Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Nejstarším chrámem v Pátanu, bývalém královském městě, je Hiranja Varna Mahávihár, známý spíše jako Zlatý chrám. Založen byl v 11. století jako buddhistický klášter, obsahuje ale také hinduistické prvky.

Čistě hinduistický je Šivův chrám, postavený v r. 1380. Jeho přesný název je Kumbhéšvara Mandir – „chrám s pěti patry“, což je pojmenování jednoduché, ale výstižné. Vnitřní svatyně Bagalamuči je zasvěcena Bohyni Matce.

V ulicích Pátanu narazíme na spoustu menších i větších chrámů prakticky na každém kroku. Zajímavý je třeba ten, který je zasvěcen Višnovi a jsou na něm vyobrazeny jeho inkarnace – samotný Višnu, opičí král, prase, kůň...

Centrem města je opět náměstí Darbar. Ze zdejšího Královského paláce vládla dynastie Malla od 12. století. Dnešní podoba paláce a většiny pagod pochází ze 16. a 17. století.

Hlavní brána Královského paláce je zdobena hinduistickými motivy. Uprostřed hlavního nádvoří stojí svatyně, kam přicházel každé ráno král obětovat zvířata. Dvě sochy bohyň představují posvátné řeky Jamunu a Gangu. Po zemětřesení v r. 1934 byl celý palác rekonstruován z původních částí.

Na protilehlé straně náměstí vidíme chrám Bhimsén, což je pagoda se třemi střechami, zasvěcená bohovi obchodníků. Višvanáth má střechy dvě a jedná se o repliku Pašupatináthu.

Jediným kamenným chrámem je Kršna Mandir. Před ním stojí sloup s Kršnovým dopravcem – Garudou. Chrám Nárájan je zasvěcen Višnuovi a sochy se lví hlavou představují jeho inkarnaci Narasinhu. Sloup je zakončen sochou Jóghanaréndry, nejpopulárnějšího krále dynastie Malla.

Za prohlídku jistě stojí buddhistický klášter Ratnakar Mahávihár, ve kterém je nyní vystavována obří mandala – posvátný geometrický obrazec, symbolizující vesmír.

Související články
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů