Vyhledat zájezd na mapě

Šrí Lanka se nachází zhruba mezi 10. a 6. stupněm severní šířky. V centru ostrova se zvedá pohoří s nejvyšší horou Piduratalagala (či Mt. Pedro) – 2524 m n.m. Nejdelší řeka je Mahávéliganga. Pramení v centrálním pohoří a vlévá se do Indického oceánu na východním pobřeží nedaleko Trikunámálé. 

Hustá silniční síť se na Šrí Lance začala rozvíjet až v nedávné době, což napomohlo k zakonzervování původních přírodních lokalit, které dnes tvoří převážně národní parky. Ty jsou částečně propojeny migračními kanály (souvislé, několik kilometrů široké pásy zeleně). Díky těmto spojnicím dodnes žije na Lance relativně velký počet divokých slonů, krokodýlů a jiné vzácné zvěře. Nejvýznamnější migrační kanál se rozkládá v okolí největší řeky Mahávéligangy.

Fauna

Slůně v NP UdavalaveNejznámější a největší zástupce velkých savců je slon asijský. Jako ve většině okolních zemí je i zde slon symbolem moudrosti a patří ke koloritu místní země. V dnešní době na Šrí Lance žije kolem 4500 divokých slonů (na přelomu století to bylo 12 500), z čehož je kolem 500 slonů domestikovaných. Ke každodenním problémům obyvatel vesnic přilehlých
k souvislým pásům lesa patří boj s divokými slony, kteří si zvykli rabovat rýžová pole místních domorodců. Často dochází i ke střetům, při nichž ztrácejí životy jak lidé, tak zvířata.

Levhart v NP JalaDalší ze zástupců velkých savců, kterých na Šrí Lance žije celkem asi 90 druhů, je leopard (rozšířen ve většině národních parků na ostrově). Dále zde žije mnoho druhů vysoké zvěře, lanku šedý, makak, dikobraz, loris směšný... 

V řekách a močálech po celém území ostrova můžete najít dva druhy krokodýla (největší může dosahovat až 8 m), pět druhů mořských želv, na 40 druhů žab a obojživelníků, 83 druhů hadů (z toho 5 je jedovatých – nejznámější je kobra královská). Na 43 druhů zvěře žijící na Šrí Lance je evidováno v Červené knize ohrožených zvířat (leopard, slon asijský, všech pět druhů želv atd.). Na ostrově žije okolo 400 druhů ptáků, z čehož 24 druhů můžete spatřit pouze zde – pět druhů papoušků, čtyři druhy zoborožců, množství vodních ptáků (plameňáci, pelikáni, ibisové např. v NP Bundala), pávi, několik druhů velkých dravců. MakakNa ostrově je registrováno přes 100 chráněných lesů a přírodních zajímavostí a celkem 20 národních parků. Největší národní parky jsou Vilpatu (na západ od Anurádhapury) a Jala (jižní pobřeží, na západě navazuje na NP Bundala).
První národní parky na ostrově pocházejí z doby rozkvětu anurádhapurské říše, z doby rozmachu buddhistického náboženství. První zmínky o zákonu ochrany zvířat jsou z doby 3. století př. Kr., dané králem Dévánampijatissou. Některé z původních přírodních rezervací dodnes existují, včetně nejvýznamnějšího z nich, lesa Sinharádža, kde žije nejvíce specifických druhů zvířat na ostrově.

Tento les je dodnes opředen tajemstvími. Traduje se totiž, že kdo se vydal do hloubi pralesa Sinharádža, nikdy se už nevrátil zpět. Možná proto je to dnes nejzachovalejší zbytek deštného tropického lesa na ostrově. Národní parky Jala a Bundala jsou výborná místa právě pro pozorování vzácných ptáků, slonů, krokodýlů a jiné zvěře.

Flóra

Čajové plantážeJihozápad Lanky je porostlý bujnou tropickou vegetací zastoupenou mnoha druhy vysokých stromů, z nichž nejrozšířenější je fíkovník a gardžál. Z dalších tropických velikánů zde můžete najít týkové a ebenové stromy, ceněné pro kvalitu dřeva. 

Roste zde několik specifických druhů orchidejí používaných téměř bez výjimky v ájurvédské medicíně (tradiční přírodní léčitelství). 

Centrální Šrí Lanku pokrývají především čajové plantáže. Původně zde rostl zakrslý les podobný subtropickému. Na mnoha místech jsou zachovány travnaté náhorní plošiny, které jsou částečně zarostlé rododendrony (např. Horton`s Plains).

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů