Vyhledat zájezd na mapě

Toto město s dlouhou historií se nachází v hornaté oblasti severního Laosu. Od roku 1995 je zapsáno do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Má neodolatelný šarm, který si získá každého návštěvníka. Kouzlo městu dodává i malebná krajina v okolí s vrcholy čnícími i nad 1200 m n.m. Vzhledem k rostoucí oblíbenosti Luang Phrabangu kazí toto kouzlo poslední dobou jen množství turistů, i přesto však dokáže zaujmout.

Luang Phrabang lze celý obejít pěšky, nicméně je tu na malém prostoru tolik pozoruhodných chrámů, že na jejich úplnou prohlídku by bylo potřeba několik dní. Nízké domy, často dřevěné nebo z části dřevěné, které střídá elegantní, ale neokázalá francouzská koloniální architektura, dotvářejí příjemnou atmosféru. Městečko láká k návštěvě i několika přitažlivými lokalitami v blízkém okolí. Dnes je určitě nejoblíbenějším cílem turistů v Laosu, a tak zde kromě pamětihodností najdeme dostatek příjemných restaurací i řemeslných a uměleckých krámků.

Luang PhrabangPřestože první osídlení oblasti se datuje ještě do ranější doby, Luang Phrabang svůj křest prodělal v r. 1357, kdy tu zakladatel laoského národa Fa Ngum založil hlavní město. Nejdříve jej nazval Xieng Thong (Zlaté město), ale později jej sám přejmenoval na Luang (královský, majestátní) Pha Bang (podle vzácné bronzové sošky Buddhy, daru od khmerského panovníka). Dnes se ale častěji setkáte s trochu pozměněnou transkripcí jména – Luang Prabang nebo Luang Phrabang.

Po rozpadu království Lan Sang na konci 17. století zůstal Luang Phrabang i nadále sídlem jednoho ze tří hlavních království Laosu. V 19. století byl vypleněn rebelskými nájezdníky z dnešní jihočínské provincie Jün-nanu a až do nástupu turistiky na přelomu 80. a 90. let byl Luang Phrabang spíše zapomenutým koutem.

Chrám Zlatého města

Bez pochyby nejcennějším a také zřejmě nejdochovalejším chrámem v Luang Phrabangu je právě Wat Xieng Thong (Chrám Zlatého města). Komplex areálu tohoto chrámu leží nedaleko řeky Mekong a jako jeden z mála přečkal i nájezdy Jün-nanců. Jeho původ sahá až do poloviny 16. století. Samotný chrám (sim) má střechu v několika elegantně se překrývajících vrstvách, ty koncové spadají až nízko k zemi. Vedle simu se nachází tzv. Červená kaple a knihovna Tripitaky (tj. posvátných buddhistických textů), přičemž obě tyto stavbičky jsou, stejně jako zadní strana simu, bohatě zdobeny mozaikami z barevného skla.

Wat Visun

Buddhové v chrámu Wat VisunaratWat Visun (Wat Visunarat), pravděpodobně nejstarší fungující chrám ve městě, byl nejprve vystavěn celý ze dřeva. Přitahuje už svou vnější podobou, ale pozoruhodná je i uvnitř umístěná kolekce dřevěných soch Buddhů. V krátkém období (1867–94) byla ve Watu Visun uložena velká Buddhova socha (Pha Bang), jež je považována za ochrannou sochu města.

Naproti simu stojí asi 15 m vysoká kamenná Lotosová stúpa, přezdívaná pro svůj tvar také Stúpa vodního melounu. Na začátku 16. století do ní byly uloženy cenné posvátné předměty (mj. sošky). Část z nich se podařilo zachránit a dnes je můžeme obdivovat v Královském paláci.

Královský palác

Luang PhrabangPalác byl postaven teprve začátkem 20. století a jeho architektonický styl odkazuje spíš na francouzské paláce ve skromnějším měřítku. Je obklopen příjemným parkem s palmami. Zadní strana paláce je obrácena k řece, odkud byl původně také přístupný. Dnes slouží palác jako muzeum. Nachází se tu několik sálů, ale lze tu vidět také někdejší královské pokoje v původním stavu. Mezi vystavenými exponáty najdeme busty králů laoského národa i jejich vladařská roucha, starobylé buddhistické sochy včetně zlaté uctívané Buddhovy sošky Pha Bang, sloní kly s vyřezanými podobami Buddhů... Nechybí ani hudební nástroje, masky pro tradiční palácové divadlo, nebo rozličné diplomatické dary.

Jsou zde k vidění i sošky z křišťálu a zlata, nalezené pod Lotosovou stúpou u watu Visun. Stěny některých místností jsou zdobeny freskami jednoho francouzského malíře, v trůnním sále pak můžeme obdivovat důmyslně propracovanou mozaiku. Poblíž se nachází překrásně rekonstruovaný sál Pha Bang s elegantní střechou v pěti vrstvách. Právě na toto místo by měla být po dokončené opravě přenesena slavná soška Pha Bang.Na vrchu Phusi

Phu Si (Barevná hora)

Uprostřed města se vzpíná kopec vysoký asi sto metrů a viditelný ze všech stran. Na jeho vrcholku stojí 24 m vysoká zlatavá stúpa, završená osmi symbolickými slunečníky jako odznaky královských pagod. Od této stúpy (That Čom Si) každoročně vychází procesí při městských oslavách lunárního Nového roku. Z vršku je krásný výhled na město skoro na všechny strany. Na stráních kopce stojí několik chrámů a svatyněk, jedna z nich je jeskynní. Když se sejde severní stranou, dostane se člověk přímo ke královskému paláci. Na úpatí tam stojí další významný wat – Wat Pa Huak s unikátním průčelím z vyřezávaného dřeva. Jde o jeden z nejstarších chrámů v Luang Phrabangu vůbec.



Řeka MekongLuang Phrabang rozhodně stojí za návštěvu. Nejen kvůli svému výjimečnému historickému dědictví, ale také pro svou neopakovatelnou atmosféru, přátelské obyvatele a v neposlední řadě pro krásnou a svěží přírodu. Vždyť Luang Phrabang leží přímo na břehu jedné z nejdůležitějších vodních tepen Asie, Mekongu. Nedaleko můžete navštívit i travertinové stupňovité vodopády Kuang Si, které přímo zvou ke koupání...

text: China Tours, foto: China Tours
Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů