Vyhledat zájezd na mapě

V r. 473 se na anurádhapurský trůn násilím dostal princ Kasyapa. Svého nevlastního otce, krále Dhatusénu, dal zaživa zazdít a právoplatného následníka trůnu, prince Maggallánu, donutil uprchnout do Indie. V obavách z Maggallánovy odplaty pak začal Kasyapa budovat nedobytnou pevnost na vrcholu skály zvané Sígirija. Jedna z verzí příběhu tvrdí, že když k invazi z Indie v r. 491 skutečně došlo, nevydržel Kasyapa čekat v bezpečí své pevnosti, osedlal slona a vypravil se do boje. Uvázl však se svým vojskem v bažinách a byl poražen. Na Sígiriji se vrátil pouze zemřít. Postavil se tehdy na okraj skály, odsekl si hlavu a svrhl ji proti nepřátelům. Meč potom ještě údajně vrátil do pochvy… Znovuobjevena byla Sígirija až za anglické nadvlády a dnes patří k nejvýznamnějším archeologickým památkám Šrí Lanky.

Vodní zahrada

Hned u vstupu do celého komplexu je zbudována architektonicky velmi imponující a na tehdejší dobu obdivuhodná vodní zahrada. Z vodní zahrady vede schodiště na vrchol skalního bloku.

Sígirijské fresky

Fresky, SígirijaZhruba v půli cesty na vrchol je na strmé skalní stěně vymalováno množství portrétů žen připomínající fresky z Indie. Fresky pocházejí z 5. století. Původně bylo na skále vymalováno 500 portrétů. Do dnešní doby se jich zachovalo pouze 22, nejvíce jich bylo zničeno neznámým vandalem v r. 1967. Jsou to jediné historické dochované malby bez náboženského podtextu.

Zrcadlová zeď

Naproti freskám je tři metry vysoká zeď pokrytá zrcadlově hladkou glazurou, na kterou psali návštěvníci chrámu své vyjádření k malbám žen. Zápisy pocházejí pravděpodobně z období od 7. do 11. století n.l. Všechny poznámky jsou psány v sinhálštině.

Lví pódium

V severní části skalní plošiny je lví pódium, podle kterého dostala Sígirija své jméno v zápiscích anglických archeologů. Kdysi zde byl postaven ohromný cihlový lev, který byl zdaleka vidět. Schodiště vedlo mezi lvími tlapami přímo do jeho tlamy.

Plató na vrcholu masivu

Horní plató se rozkládá na ploše 1,6 ha a jsou zde dnes už jenom zbytky základů staveb a paláců, které zde byly postaveny v 5. století n.l. Podle archeologických studií pevnost byla postavena spíše v palácovém stylu. Ve skále je vytesaný bazén o velikosti 27 x 21 metrů sloužící jako zásobárna pitné vody (dešťové). Z vrcholu skalního bloku je ničím nerušený výhled do všech stran. Zde také Kasyapa seděl a několik let vyhlížel jihoindickou armádu, která mu nakonec přinesla i smrt.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů