Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Metropole Nepálu Káthmándú se nachází ve středním Nepálu, 90 km od indických hranic. Leží ve stejnojmenném úrodném údolí, které je ze všech stran obklopené horami a protéká jím hlavní řeka Bágmatí. Celé údolí je uvedeno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hlavní památky Káthmándského údolí najdete pod samostatnými hesly:

  • Náměstí Darbar
  • Svajambhunáth
  • Bódhnáth
  • Pašupatináth
  • Bhaktapur (a Čangu Narájan)
  • Pátan

Rání Pókharí

Mezi další pozoruhodnosti Káthmándú patří Rání Pókharí. Tento malý Tádž Mahal dal postavit král Pratáp Malla, aby ukonejšil manželku, když jim zemřel syn. Brána k jezeru je vždy zamčená z bezpečnostních i hygienických důvodů. Uprostřed umělého jezírka je ostrůvek a na něm Šivův chrám společně s pomníkem krále, královny a jejich mrtvého syna. Bílá budova naproti je první káthmándská škola.

Zahnete-li od Rání Pókharí vlevo, dojdete na Ásan Tól, místní obchodní centrum. V Ásan Tólu je křižovatka šesti cest, denně k prasknutí plná lidí. Všichni někam pospíchají – kupovat, prodávat, vybírat, prohlížet. V chrámku na náměstí sedí bohyně spokojenosti Annapúrna a další svatyně jsou zasvěceny Ganéšovi a Višnuovi. Domorodci říkají, že Ásan Tólu je po ránu lepší se vyhnout. Není tady kanalizace a v domácnosti se běžně používají nočníky, které se vylévají z okna na ulici. Protože je tady živo, je to i ráj pro zloděje. Souběžně s touto ulicí je ulička lékařů, felčarů a ranhojičů, hlavně zubařů. Léčba je někdy svérázná: nejen trhání bez umrtvení, ale je tu i chrám, kde se léčí oční nemoci tím, že pacient zatlouká hřeby do dřevěné desky.

 

Místa lze navštívit na zájezdu

Související články
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů