Vyhledat zájezd na mapě

Nepál, horský stát v podhůří Himálaje, se řadí mezi nejmladší republiky na světě – monarchie zde zanikla teprve v roce 2008. Stále rostoucí počet návštěvníků sem míří dobýt některý z himálajských velikánů. V Nepálu se však neztratí ani ti, kteří by chtěli na vlastní oči spatřit slona či nosorožce, ani obdivovatelé historie a architektury. Náboženská pestrost a otevřenost Nepálu umožňuje nahlédnout do nejposvátnějších míst buddhismu i hinduismu.

Základní informace o Nepálu

Oficiální název: Nepálské království (Nepál Adhirádžj)
Rozloha: 147 181 km2
Obyvatelstvo: 28,9 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Káthmándú (cca 1,1 mil. obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 14 oblastí
Jazyk: nepálština.
Měna: 1 nepálská rupie (NPR) = 100 paise; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 71 NPR, 1 EUR = cca 95 NPR, 1 NPR = cca 0,3 CZK)
Náboženství: 85 % hinduisté, 8 % buddhisté, 4 % muslimové
Časové pásmo: GMT/UTC + 5,75 hodin.; oproti ČR tedy +4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +977
Důležitá telefonní čísla: policie (01-211162), první pomoc (01-228094), hasiči (01-221177)
Doména: .np

Zastupitelské úřady ČR pro Nepál

Vízum do Nepálu

  • Občané ČR: Pro vstup do Nepálu platí vízová povinnost. Nepálské turistické vízum lze získat přímo na hraničním přechodu/letišti po příjezdu/příletu do Nepálu. Vízum na 30 dní stojí 25 USD, tranzitní vízum do 3 dnů se vydává bezplatně. K vystavení nepálského víza je nutná 1 pasová fotografie. Pas musí být platný 6 měsíců po návratu a musí být aspoň jedna volná strana.
    Poznámka (netýká se našich zájezdů): Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí Nepálu. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmándú imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je nepálskými úřady tvrdě pokutován.
  • Občané SR a ostatní: Obvykle platí stejné náležitosti jako pro občany ČR. Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Nepálem a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost v Nepálu

Nepál je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Velmi častou formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů. Proto při cestách po Nepálu doporučujeme dodržovat běžná, ale většinou účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Nepálu

Do Nepálu je zakázán dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, spacího pytle a holí. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 NPR.
Při odletu (odjezdu) z Nepálu jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry.

Platební karty a šeky

V Nepálu jsou bankomaty (ATM) dostupné jen v Káthmándú. Platební karty jsou akceptovány pouze v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky.

Elektřina

Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. V Nepálu se vyskytuje několik odlišných typů zásuvek, v každém pokoji se ale najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Očkování do Nepálu

Očkování do Nepálu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta Nádherné pohledy (převážně hor) jsou běžně k dostání na ulici, rovněž tak známky. Do České republiky bývá zásilka z Nepálu doručena do tří týdnů.
  • Místní telefonPřímé volání do Evropy je možné z hotelů či pošty. Nejlevnější a nejrozšířenější je volání přes internet, běžně dostupné ve stáncích na ulici nebo internetových kavárnách.
  • Mobilní telefonZ českých mobilních operátorů má roamingovou smlouvu s místní společností pouze T-mobile.
  • Internet Internetové připojení je dostupné v každém nepálském městě. Ceny se pohybují kolem 10 Kč/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné v Nepálu všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Nepálská mentalita

Dnešní složení obyvatelstva Nepálu je výsledkem staletých migrací z Tibetské náhorní plošiny, Indického subkontinentu a střední Asie. Postupně docházelo k prolínání a míšení jednotlivých kmenů a národností, nicméně Nepálci i dnes tvoří pestrou směsici etnickou i jazykovou. Tato různost se odráží v kulturním bohatství a rozmanitosti země.

Zdejší lidé jsou přátelští, skromní a velice pracovití. Hlavně poslední dvě charakteristiky jsou podmíněné zdejšími přírodními podmínkami. Nepálci si uvědomují, že jim turisté přinášejí peníze a zaměstnání, příjmy z turismu jsou stěžejním pilířem nepálské ekonomiky a podle toho se zde k turistům chovají.

Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování v Nepálu

Nepálská kuchyně není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na karí.

Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje (ani ve formě ledu). Ve vysokých horských oblastech je možné použít i místní vodu, jistotu lze ale získat pouze jejím převařením. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně.

Nepálské klima

Klima je v Nepálu vzhledem k výškovým rozdílům v ednotlivých oblastech velmi odlišné, ale v zásadě se pravidelně střídají čtyři roční období. Jaro a podzim jsou v jižním a středním Nepálu teplotně velmi podobné našim středoevropským podmínkám, směrem k jihu však teplota a vlhkost stoupá. Letní měsíce jsou ve znamení monzunových dešťů, kdy teploty přesahuji 35 °C. V horských oblastech je o dost chladněji a často fouká velmi studený vítr.

KÁTHMÁNDÚ – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden6218-15
únor6419-41
březen8725mírná23
duben61228střední58
květen51630vysoká122
červen21929vysoká246
červenec22029vysoká373
srpen32028vysoká345
září51928vysoká155
říjen101327střední38
listopad10723mírná8
prosinec9319-3
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů