Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Metropole Nepálu Káthmándú se nachází ve středním Nepálu, 90 km od indických hranic. Leží ve stejnojmenném úrodném údolí, které je ze všech stran obklopené horami a protéká jím hlavní řeka Bágmatí. Celé údolí je uvedeno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hlavní památky Káthmándského údolí najdete pod samostatnými hesly:

  • Náměstí Darbar
  • Svajambhunáth
  • Bódhnáth
  • Pašupatináth
  • Bhaktapur (a Čangu Narájan)
  • Pátan

Rání Pókharí

Mezi další pozoruhodnosti Káthmándú patří Rání Pókharí. Tento malý Tádž Mahal dal postavit král Pratáp Malla, aby ukonejšil manželku, když jim zemřel syn. Brána k jezeru je vždy zamčená z bezpečnostních i hygienických důvodů. Uprostřed umělého jezírka je ostrůvek a na něm Šivův chrám společně s pomníkem krále, královny a jejich mrtvého syna. Bílá budova naproti je první káthmándská škola.

Zahnete-li od Rání Pókharí vlevo, dojdete na Ásan Tól, místní obchodní centrum. V Ásan Tólu je křižovatka šesti cest, denně k prasknutí plná lidí. Všichni někam pospíchají – kupovat, prodávat, vybírat, prohlížet. V chrámku na náměstí sedí bohyně spokojenosti Annapúrna a další svatyně jsou zasvěceny Ganéšovi a Višnuovi. Domorodci říkají, že Ásan Tólu je po ránu lepší se vyhnout. Není tady kanalizace a v domácnosti se běžně používají nočníky, které se vylévají z okna na ulici. Protože je tady živo, je to i ráj pro zloděje. Souběžně s touto ulicí je ulička lékařů, felčarů a ranhojičů, hlavně zubařů. Léčba je někdy svérázná: nejen trhání bez umrtvení, ale je tu i chrám, kde se léčí oční nemoci tím, že pacient zatlouká hřeby do dřevěné desky.

 

Místa lze navštívit na zájezdu

Související články
Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů