Vyhledat zájezd na mapě

Laos je jedinou zemí JV Asie, která nemá přístup k moři. Z velké části je hornatá, což znesnadňuje komunikaci dodnes – oblasti tzv. Horního Laosu mají často výšku přes 1000 m n.m. Zásadní dopravní tepnou byl v minulosti především Mekong, který dnes protéká Laosem v délce 1600 km, přičemž většina toku tvoří zároveň i hranici země.

Samotní Laosané jsou při osobním kontaktu velice přátelští a rádi se vyptávají na život v našich zeměpisných šířkách. Sami od sebe ovšem nemají potřebu navazovat kontakt s cizinci, naopak jsou spíše ostýchaví.

Zajímavá místa

BolavenPak OuSi Phan Don
ČampasakPakseVang Vieng
Luang PhrabangPhonsavan a Planina džbánůVientiane

Informace

Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Laosu naleznete v odkazu.

Informace o Laosu

Historie

O přítomnosti lidí v údolí řeky Mekongu a na náhorní planině Khorat existují důkazy staré zhruba 10 tisíc let. K nejstarším archeologickým nálezům došlo v provinciích Luang Phabang a Hua Phan.

Více o dějinách Laosu

Kuchyně

Má blízko k thajské, ale navenek působí jednodušeji a jaksi venkovštěji. Dává důraz na čerstvé ingredience, i masité pokrmy ochucuje svěží zeleninou. Mezi nejlahodnější laoská jídla patří rozhodně studené masové saláty s aromatickými bylinkami (tzv. laap), obvykle rovněž pikantní.

Více o laoské kuchyni

Náboženství

Buddhismus je v současnosti hlavním náboženstvím celé pevninské JV Asie. Oficiálně se k němu hlásí většina obyvatel Barmy, Thajska, Kambodže, Laosu i Vietnamu, v Kambodži se dokonce stal státním náboženstvím. 

Více o náboženství v Laosu

Jazyk

Laoský jazyk je blízce příbuzný s thajštinou (oba jazyky patří mezi thajské jazyky), asi jako čeština se slovenštinou.

Více o laoském jazyce

Cestovatelské články

Nejoblíbenější zájezdy

Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů