Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Šrí Lanka se nachází zhruba mezi 10. a 6. stupněm severní šířky. V centru ostrova se zvedá pohoří s nejvyšší horou Piduratalagala (či Mt. Pedro) – 2524 m n.m. Nejdelší řeka je Mahávéliganga. Pramení v centrálním pohoří a vlévá se do Indického oceánu na východním pobřeží nedaleko Trikunámálé. 

Hustá silniční síť se na Šrí Lance začala rozvíjet až v nedávné době, což napomohlo k zakonzervování původních přírodních lokalit, které dnes tvoří převážně národní parky. Ty jsou částečně propojeny migračními kanály (souvislé, několik kilometrů široké pásy zeleně). Díky těmto spojnicím dodnes žije na Lance relativně velký počet divokých slonů, krokodýlů a jiné vzácné zvěře. Nejvýznamnější migrační kanál se rozkládá v okolí největší řeky Mahávéligangy.

Fauna

Slůně v NP Uda WalaweNejznámější a největší zástupce velkých savců je slon asijský. Jako ve většině okolních zemí je i zde slon symbolem moudrosti a patří ke koloritu místní země. V dnešní době na Šrí Lance žije kolem 4500 divokých slonů (na přelomu století to bylo 12 500), z čehož je kolem 500 slonů domestikovaných. Ke každodenním problémům obyvatel vesnic přilehlých
k souvislým pásům lesa patří boj s divokými slony, kteří si zvykli rabovat rýžová pole místních domorodců. Často dochází i ke střetům, při nichž ztrácejí životy jak lidé, tak zvířata.

Levhart v NP JalaDalší ze zástupců velkých savců, kterých na Šrí Lance žije celkem asi 90 druhů, je leopard (rozšířen ve většině národních parků na ostrově). Dále zde žije mnoho druhů vysoké zvěře, lanku šedý, makak, dikobraz, loris směšný... 

V řekách a močálech po celém území ostrova můžete najít dva druhy krokodýla (největší může dosahovat až 8 m), pět druhů mořských želv, na 40 druhů žab a obojživelníků, 83 druhů hadů (z toho 5 je jedovatých – nejznámější je kobra královská). Na 43 druhů zvěře žijící na Šrí Lance je evidováno v Červené knize ohrožených zvířat (leopard, slon asijský, všech pět druhů želv atd.). Na ostrově žije okolo 400 druhů ptáků, z čehož 24 druhů můžete spatřit pouze zde – pět druhů papoušků, čtyři druhy zoborožců, množství vodních ptáků (plameňáci, pelikáni, ibisové např. v NP Bundala), pávi, několik druhů velkých dravců. MakakNa ostrově je registrováno přes 100 chráněných lesů a přírodních zajímavostí a celkem 20 národních parků. Největší národní parky jsou Vilpatu (na západ od Anurádhapury) a Jala (jižní pobřeží, na západě navazuje na NP Bundala).
První národní parky na ostrově pocházejí z doby rozkvětu anurádhapurské říše, z doby rozmachu buddhistického náboženství. První zmínky o zákonu ochrany zvířat jsou z doby 3. století př. Kr., dané králem Dévánampijatissou. Některé z původních přírodních rezervací dodnes existují, včetně nejvýznamnějšího z nich, lesa Sinharádža, kde žije nejvíce specifických druhů zvířat na ostrově.

Tento les je dodnes opředen tajemstvími. Traduje se totiž, že kdo se vydal do hloubi pralesa Sinharádža, nikdy se už nevrátil zpět. Možná proto je to dnes nejzachovalejší zbytek deštného tropického lesa na ostrově. Národní parky Jala a Bundala jsou výborná místa právě pro pozorování vzácných ptáků, slonů, krokodýlů a jiné zvěře.

Flóra

Čajové plantážeJihozápad Lanky je porostlý bujnou tropickou vegetací zastoupenou mnoha druhy vysokých stromů, z nichž nejrozšířenější je fíkovník a gardžál. Z dalších tropických velikánů zde můžete najít týkové a ebenové stromy, ceněné pro kvalitu dřeva. 

Roste zde několik specifických druhů orchidejí používaných téměř bez výjimky v ájurvédské medicíně (tradiční přírodní léčitelství). 

Centrální Šrí Lanku pokrývají především čajové plantáže. Původně zde rostl zakrslý les podobný subtropickému. Na mnoha místech jsou zachovány travnaté náhorní plošiny, které jsou částečně zarostlé rododendrony (např. Horton`s Plains).

Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů