Vyhledat zájezd na mapě

Bhaktapur neboli Bhadgáon je třetím královským městem v údolí Káthmándú. Založil jej král jménem Ánand Dév Malla ve 12. století. Jeho nejvýznamnějším obdobím pak bylo 14.–18. století, kdy ve všech třech královstvích vládli králové dynastie Malla – těmi prvními byli tři bratři, mezi něž jejich otec Jakša Malla rozdělil svou říši. Jejich vzájemný konkurenční boj pak vedl ke vzniku dodnes obdivovaných památek.

Bhaktapur sice zemětřesení  v r. 2015 neušel, ale opravné práce v něm byly zahájeny prakticky okamžitě po zemětřesení a město je nyní opět velmi krásné, včetně palácového náměstí.

Do města vstupujeme Východní branou. Procházíme kolem několika nádrží pro rituální očistu, v nichž se lidé umývají nebo perou prádlo. Uvnitř každé takové nádrže najdeme Šivův symbol plodnosti – lingam, zasazený do jóní představující ženské lůno.

Dřevořezba v BhaktapuruBhaktapur je také vyhlášeným městem uměleckých řemesel. Proslavení jsou zejména místní řezbáři, kteří jsou potomky původních obyvatel Névárů a provozují tuto tradici již od 12. století. Kublajchán, když v r. 1260 stavěl ve Lhase Zlatou stúpu, nechal si od nepálského krále prý na tuto práci poslat 80 Névárů. Vrchol dřevořezby nastal v 16. a 17. století, z té doby pochází také známé Paví okno (Majúr Džhjal). 

Náměstí Dattatraja leží ve východní části města a dominuje mu chrám stejného jména, který byl zasvěcen všem třem nejvýznamnějším hinduistickým bohům – Brahmovi, Višnuovi a Šivovi. Dattatraja znamená totiž „svatá trojice“. Chrám hlídá dvojice zápasníků – bodyguardů králů dynastie Malla. Na náměstí Dattatraja se nachází také Muzeum dřevořezby. Většina jeho exponátů je ze 17. století.

Bhaktapur - nejvyšší pagoda v Nepálu pětipatrová Njatapóla stojí nepoškozenaNa náměstí Taumádhi stojí dva významné chrámy, které dal na přelomu 17. a 18. století postavit král Bhúpatíndra Malla. Chrám Njatapóla je zasvěcen bohyni Lakšmí. Tato pětistupňová pagoda je vysoká 30 metrů a je nejvyšší v Káthmándském údolí. Tady je na střešních podpěrách znázorněno celkem 108 avatárů – převtělení tantrické bohyně Lakšmí. Chrám Bhairava je zasvěcen Šivovi, jeho střechu podpírají sochy Bhairavy – Šivova zlého převtělení. 

Náměstí Darbar neleží v Bhaktapuru kupodivu uprostřed města, ale na jeho severním okraji. Jedná se však o nejzachovalejší palácové náměstí ze všech tří nepálských královských měst a byly zde natáčeny scény Bertolucciho filmu Malý Buddha. Chrám Jakšéšvara byl postaven v 15. století a byl pojmenován po svém zakladateli, jedná se o repliku chrámu v Pašupatináthu. Jediným kamenným chrámem je Vatsala Déví, zasvěcený Matce Bohyni. Sloup vedle něj nese sochu nejmocnějšího krále dynastie Malla Bhúpatíndry.

Královský palác v Bhaktapuru bývá nazýván také Palác 55oken. Hlavní vchod tvoří proslavená Zlatá brána (Sundhóka). Uvnitř se nachází hinduistický chrám Talédžu. Nehinduistům a příslušníkům nižších kast je sem však vstup přísně zakázán.

Bhaktapur - náměstí Darbar je částečně poškozeno, ale uklizené a přístupnéPo stranách vchodu do Národní galerie lze spatřit znázornění Bhairavy a Durgy, strašlivých podob Šivy a Párvatí. Reliéf ničitele Bhairavy je celý zkrvavený, jelikož sem lidé často chodí provádět zvířecí oběti nebo jej alespoň polévají červenou barvou.

Pěkné dřevořezby najdeme na Nárájan Mandiru (Kršnově chrámu), zejména na podpěrách jeho dvou střech. Před ním stojí malý Šivův chrám. Hned na jeho okraji hradeb najdeme další malý Krišnův chrámeček, zdobený erotickými motivy, zaměřenými tentokrát na zvířecí páry – sloni v misionářské pozici, želvičky, motýlci to dělají také tak…

Čangu Narájan

Chrám Čangu Narájan leží asi 4 km od Bhaktapuru, a přestože se pyšní překrásnou dřevořezbou a je uveden na seznamu UNESCO, panuje zde velmi poklidná atmosféra. Budova byla postavena za vlády dynastie Ličchaviů na horském hřebenu, má podobu dvoustupňové pagody a je obklopena mnoha dalšími chrámky.

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů