Vyhledat zájezd na mapě

Pašupatináth, rozkládající se kolem posvátné řeky Bágmatí, je nejvýznamnějším poutním místem pro všechny hinduisty v celém Nepálu. První chrám zde byl postaven prý již před 2000 lety, jeho současná podoba pochází z 5. století. Chrám je zasvěcen Pánovi zvířat, což je jedno ze jmen boha Šivy a rovněž jedna z jeho inkarnací. S jeho vznikem je samozřejmě spojena také legenda. Jednomu místnímu pasáčkovi nedávala kráva mléko. Podařilo se mu zjistit, že mléko jí odebírá kámen, na němž lehává. Když se ho však pokoušel rozbít, vytryskla z něj krev. Místní král se o tom dozvěděl, považoval to za znamení a rozhodl se proto na tomto místě vystavět chrám.

Probíhající pohřební obřad v PašupatináthuPašupatináth bývá někdy nazýván „malým Váránasí. Na ghátech u řeky Bágmatí se totiž také konají kremace. Na nábřeží stojí několik hranic – nebožtíka nejprve umyjí, zabalí nejčastěji do žluté plachty a pak položí na hranici. Nejstarší syn hranici zapaluje. Mužští členové rodiny jsou shromážděni za ní a vzpomínají na zemřelého. Poté, co hranice dohoří, jsou zbytky hozeny do řeky, v níž se normálně koupou děti. Tento „nehygienický“ rituál má svůj symbolický význam – díky vodě s popelem mrtvých přechází jejich síla a duše do dalších generací.

Každý svátek nebo volný den míří do chrámu zástupy věřících. Přestože jsou součástí zdejší „pouti“ také pohřební obřady, nepůsobí ovšem poutníci nijak smutným dojmem. Lze při nich dokonce spatřit tancovat svaté muže.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů