Vyhledat zájezd na mapě

Přes 1000 let vládli sinhálští králové říši ze svého velkolepého sídla ve městě Anurádhapura, které je nejrozsáhlejším a nejdůležitějším ze starodávných měst Šrí Lanky. S důležitostí této památky lze na ostrově srovnat snad jen druhé z historických královských měst – Polonnaruvu, které je však o mnoho mladší a zdaleka nedosáhlo slávy svého předchůdce.

Anurádhapura se stala poprvé hlavním městem sinhálského království v roce 380 př.n.l., ale až za vlády krále Déva-nampija Tissy (260–210 př.n.l.) získala na důležitosti a vlivu. Bohužel nedlouho poté město poprvé padlo do rukou vetřelců z jižní Indie. Až budoucí král Dutugemunu vedl znovu sinhálské vojsko a dobyl zpět královské město. Z Anurádhapury potom vládl říši v letech 161–137 př.n.l. A byl to právě tento slavný král, který přijal plán výstavby města, jenž zahrnoval také stavby dnes nejznámějších památek – velkých dagob. A ve stavbách pokračovali i jeho slavní následovníci: král Valagambahu, který sice podruhé zratil sinhálský trůn v boji s Indy, ale dokázal jej dobýt zpět, nebo král Maháséna (vládl 276–303 n.l.), který postavil kolosální dagobu Džétavanarama a který je považován za posledního z velkých králů z Anurádhapury. Ještě po dalších 500 let vydržela sláva královského města i přesto, že bylo neustále sužováno výpady nepřátel z jižní Indie. Až po více než tisíci letech bylo sídlo králů definitivně přeneseno do Polonnaruvy a dlouhé slavné období Anurádhapury skončilo.

Šrí Mahá Bódhi

Nejstarší posvátný strom Bódhi na světě – potomek z Bódghaje dovezený jako řízek z jedné jeho větve. Je starý zhruba 2000 let. Okolo kmene je postavena plošina, na kterou vedou schody postavené zhruba ve stejnou dobu, kdy strom vyrůstal. Strom roste v centru historického parku a přichází sem množství buddhistických poutníků.

Bronzový palác

Palác postavený před 2000 lety, ve stejnou dobu růstu stromu Bódhi (nazývaný také strom bó). Bronzový palác je pojmenovaný podle střechy, která byla z bronzu. Palác sloužil jako noclehárna pro mnichy, kterých se tam vešlo až 1000. Palác byl postaven za vlády hrdinného vůdce Dutugemunua, ale byl několikrát přestavěn. Dnes zachovalé sloupy na podporu střechy jsou z doby vládce Parakramabáhua I. (12. století n.l.).

Džétavanarama Dágoba

Džétavana dágoba v AnurádhapuřeObří stúpa, postavená králem Mahásénou ve 3. století n.l. Původně stúpa měřila 100 metrů, dnes je po dlouhodobé rekonstrukci a měří necelých 70 metrů. Celá stúpa je postavena z takového množství cihel, že kdyby se z nich postavila tři metry vysoká zeď, vedla by z Londýna do Edinburghu (cca 545 km). Vedle stúpy byla postavena ubytovna pro buddhistické mnichy, zhruba pro 3000 lidí, která je dnes ovšem pouze v ruinách. Je to nejviditelnější a jedna z nejvýznamnějších dochovaných stavebních památek v Anurádhapuře. Je nedale-ko svatého stromu a archeologického muzea.

Ruvanveliséja Dágoba

Bílá stúpa dnes měří 55 m, je to pravděpodobně první stavba započatá Dutugemunuem. Dílo se však nepodařilo za jeho života dokončit. Když Dutugemunu ležel na smrtelné posteli, zorganizoval jeho bratr dostavbu stúpy z bambusových tyčí a plátna (maketu), takže vládce mohl zhlédnout konečnou podobu stavby. Okolo stúpy je postavená zeď ze stojících slonů dotýkajících se vzájemně rameny.

Thúparáma Dágoba

Pravděpodobně nejstarší stúpa na celém ostrově, postavená za vlády zakladatele Dévanampija Tissy. Ve stavbě stúpy je údajně zazděná klíční kost samotného Buddhy. Poslední zásadní přestavba stúpy byla v roce 1850, kdy se předělal obrys stúpy na klasický zvonový. Okolo stúpy stojí několik sloupů, které původně podpíraly kónickou střechu. Stúpa je vysoká 19 m.

Issurumunia Vihára

Skalní chrám, postaven za vlády krále Dévanampija Tissy. Z vrcholku skály je krásný výhled do okolí. Uvnitř je i malé muzeum soch a výjevů vytesaných do kamene.

Vodní nádrže

Tři historické nádrže z dob dávných sinhálských panovníků. Největší nádrž je na východním konci města a jmenuje se Nuvaraveva. Postavena byla zhruba v roce 20 př.n.l. Tato nádrž zabírá 1200 hektarů. Přímo v areálu starého města jsou dvě menší, ale starší nádrže. Tissaveva (160 ha) je hned vedle chrámu Issarasamana a nejstarší nádrž Bassavakkulama je na sever od areálu a byla postavená pravděpodobně ve 4. století př.n.l. (120 ha).

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů