Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Nepál, horský stát v podhůří Himálaje, se řadí mezi nejmladší republiky na světě – monarchie zde zanikla teprve v roce 2008. Stále rostoucí počet návštěvníků sem míří dobýt některý z himálajských velikánů. V Nepálu se však neztratí ani ti, kteří by chtěli na vlastní oči spatřit slona či nosorožce, ani obdivovatelé historie a architektury.

 

Zajímavá místa

KáthmándúKáthmándú - PašupatináthMt. Everest (Sagarmátha)
Káthmándú - BhaktapurKáthmándú - PátanNagarkót
Káthmándú - BódhnáthKáthmándú - SvajambhunáthNP Čitván
Káthmándú - náměstí DarbarLumbiníPókhara

 

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Nepálu naleznete v odkazu.

informace o Nepálu

Historie

Počátky historického vývoje na území dnešního Nepálu sahají do dávného starověku. Již kolem r. 600 př.n.l. se v údolí řeky Bágmatí vytvořil státní útvar kmene Kirátů, jehož králové tam vládli do 1. století n.l. Později se Káthmándská kotlina stala centrem mocného státu Liččhaviů, který se sice ve 4. století dostal do závislosti na severoindické říši Guptovců, ale po jejím rozpadu se postupně znovu osamostatňoval. 

Více o dějinách Nepálu

Náboženství

Hinduismus je komplex nábožensko-sociální, není možno určit, kdy přesně vznikl. Nemá žádného zakladatele. Prodělal dlouhý vývoj od védských náboženství přes bráhmanismus ke vzniku hinduistických sekt.

Více o hinduismu

Buddhismus někdy bývá označován jako „psychologická etika“. Učení nejstaršího buddhismu zahrnuje poznání, že život na tomto světě je spojen se strastí, utrpením a zármutkem, což je obsahem tzv. „Čtyř vznešených pravd“.

Více o buddhismu

Jazyk

Úředním jazykem Nepálu je dnes indoevropský jazyk nepálština psaná písmem dévanágarským. Vyvinula se v 18. století z górkhalštiny vítězných Gurkhů a nahradila névárštinu, která do té doby převládala v Káthmándské kotlině.

Více o nepálském jazyce

Kuchyně

V Nepálu se setkávají chutě dvou kulinářských velmocí – Indie a Číny, jež společně vytvářejí úpravy jídel, jaké uspokojí chutě každého. V současné době se ve městech a turistických oblastech běžně připravuje „západní“ kuchyně – vysoké steaky, hranolky, bohaté zeleninové saláty, pizzy nebo jablkové koláče. 

Více o nepálské kuchyni

Nejoblíbenější poznávací zájezdy

Související články
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů