Vyhledat zájezd na mapě

Město, které je od r. 1995 zapsáno do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, má nezapomenutelný šarm, který okouzlí každého návštěvníka. Vzhledem k jeho rostoucí oblíbenosti kazí toto kouzlo poslední dobou jen hordy turistů, i přesto však dokáže zaujmout.

Vodopády Kuang Si u Luang PhrabanguLuang Phrabang lze celý obejít pěšky, nicméně je tu na malém prostoru tolik pozoruhodných chrámů, že na jejich úplnou prohlídku by bylo potřeba několik dní. Nízké domy, často dřevěné nebo z části dřevěné, které střídá elegantní, ale neokázalá francouzská koloniální architektura, dotvářejí příjemnou atmosféru. Městečko láká k návštěvě i několika přitažlivými lokalitami v blízkém okolí (jako jsou např. vodopády Kuang Si, kde se lze i vykoupat v přírodních jezírkách). Dnes je zajisté nejnavštěvovanějším místem Laosu, a jedním z mála dobrých důsledků této skutečnosti je fakt, že tu najdete též spoustu slušných restaurací i řemeslných a uměleckých krámků.

Ačkoli osídlení v této oblasti bylo již staršího data, svůj křest prodělal Luang Phrabang v r. 1357, kdy zde tehdejší zakladatel laoského národa Fa Ngum založil hlavní město, nejdříve nazvané Xieng Thong (Zlaté město), ale vzápětí je sám přejmenoval na Luang (královský, majestátní) Pha Bang (to bylo jméno vzácné bronzové sošky Buddhy, kterou sem přivezl jako dar od khmerského panovníka). Po rozpadu království Lan Sang na konci 17. století zde mělo sídlo jedno ze tří hlavních království na území dnešního Laosu, vedle Vientianu a Čampasaku. V 19. století byl Luang Phrabang vypleněn hordami rebelských nájezdníků z čínského Jün-nanu. Až do nástupu turistiky na přelomu 80. a 90. let byl Luang Phrabang spíše zapomenutým koutem.

Wat Xieng Thong (Wat Zlatého města)

Luang PhrabangBez pochyby nejcennější chrám v Luang Phrabangu, a také zřejmě nejdochovalejší – jako jeden z mála nebyl při invazi Jün-nanců zničen. Jeho původ sahá až do r. 1560. Samotný chrám (sim) je nejlepší ukázkou luangphrabangského stylu – má střechu v několika elegantně se překrývajících vrstvách, ty koncové spadají až nízko k zemi. Vedle simu stojí tzv. Červená kaple a knihovna Tripitaky (tj. posvátných buddhistických textů), přičemž obě tyto stavbičky jsou, stejně jako zadní strana simu, bohatě zdobeny mozaikami z barevného skla. Z jedné strany komplexu lze sejít přímo k Mekongu.

Wat Visun (Wat Visunarat) a Wat Aham

Buddhové v chrámu Wat VisunaratVe Watu Aham sídlil dříve nejvyšší patriarcha laoského buddhismu, tzv. sangkharát. Z toho důvodu jde o jeden z nejsvětějších chrámů v Luang Phrabangu. Z hlediska prohlídky je ovšem nepochybně zajímavější sousední Wat Visun, údajně vůbec nejstarší fungující chrám ve městě. Původně však byl celý dřevěný. Jakkoli zajímavý je už svou vnější podobou, pozoruhodná je i sbírka dřevěných soch Buddhy uvnitř, některých již notně zaprášených. Ve Watu Visun byla v l. 1867–94 uložena velká Buddhova socha (Pha Bang), která je považována za ochrannou sochu města.

Naproti simu stojí zhruba 15 m vysoká Lotosová stúpa, pro svůj polokulovitý tvar zvaná též Stúpa vodního melounu. Na počátku 16. století do ní byly uloženy cenné posvátné předměty (mj. sošky). Část z nich se podařilo zachránit a lze je spatřit v Královském paláci.

Královský palác

Luang Phrabang - Wat MaiPalác byl postaven až na počátku 20. století a připomíná spíš francouzské paláce ve skromnějším měřítku. Je obklopen příjemným parkem s palmami. Zadní strana paláce je obrácena k řece, odkud byl původně také přístupný. Dnes slouží palác jakomuzeum. Je tu několik sálů, ale lze tu spatřit i bývalé královské pokoje v tom stavu, v jakém byly opuštěny. Mezi vystavenými exponáty nechybí královská oblečení, busty laoských králů, staré buddhistické sochy včetně zlaté uctívané Buddhovy sošky Pha Bang (není zcela vyjasněno, zda jde o originál či kopii původní slavné sošky), sloní kly s vyřezanými Buddhy, ale také např. hudební nástroje, masky pro tradiční palácové divadlo se scénami z Rámájany, anebo rozmanité diplomatické dary. Jsou zde k vidění i sošky z křišťálu a zlata, nalezené pod Lotosovou stúpou u watu Visun. Stěny některých místností jsou dekorovány freskami jednoho francouzského malíře, v trůnním sále je pak důmyslně propracovaná mozaika. U vchodu přes palácový parčík stojí nádherně opravený sál Pha Bang s ladnou střechou v pěti vrstvách. Sem by po dokončené rekonstrukci měla být přesunuta slavná soška Pha Bang.

Phu Si (Barevná hora)

Na vrchu PhusiUprostřed města se vzpíná kopec vysoký asi sto metrů a viditelný ze všech stran. Na jeho vrcholku stojí 24 m vysoká zlatavá stúpa, završená osmi symbolickými slunečníky jako odznaky královských pagod. Od této stúpy (That Čom Si) každoročně vychází procesí při městských oslavách lunárního Nového roku. Z vršku je krásný výhled na město skoro na všechny strany.

Na stráních kopce stojí několik chrámů a svatyněk, jedna z nich je jeskynní. Když se sejde severní stranou, dostane se člověk přímo ke královskému paláci. Na úpatí tam stojí další významný watWat Pa Huak s unikátním průčelím z vyřezávaného dřeva. Jde o jeden z nejstarších chrámů v Luang Phrabangu vůbec.

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů