší posvátný strom Bódhi na světě – potomek z Bódghaje dovezený jako řízek z jedné jeho větve. Je starý zhruba 2000 let. Okolo kmene je postavena plošina, na kterou vedou schody postavené zhruba ve stejnou dobu, kdy strom vyrůstal. Strom roste v centru historického parku a přichází sem množství buddhistických poutníků.
Bronzový palác
Palác postavený před 2000 lety, ve stejnou dobu růstu stromu Bódhi (nazývaný také strom bó). Bronzový palác je pojmenovaný podle střechy, která byla z bronzu. Palác sloužil jako noclehárna pro mnichy, kterých se tam vešlo až 1000. Palác byl postaven za vlády hrdinného vůdce Dutugemunua, ale byl několikrát přestavěn. Dnes zachovalé sloupy na podporu střechy jsou z doby vládce Parakramabáhua I. (12. století n.l.).
Džétavanarama Dágoba
Obří stúpa, postavená králem Mahásénou ve 3. století n.l. Původně stúpa měřila 100 metrů, dnes je po dlouhodobé rekonstrukci a měří necelých 70 metrů. Celá stúpa je postavena z takového množství cihel, že kdyby se z nich postavila tři metry vysoká zeď, vedla by z Londýna do Edinburghu (cca 545 km). Vedle stúpy byla postavena ubytovna pro buddhistické mnichy, zhruba pro 3000 lidí, která je dnes ovšem pouze v ruinách. Je to nejviditelnější a jedna z nejvýznamnějších dochovaných stavebních památek v Anurádhapuře. Je nedale-ko svatého stromu a archeologického muzea.
Ruvanveliséja Dágoba
Bílá stúpa dnes měří 55 m, je to pravděpodobně první stavba započatá Dutugemunuem. Dílo se však nepodařilo za jeho života dokončit. Když Dutugemunu ležel na smrtelné posteli, zorganizoval jeho bratr dostavbu stúpy z bambusových tyčí a plátna (maketu), takže vládce mohl zhlédnout konečnou podobu stavby. Okolo stúpy je postavená zeď ze stojících slonů dotýkajících se vzájemně rameny.
Thúparáma Dágoba
Pravděpodobně nejstarší stúpa na celém ostrově, postavená za vlády zakladatele Dévanampija Tissy. Ve stavbě stúpy je údajně zazděná klíční kost samotného Buddhy. Poslední zásadní přestavba stúpy byla v roce 1850, kdy se předělal obrys stúpy na klasický zvonový. Okolo stúpy stojí několik sloupů, které původně podpíraly kónickou střechu. Stúpa je vysoká 19 m.
Issurumunia Vihára
Skalní chrám, postaven za vlády krále Dévanampija Tissy. Z vrcholku skály je krásný výhled do okolí. Uvnitř je i malé muzeum soch a výjevů vytesaných do kamene.
Vodní nádrže
Tři historické nádrže z dob dávných sinhálských panovníků. Největší nádrž je na východním konci města a jmenuje se Nuvaraveva. Postavena byla zhruba v roce 20 př.n.l. Tato nádrž zabírá 1200 hektarů. Přímo v areálu starého města jsou dvě menší, ale starší nádrže. Tissaveva (160 ha) je hned vedle chrámu Issarasamana a nejstarší nádrž Bassavakkulama je na sever od areálu a byla postavená pravděpodobně ve 4. století př.n.l. (120 ha).