Vyhledat zájezd na mapě

Metropole Nepálu Káthmándú se nachází ve středním Nepálu, 90 km od indických hranic. Leží ve stejnojmenném úrodném údolí, které je ze všech stran obklopené horami a protéká jím hlavní řeka Bágmatí. Celé údolí je uvedeno na seznamu Světového dědictví UNESCO.


Káthmándú - odklízení trosek na náměstí Darbar, náměstí je již částečně zpřístupněnoPamátky Káthmándského údolí bohužel utrpěly při zemětřesení v dubnu 2015 tragickou ránu. Mnohé ze skvostných historických staveb, které byly nedílnou součástí života místních obyvatel a mohly je obdivovat i početné davy turistů, byly vážně poškozeny, některé dokonce i zcela zničeny (např. Kášthamandapam, zřejmě nejstarší stavba v zemi). Nelze vyloučit, že některé ze staveb budou v budoucnu zrekonstruovány, u jiných si však jejich obnovu nelze vůbec představit. V Káthmándú, Pátanu i Bhaktapuru v současné době probíhají práce pod patronací UNESCO i soukromých fondů z různých zemí, které usilují alespoň částečně zemi navrátit její historické dědictví. Z piety i jako výraz doufání, že se některé ze zničených skvostů podaří Nepálu obnovit, v následujícím seznamu uvádíme i historické památky, které během zemětřesení utrpěly fatální ránu.


Hlavní památky Káthmándského údolí najdete pod samostatnými hesly:

Bhaktapur (včetně Čangu Narájan) – Bódhnáth – Náměstí Darbar – Pašupatináth – Pátan – Svajambhunáth


Rání Pókharí a Ásan Tól

Mezi další pozoruhodnosti Káthmándú patří Rání Pókharí. Tento malý Tádž Mahal dal postavit král Pratáp Malla, aby ukonejšil manželku, když jim zemřel syn. Brána k jezeru je vždy zamčená z bezpečnostních i hygienických důvodů. Uprostřed umělého jezírka je ostrůvek a na něm Šivův chrám společně s pomníkem krále, královny a jejich mrtvého syna. Bílá budova naproti je první káthmándská škola.

Zahnete-li od Rání Pókharí vlevo, dojdete na Ásan Tól, místní obchodní centrum. V Ásan Tólu je křižovatka šesti cest, denně k prasknutí plná lidí. Všichni někam pospíchají – kupovat, prodávat, vybírat, prohlížet. V chrámku na náměstí sedí bohyně spokojenosti Annapúrna a další svatyně jsou zasvěceny Ganéšovi a Višnuovi. Domorodci říkají, že Ásan Tólu je po ránu lepší se vyhnout. Není tady kanalizace a v domácnosti se běžně používají nočníky, které se vylévají z okna na ulici. Protože je tady živo, je to i ráj pro zloděje. Souběžně s touto ulicí vede ulička lékařů, felčarů a ranhojičů, hlavně zubařů. Léčba je někdy svérázná: nejen trhání bez umrtvení, ale je tu i chrám, kde se léčí oční nemoci tím, že pacient zatlouká hřeby do dřevěné desky.

Místo lze navštívit na zájezdu

Nepál – země bohů a hor 14 dní

nejoblíbenější

Pohodová dovolená v Nepálu může být vaším splněným snem, pokud milujete kombinaci poznávání starobylých památek a procházek v překrásné horské přírodě.

14. 3.—27. 3. 2022 | 1. 11.—14. 11.

6–16 účastníků | snídaně / polopenze / plná penze | vstupy v ceně | *** |Poznávací program s lehkou turistikou

od 61 544 Kč
Detail zájezdu

Vánoce a Silvestr v Nepálu 13 dní

Vánoce a Silvestry

Vánoční a silvestrovská dovolená v himálajském Nepálu může znít netradičně, ale o to pestřejší a kouzelnější cestu se jedná!

21. 12.— 2. 1. 2022

6–16 účastníků | snídaně / polopenze / plná penze | vstupy v ceně | *** |Poznávací program s lehkou turistikou

od 59 800 Kč
Detail zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Katalog 2021 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů