Vyhledat zájezd na mapě

Město leží ve středu centrálního pohoří, je postaveno na březích vodní nádrže a obklopeno tropickým deštným lesem. Leží v nadmořské výšce 500 m n. m, tudíž klima je tu příjemné. Kandy bylo hlavní správní město sinhálských panovníků před příchodem Britů v roce 1815 – dlouho odolávalo díky neprostupnosti džungle. Je to druhé největší město na ostrově (první je Kolombo), žije zde více než 100 000 obyvatel.

Nejvýznamnější stavbou ve městě je Chrám zubu, ve kterém je údajně uložen Buddhův zub (na světě jsou pouze 2 exempláře). Kandy bylo poslední hlavní město sinhálských králů. Samotné centrum města je moderní, nejsou zde žádné významné historické stavby.

Dalada Maligava (Chrám zubu)

Chrám, kde je uložena nejdůležitější buddhistická relikvie, zub Buddhy. Zub Buddhy byl vytažen z popelu hranice, na které byl Buddha po své smrti spálen (543 př.n.l.). Na Šrí Lanku byl propašován ve vlasech indické princezny, pravděpodobně ve 4. století n.l. Původně byl zub uložen v Anurádhapuře a v průběhu času několikrát přemístěn (vždy byl uložen v hl. mqěstě). V roce 1283 byl odvezen zpět indickou armádou a opět navrácen na Šrí Lanku sinhálským panovníkem Parakramabáhuem III. Portugalští kolonizátoři v období šíření křesťanství zub vzali a spálili v indické Góe. Později mniši, kteří se o zub starali, prohlásili, že původně zničená relikvie nebyla pravá. Pravý zub byl uložen na tajném místě, právě z bezpečnostních důvodů. Dnes se vedou v otázce pravosti relikvie spory mezi mnichy a vědci, přičemž vědci se přiklánějí k domněnce, že zub uložený v Chrámu pravý není.

Palác byl postaven v 17. století kandyjskými panovníky. Nachází se na břehu vodní nádrže. U vstupu do chrámu je kamenná deska se skulpturou slona, jenž údajně vezl Buddhův zub na svém hřbetu. Zub je uložen ve schránce uvnitř chrámu a místnost, kde se nachází, je otevřena jen v průběhu púdži (bohoslužby). Púdžu doprovází zvuky bubnů a sinhálské flétny vydávané stylově oblečenými muzikanty. Bohužel v závodu o peníze vydělané na turistickém ruchu se Chrám zubu stal výdělečnou show.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů