Vyhledat zájezd na mapě

Nepál, horský stát v podhůří Himálaje, se řadí mezi nejmladší republiky na světě – monarchie zde zanikla teprve v roce 2008. Stále rostoucí počet návštěvníků sem míří dobýt některý z himálajských velikánů. V Nepálu se však neztratí ani ti, kteří by chtěli na vlastní oči spatřit slona či nosorožce, ani obdivovatelé historie a architektury. Náboženská pestrost a otevřenost Nepálu umožňuje nahlédnout do nejposvátnějších míst buddhismu i hinduismu.

Základní informace o Nepálu

Oficiální název: Nepálské království (Nepál Adhirádžj)
Rozloha: 147 181 km2
Obyvatelstvo: 28,9 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Káthmándú (cca 1,1 mil. obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 14 oblastí
Jazyk: nepálština.
Měna: 1 nepálská rupie (NPR) = 100 paise; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 71 NPR, 1 EUR = cca 95 NPR, 1 NPR = cca 0,3 CZK)
Náboženství: 85 % hinduisté, 8 % buddhisté, 4 % muslimové
Časové pásmo: GMT/UTC + 5,75 hodin.; oproti ČR tedy +4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +977
Důležitá telefonní čísla: policie (01-211162), první pomoc (01-228094), hasiči (01-221177)
Doména: .np

Zastupitelské úřady ČR pro Nepál

Vízum do Nepálu

  • Občané ČR: Pro vstup do Nepálu platí vízová povinnost. Nepálské turistické vízum lze získat přímo na hraničním přechodu/letišti po příjezdu/příletu do Nepálu. Vízum na 30 dní stojí 25 USD, tranzitní vízum do 3 dnů se vydává bezplatně. K vystavení nepálského víza je nutná 1 pasová fotografie. Pas musí být platný 6 měsíců po návratu a musí být aspoň jedna volná strana.
    Poznámka (netýká se našich zájezdů): Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí Nepálu. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmándú imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je nepálskými úřady tvrdě pokutován.
  • Občané SR a ostatní: Obvykle platí stejné náležitosti jako pro občany ČR. Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Nepálem a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost v Nepálu

Nepál je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Velmi častou formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů. Proto při cestách po Nepálu doporučujeme dodržovat běžná, ale většinou účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Nepálu

Do Nepálu je zakázán dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, spacího pytle a holí. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 NPR.
Při odletu (odjezdu) z Nepálu jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry.

Platební karty a šeky

V Nepálu jsou bankomaty (ATM) dostupné jen v Káthmándú. Platební karty jsou akceptovány pouze v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky.

Elektřina

Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. V Nepálu se vyskytuje několik odlišných typů zásuvek, v každém pokoji se ale najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Očkování do Nepálu

Očkování do Nepálu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta Nádherné pohledy (převážně hor) jsou běžně k dostání na ulici, rovněž tak známky. Do České republiky bývá zásilka z Nepálu doručena do tří týdnů.
  • Místní telefonPřímé volání do Evropy je možné z hotelů či pošty. Nejlevnější a nejrozšířenější je volání přes internet, běžně dostupné ve stáncích na ulici nebo internetových kavárnách.
  • Mobilní telefonZ českých mobilních operátorů má roamingovou smlouvu s místní společností pouze T-mobile.
  • Internet Internetové připojení je dostupné v každém nepálském městě. Ceny se pohybují kolem 10 Kč/hod.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné v Nepálu všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Nepálská mentalita

Dnešní složení obyvatelstva Nepálu je výsledkem staletých migrací z Tibetské náhorní plošiny, Indického subkontinentu a střední Asie. Postupně docházelo k prolínání a míšení jednotlivých kmenů a národností, nicméně Nepálci i dnes tvoří pestrou směsici etnickou i jazykovou. Tato různost se odráží v kulturním bohatství a rozmanitosti země.

Zdejší lidé jsou přátelští, skromní a velice pracovití. Hlavně poslední dvě charakteristiky jsou podmíněné zdejšími přírodními podmínkami. Nepálci si uvědomují, že jim turisté přinášejí peníze a zaměstnání, příjmy z turismu jsou stěžejním pilířem nepálské ekonomiky a podle toho se zde k turistům chovají.

Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování v Nepálu

Nepálská kuchyně není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na karí.

Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje (ani ve formě ledu). Ve vysokých horských oblastech je možné použít i místní vodu, jistotu lze ale získat pouze jejím převařením. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně.

Nepálské klima

Klima je v Nepálu vzhledem k výškovým rozdílům v ednotlivých oblastech velmi odlišné, ale v zásadě se pravidelně střídají čtyři roční období. Jaro a podzim jsou v jižním a středním Nepálu teplotně velmi podobné našim středoevropským podmínkám, směrem k jihu však teplota a vlhkost stoupá. Letní měsíce jsou ve znamení monzunových dešťů, kdy teploty přesahuji 35 °C. V horských oblastech je o dost chladněji a často fouká velmi studený vítr.

KÁTHMÁNDÚ – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden6218-15
únor6419-41
březen8725mírná23
duben61228střední58
květen51630vysoká122
červen21929vysoká246
červenec22029vysoká373
srpen32028vysoká345
září51928vysoká155
říjen101327střední38
listopad10723mírná8
prosinec9319-3
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Kontaktujte nás

Vaše ohlasy

Helena Belatková, Jihlava, 6.9.2018

Dobrý den, opět vám musím poděkovat za nádherně strávenou dovolenou na zájezdu Indie a Nepál ve dnech 2.–18. 8. 2018. Nádherné paláce, záhadný železný sloup v Dillí, růžový Džajpur, pro mne nepochopitelná středověká astronomická observatoř v Džantar Mantar, vyjížďka na slonech k mohutné pevnosti v Ámbéru, překrásný Tádž Mahal, erotické výjevy v Khadžuráhu, cesta nočním vlakem do Váránasí (tak dobře jsem se dlouho nevyspala, jak v tomto vlaku), pro nás Evropany zvláštní náboženské a pohřební rituály, potulky uličkami Váránasí a pak přesun do Nepálu. Už jen přechod hranice byl zážitek. Lumbiní, Pókhara a velké přání vidět masív Annapúren. I když byl opar, tak věřím, že jsem je viděla. A na závěr hlavní město Káthmándú a jeho památky. A také toužebné přání - spatřit nejvyšší horu světa - Mt. Everest - se splnilo. Takže nádherné a nezapomenutelné zážitky. Velké díky patří všem lidem, kteří se starali o náš program – jak v Indii, tak i v Nepálu. A především naší p. průvodkyni – Kamilce Hrubé. Znalosti o daných lokalitách, jazykové vybavení, ochota, vstřícnost a velké nadšení. Opravdu – profík po všech stránkách.

A. a F. P., Smidary, 10.1.2017

Děkujeme za organizačně dobře připravený zájezd "Vánoce a Silveastr v Nepálu" a průvodcovské služby Martiny Pekárové. Její ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek, tradic a trpělivost. Děkujeme za krásné zážitky.

T. Česenková, Hradec Králové, 15.12.2015

Chtěla bych touto cestou poděkovat za krásnou dovolenou v této oblasti a především zmínit průvodce Zdeňka Štipla, který díky svým znalostem a zanícení pro věc dal cestě vyšší rozměr…

Luděk Beňo, Jirkov-Březenec, 30.8.2014

V červenci jsme s manželkou absolvovali parádní dovolenou, která zanechává zážitky na celý život. Jeli jsme s vámi cestu Čínou a Tibetem do Indie. Zpracoval jsem videa, která jsem cestou pořídil, a umístil na YouTube. Jsou veřejně přístupná.

Jana B., 25.3.2009

Dobrý den, přeposílám Vám mail, který jsem poslala všem spolucestovatelům ze zájezdu do Indie a Nepálu. Nepodařilo se mi však dostihnout Zdeňka Štipla na jeho mailové adrese, protože jsme mu chtěli poděkovat za vzorné průvodcování zájezdu. A tak bych chtěla i Vaší CK sdělit, že i když jsme se sešli na zájezdu většinou samí zkušení cestovatelé, tak jsme se shodli, že doposud jsme lepšího průvodce nikdy neměli. Zdeněk má nejenom výborné znalosti o Indii a i jazykové znalosti, ale je i výborný organizátor a především má lidský přístup k jednotlivým účastníkům zájezdu. Jeden kolega pronesl, že se o nás staral jako o vlastní rodiče. A to přesně sedí. Takže na tento zájezd velmi rádi vzpomínáme a považujeme to za zásluhu našeho průvodce Zdeňka.

Simona B., Opava, 28.5.2008

Využívám této příležitosti a dovoluji si coby účastník zájezdu "Z Pekingu do Dillí (po stopách památek UNESCO) organizovaného Vaší cestovní kanceláří "zapět trochu chvály" na vynikajícně odvedenou práci našich průvodkyň – Kláry Kučerové a Jany Tomíškové i na celou organizaci akce a její průběh. Možná jsme měli trochu štěstí - sešlo se nás jen sedm a už po dvou dnech jsme byli "dobrá parta" včetně obou zmíněných. Tyto nám věnovaly nadstandardní péči včetně organizování společných večeří – na naše přání – po celou dobu zájezdu. Přijížděli jsme do navštívených zemí všichni poprvé, více či méně teoreticky vybaveni. Všichni jsme byli místy v šoku, místy nadšeni, ale hlavně otevření přívalu informací, kterého se nám dostalo. Vzhledem k tomu, co jsme si už po návratu s ostatními účastníky stačili e-mailem sdělit, myslím, že jsem všichni pozměnili názory na dnešní Čínu, jaké zde dostáváme z oficiálních médií, na její vztah s Tibetem, názory na to, co je vlastně opravdu chudoba... a spoustu dalších otázek. Opravdu budeme asi hodně dlouho na tuto cestu vzpomínat, troufnu si předpovídat, že se tyto destinace možná stanou naším oblíbeným dalším cílem za účelem jejich hlubšího poznání. Ještě jednou za všechny mockrát děkuji a přeji hodně dalších takto spokojených klientů. Srdečné pozdravy, prosím, předejte i Kláře a Janě, které tímto přeji ještě také mnoho radosti z už brzo se narodivšího miminka.

Michaela B., Ostrava, 28.5.2008

Již jsem telefonovala, Vámi organizovaný zájezd za památkami UNESCO neměl chybu. Po všech stránkách. A obě průvodkyně, jak Klára, tak Jana byly špičkové. Lepe organizovaný zájezd jsem si nemohla přát. Moc děkuji. Jste CK na vysoké úrovni. Hezký den a ať se vám daří.

Bohumír S., 13.5.2008

Rád bych poděkoval za perfektní organizaci v rámci daných podmínek jak vaší cestovce, tak oběma děvčatům, která zájezd vedla. Bára i Klára jsou opravdu výborné průvodkyně, které nejen znají, ale mají řadu důležitých "průvodcovských" znalostí: fyzickou i psychickou odolnost, umění jednat s lidmi, organizační schopnosti i obětavost. No a samozřejmě je to baví, takže když hoří sami, dokážou i zapálit...

Kateřina K., Praha 6, 14.11.2005

Gratulujeme CK China Tours, že zaměstnává příkladné, vysoce kvalifikované průvodce Mgr. Barbaru Andelovou a Mgr. Jana Pospíšila. Oslňovali nás svými hlubokými znalostmi lokalit, které jsme navštívili. Krom vysoké úrovně odborné jsme ocenili jejich organizační schopnosti, lidské pochopení a kamarádskou pomoc. Věříme, že by se připojili i ostatní účastníci zájezdu Čínou a Tibetem do Indie. Prosíme o předání našich díků oběma jmenovaným.

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů