Vyhledat zájezd na mapě

Šrí Lanka je ostrov jako málokterý jiný, místo, které si zamiluje snad každý. Nejen pro děti je jako stvořená – ostrov není od Prahy letecky až tak daleko, místní vzdálenosti jsou malé a nabídka atrakcí je velmi rozmanitá a navíc je vždy na dosah pláž…

Ostrov mnoha tváří

V botanické zahraděPokud by tento nádherný ostrov mělo vystihovat jedno slovo, pak by to pravděpodobně byla „rozmanitost“. Navzdory relativně malé rozloze má Šrí Lanka určitě co nabídnout: krásné tropické pláže lemované palmami, pestrou tropickou přírodu s obrovskou mírou biodiverzity, zářivě zelené čajové plantáže s nepostradatelnými sběračkami čaje s koši na zádech a celou řadu národních parků chránících množství vzácných zvířat. Kdo touží strávit velmi různorodou dovolenou, tomu se této možnosti na Šrí Lance dostane měrou vrchovatou. Bez ohledu na to, zda je pro návštěvníka představa ideální dovolené spojena s nicneděláním na pláži, či s aktivním odpočinkem, tento krásný a zajímavý ostrov dokáže vyhovět každému vkusu.

Loďky na pláži na Pigeon IslandVzdálenosti jsou tu relativně malé, a tak je možné v rámci jediného dne být ráno v horách a odpoledne si už vychutnávat teplé moře na jedné z mnoha místních pláží. Při dotazu na počasí, tedy kdy nejlépe na Šrí Lanku vyrazit, je odpověď snadná. Kdykoliv! Jedná se o celoroční destinaci, a přestože počasí ostrova ovlivňují dvě protichůdná monzunová období, téměř vždy se dá najít oblast, kde je v danou dobu krásně. V zásadě – a velmi zjednodušeně – lze říci, že v době přibližně mezi listopadem a březnem bude nejlepší počasí na západě a na jihu, naopak na severu a východě ostrova lze očekávat vynikající počasí zhruba od dubna do září.

Pláže a přírodní skvosty

Večerní koupání na pláži v NegombuHlavním lákadlem jsou pro mnohé návštěvníky zdejší vyhlášené pláže. Ať už se jedná o nejznámější plážová letoviska jihu u městeček Unawatuna, Mirissa a Bentota, nebo o méně známé pláže východního pobřeží poblíž Uppuveli a v okolí Arugamské zátoky, či pláže u města Jaffna, ležící až na samém severu Šrí Lanky, všude lze najít svůj dokonalý kousek písku. Zatímco jih je „objevený“ již dlouho a je cílem především pro cestovatele oceňující bohatší noční život, východní a severní pobřeží bylo během občanské války prakticky nepřístupné a dodnes představuje zajímavou a doposud relativně málo navštěvovanou alternativu pro milovníky klidu. K lenošivému odpočinku také patří místní ájurvédské masáže, kdy pod rukama zkušených masérských mistrů nahromaděný stres mizí jako zázrakem. A poté zas zpátky na pláž – písek pod nohama, kokosový ořech v ruce a modravé vlny oceánu před sebou a odpočinková dovolená může začít.

Koupání slonů ze sirotčinceNejen plážovými radovánkami je ale cestovatel živ, a i ty nejhezčí pláže se za nějakou dobu omrzí. Naštěstí je vždy prakticky za oknem nádherná tropická příroda, jíž je ostrov vyhlášený. Šrí Lanka se totiž těší jedné z největších biodiverzit v tomto koutu Asie. Výsledkem je mnoho nádherných národních parků, jež chrání doposud neobdělávané plochy ostrova. Výlety probíhají obvykle džípem a šance vidět zdejší nejznámější obyvatele – slony – je vzhledem k jejich velikosti a vlastně i četnosti výskytu opravdu velká. S trochou štěstí je ale možné spatřit i menší a více plaché druhy zvířat – leopardy, jelínky či různé druhy opic. Pokud by měl návštěvník opravdovou smůlu a větší zvířata by se mu vyhýbala, je téměř jisté, že bude schopen pozorovat „alespoň“ bohatou paletu nejrůznějšího ptactva – nádherně zbarvené včelojedy, křiklavé pávy, vodní ptactvo či četné dravé ptáky.

Želvička na dlani - centrum na záchranu želvAsi nejznámějším národním parkem ostrova je Yala, ale u méně známých parků je větší šance, že si návštěvník výpravu opravdu užije bez přítomnosti (příliš velkých) davů. Velmi krásné parky jsou například Minnérija a hlavně národní park Udawallawe. Pestrá fauna se ale nevyskytuje pouze na souši, mořské vody v okolí ostrova jsou známé výskytem mořských želv či vzácných velryb, což představuje jistě další z možností zajímavých výletů.

Vzhůru do hor

Ještě jednu fotku...I mimo chráněné oblasti národních parků je ale příroda ostrova nádherná. V zásadě má Šrí Lanka jen dva typy krajiny – pobřežní nížiny a hornaté centrum ostrova. Ale i zde lze nalézt obrovskou pestrost, jíž je ostrov typický. Nejvyšší vrchol Šrí Lanky, hora s nevyslovitelným názvem Pidurutalagala (jež v překladu znamená prozaicky přibližně Petrova hora), má výšku pouhých 2524 m. Žádné velehory zde proto není možno očekávat. Přesto je ale hornatá krajina centra ostrova nádherná a fascinující oblast, známá možností krásných treků, častými vodopády a příjemným chladnějším počasím. Kopce a vrchy pokryté sytou zelení a krásné výhledy ji přímo předurčují k výletům.

Okolí Nuwara ElyiaParadoxně jedna z nejznámějších oblastí centrálních hor, náhorní pláně Horton´s Plains, má zcela jiný charakter flóry a připomíná spíše savanu. Nádherný výhled z takzvaného Konce světa – vyhlídky the World´s End, z výšky přibližně 800 metrů, již ale zase míří do obvyklé zeleně nížin. Nádherná jsou i smaragdově zelená rýžová políčka, zahrádky se zeleninou a také zahrady s kořením, jehož použití je tak typické pro místní kuchyni. Vždyť oblíbená skořice by měla přímo odsud z ostrova pocházet. Ale skvělou kvalitu mají samozřejmě i jiné druhy koření zde pěstované – pepř, hřebíček, nebo pekelně pálivé chilli…

Zelená perla

Typická krajina s čajovými plantážemiA pak je tu samozřejmě čaj. Pro mnohé je čaj synonymem pro ostrov samotný, jež se okamžitě vybaví – cejlonský čaj je prostě pojem. Voňavý černý již zabalený, ale především zářivě zelené keříky táhnoucí se na kilometry daleko na rozsáhlých plantážích v hornatém centru ostrova. Čaj a jeho pěstování poskytuje obživu přímo či nepřímo tisícům místních. A návštěvníkům nabízí nepřebernou nabídku velmi vděčných aktivit – fotografování zdejších zelených plantáží, nádherné procházky mezi keříky a také možnost rozhovorů s příjemnými lidmi, kterým čaj přináší každodenní obživu. Mezi velice zajímavé procházky patří například výlet k Lipton´s Seat, vyhlídce spjaté se jménem sira Thomase Liptona – obchodníka, který se zásadním způsobem zasloužil o úspěchy cejlonského čaje ve světě. Místní čaj nabízel ve své síti obchodů za velmi výhodné ceny, a dopomohl tak k jeho masovému rozšíření. Dodnes je čaj značky Lipton známý po celém světě.

Samice makaka s mládětemŠrí Lanka je zkrátka ostrov jako málokterý jiný. Je možné sem vyrazit po vlastní ose, poznávat krásy země svým tempem a člověk se tu jistě neztratí. Je také možné využít služeb některé z českých či místních cestovních kanceláří pro lepší logistiku, ušetřit čas a námahu, a užít si dovolenou ve větším pohodlí a také se více dozvědět. Samostatnou kapitolu tvoří cestování s dětmi, pro něž je Šrí Lanka jako stvořená – ostrov není od Prahy letecky až tak daleko, místní vzdálenosti jsou malé, a tak se ratolesti nestačí začít nudit. Nabídka atrakcí je velmi rozmanitá a navíc je vždy na dosah pláž, kde je možné i po náročnějším dni smočit nohy a natáhnout se do teplého písku pod palmami. A místní? Ti děti milují – jak svoje, tak i cizí… a světlá pleť neasijských dětí je pro ně jako magnet. Každý si chce povídat, sáhnout si na malého cizince a popřát mu pěknou dovolenou. Šrí Lanka je prostě místem, které si zamiluje snad každý. Zelená perla Indického oceánu si to jistě zaslouží. 

Autorem článku je Lubomír Vacek, fotografie byly pořízeny na našich zájezdech na Šrí Lanku.

Článek byl napsán 13. března 2019

Pokud se chcete detailně seznámit s konkrétními místy Šrí Lanky a získat další informace, využijte náš rejstřík míst.

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů