Vyhledat zájezd na mapě

Na pahorku nad městem se tyčí buddhistická stúpa a klášter Svajambhú, jehož terasy jsou oblíbeným útočištěm opic. Stúpa Svajambhunáth se tyčí na 70 metrů vysokém kopci nad městem. Její původní podoba představovala oheň nad lotosovým květem, jednotliví vládcové ji však v následujících staletích několikrát přestavovali. Přesto se jedná o nejstarší stúpu na území Nepálu.

Stúpa Svajambhunáth je jedním z nejdůležitějších poutních míst v Nepálu, věřící ji obcházejí ve směru hodinových ručiček a roztáčejí 108 modlicích mlýnků, které ji obklopují. Opice lozí po svatyňkách a kradou z nich obětiny, které sem lidé přinášejí. Díky jejich přítomnosti si toto místo vysloužilo také svůj druhý název – "opičí chrám".

Buddhovy oči na stúpě SvajambhunáthBuddhovy oči otočené do všech čtyř světových stran symbolizují, že Buddha provází člověka všude. Proto se nazývají též „oči spravedlnosti“. Zlatý puntík mezi nimi značí třetí oko, tzv. „oko moudrosti“. Nos ve tvaru otazníku znamená, že moudrost a vědomosti jsou nekonečné. Kola představují stupně do nirvány. Vlající barevné praporky jsou popsány mantrami – buddhistickými modlitbami.

Indii kolem 12. století buddhismus zanikl, v Nepálu nikoliv, ale promísil se s dalšími náboženstvími. V sousedství buddhistického kláštera zde najdeme hned dva hinduistické chrámy. Toto spojení vyjadřuje, že v zemi nikdy nedošlo k náboženským bojům.

Místo lze navštívit na zájezdu

Nepál – země bohů a hor 14 dní

nejoblíbenější

Pohodová dovolená v Nepálu může být vaším splněným snem, pokud milujete kombinaci poznávání starobylých památek a procházek v překrásné horské přírodě.

14. 3.—27. 3. 2022 | 1. 11.—14. 11.

6–16 účastníků | snídaně / polopenze / plná penze | vstupy v ceně | *** |Poznávací program s lehkou turistikou

od 61 544 Kč
Detail zájezdu

Vánoce a Silvestr v Nepálu 13 dní

Vánoce a Silvestry

Vánoční a silvestrovská dovolená v himálajském Nepálu může znít netradičně, ale o to pestřejší a kouzelnější cestu se jedná!

21. 12.— 2. 1. 2022

6–16 účastníků | snídaně / polopenze / plná penze | vstupy v ceně | *** |Poznávací program s lehkou turistikou

od 59 800 Kč
Detail zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Katalog 2021 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů