Vyhledat zájezd na mapě

Šrí Lanka je turisticky velice oblíbená země a od ukončení války na severovýchodě země její obliba dále prudce stoupá. Mnoho návštěvníků Šrí Lanky míří především za jejími přírodními krásami – na krásné pláže u čistého moře v kulisách krásné tropické přírody. Ostrov Cejlon, jak se Šrí Lanka dříve nazývala, však nabízí ještě mnohem víc. Ač je její rozloha menší než Česká republika, na jejím území najdeme ohromné množství skutečných historických a přírodních skvostů. Není náhodou, že na Seznamu světového dědictví UNESCO najdeme hned osm položek ze Šrí Lanky.

Srí Lanka, nebo Šrí Lanka?

Častější podobu Srí Lanka lze nalézt i v Pravidlech českého pravopisu a Slovníku spisovné češtiny. Do češtiny se název Srí Lanka dostal pod vlivem angličtiny (Sri Lanka), přitom se ale v angličtině vyslovuje jako "Šrí Lanka". Skutečná výslovnost sinhálského ශ්රී ලංකා śrī laṃkā, [ˌʃɾiːˈlaŋkaː] je mezi "s" a "š". Orientalistický ústav Akademie věd ČR a orientalisté tedy ve svých publikacích užívají přepis Šrí Lanka, a to již delší dobu, i v geografické příručce Jména států a jejich územních částí (Český úřad zeměměřický a katastrální, 2009) je uvedena podoba se "Š" (viz digitální mapová podoba). Pro naši cestovní kancelář pracují lingvisté a obvykle se držíme lingvisticky poněkud správnějších forem přepisu místopisných názvů – proto v našich textech najdete pouze podobu Šrí Lanka.

Základní informace o Šrí Lance

Oficiální název: Šrílanská demokratická socialistická republika (Sri Lanka Prajatantrika Samajavadi Janarajya, Ilankai Sanayaka Sasalisa Kudiyarasu)
Zkrácený název: Šrí Lanka
Rozloha: 65 610 km2
Obyvatelstvo: asi 20 mil.
Hlavní město: Kolombo, Colombo (asi 650 tisíc obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 9 provincií
Jazyk: 2 úřední jazyky – sinhálština a tamilština, angličtina jako spojovací
Měna: 1 šrílanská rupie (LKR); klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 110 LKR, 1 EUR = cca 147 LKR, 1 LKR = cca 0,2 CZK)
Náboženství: 70 % buddhisté, 15 % hinduisté, 8 % křesťané, 7 % muslimové
Časové pásmo: GMT/UTC + 5,5 hodin.; oproti ČR tedy +4,5 hodin v době zimního času a +3,5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +94
Důležitá telefonní čísla: policie (01-433333), první pomoc (01-422222), hasiči (01-422222).
Doména: .lk

Zastupitelské úřady ČR

Vízum na Šrí Lanku

  • Občané ČR: (a osoby s povoleným dlouhodobým pobytem): Pro pobyt na území Šrí Lanky po dobu do 30 dnů platí od ledna 2012 vízová povinnost. Každý se musí před příjezdem na Šrí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 20 USD (stejná částka pro turistické i business víza). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti.
    Je nutné se prokázat pasem s platností alespoň ode dne příjezdu, předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. V systému ETA vyplníte požadované údaje a předpokládané datum příjezdu a odjezdu. Na vámi zadaný kontakt poté přijde potvrzení o přijaté platbě a souhlas se vstupem na území Šrí Lanky, který platí 3 měsíce.
    Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá také vízovou povinnost se Šrí Lankou a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost

Šrí Lanka patří mezi nejbezpečnější země světa. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době mírně narůstá. Velmi častou formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení. Ze Šrí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 šrílanských rupií.
Bez cla může každá osoba dovézt na Šrí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 375 g tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 l lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 šrílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.
Na Šrí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna a pornografická či erotická literatura. Ze Šrí Lanky se nesmí vyvážet zlato, starožitnosti (50 let a starší), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny, šrílanská měna nad 250 šrílanských rupií. Ze Šrí Lanky je povoleno vyvézt bezcelně 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.
Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Platební karty a šeky

Bankomaty jsou dostupné jen v turisticky atraktivních lokalitách a velkoměstech, jako je Kolombo, Kandy, Galle. Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard) jsou akceptovány pouze v dražších hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky, např. American Express.

Elektřina

Elektrické napětí na Šrí Lance je 230 voltů při frekvenci 50 Hz. Zásuvky jsou nestandardní (typ D, tzn. trojice kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníku), lze však ve většině případů použít dvoukolíkové zástrčky (je nutné si však pomoci malým „trikem“, tj. zásuvku "otevřít" a to nějakou např. tužkou, kterou zastrčíte místo zemnícího kolíku) nebo mezinárodní adaptér. Výpadky elektřiny jsou zcela běžné.

Očkování na Šrí Lanku

Očkování na Šrí Lance doporučujeme proti žloutence typu A a B. Zvážit lze také očkování proti břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Doporučujeme nepodceňovat nebezpečí malárie. V každém případě pamatujte na to, že nejlepší ochranou je prevence a chraňte se před komáry spolehlivým repelentem. Lariam či Mesachin, který je pro tuto oblast doporučeným antimalarikem, vám předepíší na hygienických stanicích. Od cestujících přijíždějících na Šrí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.
Seznamte se se základními informacemi o očkování na Šrí Lanku, podrobnější konzultace poskytnou centra očkování a cestovní medicíny.

Spojení s domovem

  • Pošta – Šrílanské pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.
  • Místní telefon – Mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit ze stánků na ulici, tzv. International Direct Dialling Centres, nebo z hotelů.
  • Mobilní telefon – Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi v jednotlivých státech, síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Šrí Lanka patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet – je běžně dostupný v turistických lokalitách Šrí Lanky. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

Fotografování a filmování na Šrí Lance

Fotografovat je možné všechny šrílanksé památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být taktéž problematické. Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.

Šrílanská mentalita

Obyvatelstvo Šrí Lanky je směsicí různých etnik, jejichž vzájemné střety v toku dějin často vyústily v ozbrojené konflikty. Šrílančané jsou známí svou přirozenou pohostinností a přátelským chováním a působí velice spokojeně a šťastně, i když země byla dlouho sužována lokálními nepokoji a stále přetrvávají následky přírodní katastrofy z konce roku 2004.

Každý turista-cestovatel by měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování

Šrílanská kuchyně by se dala přirovnat k jihoindické, není však tolik rozmanitá. Základem každého jídla je vařená rýže, nudle a placky. Vegetariánství zde není rozšířeno tak jako například v Indii, a tak místní kuchyně nabízí nepřeberné množství mořských plodů. Kromě ryb je běžně k dostání i kuřecí a vepřové maso. Nejčastějším doplňkem k rýži je omáčka karí připravovaná na nejrůznější způsoby.

Na Šrí Lance jsou po celý rok k dispozici různé druhy tropického ovoce – mango, papája, ananas, banány apod. Všude jsou běžně k dostání sladké limonády v uzavřených lahvích jako kola, sprite a fanta. Vodu doporučujeme pít pouze balenou. Alkohol je snadno dostupný.

Pro stravování na Šrí Lance platí podobné zásady jako jinde v Asii. Je třeba vybírat si na pohled čistá místa – nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Šrí Lanka je ale podstatně čistší než jiné asijské země, takže není třeba mít obavy z jídla zakoupeného v místních restauracích.

Klima

Šrí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, kde se střídají období sucha s vydatnými dešti. Monzun přichází dvakrát do roka. Od května do srpna je to monzun jihozápadní, který přináší déšť do jižní, západní a centrální oblasti ostrova. Suché období zde trvá od prosince do března. Druhý monzun, severozápadní, trvá od září do ledna, období sucha pak od května do září. Aby toho nebylo málo, existuje ještě mezimonzunové období – od září do listopadu, kdy se občasné srážky vyskytují celoplošně.

V níže položených pobřežních oblastech Šrí Lanky, např. v Kolombu, dosahuje průměrná teplota 27 °C. Ta klesá s narůstající nadmořskou výškou (Nuvara Elija, 1889 m n.m.: 16 °C). Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde se teploty šplhají k celoročním průměrům 30 °C. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C.

KOLOMBO – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden82230Vysoká89
únor92231Vysoká69
březen82331Vysoká147
duben72431Vysoká231
květen62631Vysoká371
červen52529Vysoká224
červenec62529Vysoká135
srpen62529Vysoká109
září62529Vysoká160
říjen72429Vysoká348
listopad72329Vysoká315
prosinec82229Střední147

NUVARA ELIJA – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden-819-170
únor-721-43
březen-822-109
duben-922-119
květen-1221-175
červen-1319-277
červenec-1318-300
srpen-1219-196
září-1219-226
říjen-1120-269
listopad-1120-241
prosinec-920-203
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů