Vyhledat zájezd na mapě

Metropole Nepálu Káthmándú se nachází ve středním Nepálu, 90 km od indických hranic. Leží ve stejnojmenném úrodném údolí, které je ze všech stran obklopené horami a protéká jím hlavní řeka Bágmatí. Celé údolí je uvedeno na seznamu Světového dědictví UNESCO.


Káthmándú - odklízení trosek na náměstí Darbar, náměstí je již částečně zpřístupněnoPamátky Káthmándského údolí bohužel utrpěly při zemětřesení v dubnu 2015 tragickou ránu. Mnohé ze skvostných historických staveb, které byly nedílnou součástí života místních obyvatel a mohly je obdivovat i početné davy turistů, byly vážně poškozeny, některé dokonce i zcela zničeny (např. Kášthamandapam, zřejmě nejstarší stavba v zemi). Nelze vyloučit, že některé ze staveb budou v budoucnu zrekonstruovány, u jiných si však jejich obnovu nelze vůbec představit. V Káthmándú, Pátanu i Bhaktapuru v současné době probíhají práce pod patronací UNESCO i soukromých fondů z různých zemí, které usilují alespoň částečně zemi navrátit její historické dědictví. Z piety i jako výraz doufání, že se některé ze zničených skvostů podaří Nepálu obnovit, v následujícím seznamu uvádíme i historické památky, které během zemětřesení utrpěly fatální ránu.


Hlavní památky Káthmándského údolí najdete pod samostatnými hesly:

Bhaktapur (včetně Čangu Narájan) – Bódhnáth – Náměstí Darbar – Pašupatináth – Pátan – Svajambhunáth


Rání Pókharí a Ásan Tól

Mezi další pozoruhodnosti Káthmándú patří Rání Pókharí. Tento malý Tádž Mahal dal postavit král Pratáp Malla, aby ukonejšil manželku, když jim zemřel syn. Brána k jezeru je vždy zamčená z bezpečnostních i hygienických důvodů. Uprostřed umělého jezírka je ostrůvek a na něm Šivův chrám společně s pomníkem krále, královny a jejich mrtvého syna. Bílá budova naproti je první káthmándská škola.

Zahnete-li od Rání Pókharí vlevo, dojdete na Ásan Tól, místní obchodní centrum. V Ásan Tólu je křižovatka šesti cest, denně k prasknutí plná lidí. Všichni někam pospíchají – kupovat, prodávat, vybírat, prohlížet. V chrámku na náměstí sedí bohyně spokojenosti Annapúrna a další svatyně jsou zasvěceny Ganéšovi a Višnuovi. Domorodci říkají, že Ásan Tólu je po ránu lepší se vyhnout. Není tady kanalizace a v domácnosti se běžně používají nočníky, které se vylévají z okna na ulici. Protože je tady živo, je to i ráj pro zloděje. Souběžně s touto ulicí vede ulička lékařů, felčarů a ranhojičů, hlavně zubařů. Léčba je někdy svérázná: nejen trhání bez umrtvení, ale je tu i chrám, kde se léčí oční nemoci tím, že pacient zatlouká hřeby do dřevěné desky.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů