Vyhledat zájezd na mapě

Laos byl součástí francouzské Indočíny do roku 1954, kdy byla vyhlášená nezávislost. Přítomnost Francouzů v Laosu, i když netrvala dlouho, značně ovlivnila kulturu a hlavně architekturu země. V mnohých turistických centrech panuje příjemná, poklidná atmosféra umocněna francouzskými kavárničkami, bageteriemi a znějícími tóny šansonů. Samotní Laosané jsou při osobním kontaktu velice přátelští a rádi se vyptávají na život v našich zeměpisných šířkách. Sami od sebe ovšem nemají potřebu navazovat kontakt s cizinci, naopak jsou spíše ostýchaví.

Základní informace o Laosu

Oficiální název: Laoská lidově demokratická republika (Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao)
Zkrácený název: Laos
Rozloha: 236 800 km2
Obyvatelstvo: 6,911 mil. (odhad na červenec 2015)
Hlavní město: Vientiane - Viangchan (asi 600 tisíc obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 17 provincií, 1 distrikt a hlavní město
Jazyk: úředním jazykem je laoština
Měna: 1 Kip (LAK) = 100 atů; kurz
Náboženství: 85 % buddhisté, 15 % animisté
Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +856
Důležitá telefonní čísla: policie (191), první pomoc (195), hasiči (190)
Doména: .la


Zastupitelské úřady ČR pro Laos

Vízum do Laosu

  • Občané ČR: : Pro vstup do Laosu potřebujete pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza a má alespoň 2 stránky volné. Laoské turistické vízum se uděluje po příletu na mezinárodní letiště ve Vientiane a rovněž v Luang Phrabangu, má platnost 2 měsíce a stojí 30 USD. O vízum lze žádat také na vybraných pozemních hraničních přechodech.

    Při podání žádosti o laoské vízum na zastupitelském úřadu Laosu v Bangkoku se požaduje pas a 2 fotografie. Poplatek za vystavení víza zde činí 800 ThB (thajských bhátů).

  • Ostatní: Stejné náležitosti jako občané ČR. Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá s Laosem vízovou povinnost a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost

Laos je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Do Laosu lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Platební karty a šeky

Bankomaty v Laosu nejsou. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v turisticky atraktivních lokalitách jako je Vientiane a Luang Phrabang. V Laosu lze uplatnit i cestovní šeky. Úřední hodiny pro jejich výměnu v bankách jsou však omezené.

Elektřina

Elektrické napětí v laoské síti je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Očkování do Laosu

Očkování do Laosu doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Pošty v Laosu jsou otevřené v pracovní dny od 8 do 17 hod., v sobotu od 8 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky lze zakoupit u prodejců pohledů nebo na poštách. Do České republiky bývá zásilka z Laosu doručena do čtrnácti dnů.
  • Místní telefon- Telefonní hovory lze uskutečnit z veřejných telefonních úřadů. Volání do zahraničí je nejrozšířenější i nejlevnější přes internet, což nabízí každá internetová kavárna.
  • Mobilní telefon- Všichni čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Laos patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - V Laosu je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 20 Kč za hodinu.

Fotografování a filmování

Fotografovat je v Laosu možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Stravování 

Laoská kuchyně je do značné míry podobná thajské. Je však méně ostrá, spíše chuťově nevýrazná. V hlavních turistických oblastech lze navštívit restaurace, které připravují thajské, indické a evropské pokrmy.

Veškeré pokrmy se připravují z čerstvých surovin, jako je zelenina, čerstvé ryby, kuřata, kachny, vepřové maso, hovězí maso nebo maso z vodních buvolů. Základ všech laoských jídel tvoří vařená nebo napařovaná lepkavá rýže. Charakteristickou chuť jídel vytváří kombinace citronové trávy (lemongrass) a čerstvého koriandru. K oblíbeným ochucovadlům patří omáčky a pasty z fermentovaných ryb (pro našince to často není nic, co by musel ochutnat dvakrát), kokosové mléko, chilli, česnek, zázvor, drcené arašídy a tamarindová šťáva. Jídla jsou často zdobena zeleným salátem, nasekaným koriandrem, lístky máty, klíčky nebo fazolovými výhonky.

I když se laoská káva z náhorní plošiny Bolaven řadí mezi nejkvalitnější na světě, její pití není v Laosu příliš rozšířeno. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám a velmi dobrému pivu „Beer Lao“.

Doporučuje se pít balenou vodu, která je dostupná ve všech turistických místech.

Klima

Laos má vlhké tropické podnebí. Jeho klima určují pravidelné asijské monzunové cykly vytvářející tři základní období. Teplý jihozápadní monzun od Indického oceánu přinášející deštivé monzunové období přichází mezi květnem a červnem a trvá do listopadu. Množství srážek se liší podle nadmořské výšky a zeměpisné šířky. Nejvíce srážek, přes 300 cm za rok, spadne na jižních vrcholech Annamite Chain.

VIENTIANE – klimatická tabulka

MĚSÍC Prům. sluneční svit (hod.)Prům. min. teplota (°C)
Prům. max. teplota (°C)
Biozátěž

Prům. srážky (mm)
leden81428střední5
únor81730vysoká15
březen71933extrémní38
duben82334extrémní99
květen72332extrémní267
červen52432extrémní302
červenec52431extrémní267
srpen52431extrémní292
září82431extrémní302
říjen82131extrémní109
listopad81829vysoká15
prosinec81628střední3
Fotogalerie k článku Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Kontaktujte nás

Vaše ohlasy

Kateřina P., Praha, 22.3.2018

Děkuji za organizaci zájezdu Laos a Kambodža, moc jsme si ho užili. Průvodce Petr K. (Komers) je super!

Renata Ptáčková, Praha, 12.11.2015

Hned začerstva a ještě v plné euforii ze včera ukončeného zájezdu, píši své dojmy. Jeli jsme s vámi zájezd Královská města Indočíny – prodlouženou variantu. V minulosti jsem s vámi podnikla již druhou velkou cestu a ač jsem si myslela, že nelze první už ničím přebít, opak byl pravdou. Zájezd byl bezchybný! Ukázalo se, jak skvělá je kombinace perfektní organizace a skvělého průvodce. Jen tak v těchto kombinacích dál! Velmi si vážím a cením, jak vše šlapalo jak po drátkách. Nikde jsme nečekali na přistavení transferů - letadla, lodě, vlak… Ve všech hotelích o nás věděli, ubytování naprosto perfektní, včetně pak závěrečného pobytu na Koh Sametu, kdy bungalovy byly víc než nad očekávání! Byla jsem nadšená. A vše bylo završeno bezchybným průvodcem – Davidem Jakšem, který je profík, byl kdykoli k dispozici a rozhodně nepatří mezi průvodce, kteří informace čtou v papírech. Vše uměl provazovat, dával svému výkladu rámec a i s přesahem do jiných zemí kolem té, které se zrovna výklad týkal. Byl to člověk velmi lidský, na nic si nehrál, a byl to ke všemu ohromný kliďas, což bezpochyby přispělo k poklidné atmosféře na celém zájezdu. Děkuji za zážitky a už se těším na další dovolenou s vámi...

Vlasta Ptáčková, Praha, 11.11.2015

Chtěla bych poděkovat za perfektní zorganizování zájezdu Královská města Indočíny. Bylo pro mě příjemným překvapením – vše perfektně navazovalo, lidé milí a dobrosrdeční, příjemná relaxační tečka na ostrově Koh Samet. Ke zdaru zájezdu velice přispěl průvodce Mgr. David Jakš, úžasný kliďas s organizačními schopnostmi, znalec prostředí a kultury navštívených zemních, díky němu jsme se obohatili o řadu informací.

MUDr. Ivo Beránek, Lanškroun, 20.1.2015

Zájezd Laos a Kambodža od CK China Tours se nám s manželkou velmi líbil, byli jsme velmi spokojeni se všemi poskytnutými službami, vedoucí zájezdu pan David Jakš byl naprosto precizní, suverénní, klidný a velmi pozorný k potřebám a zájmům účastníků a s přehledem nás provedl celým zájezdem. Zájezdy CK China Tours si jistě v budoucnu znovu vybereme.

F. a J. Pešinovi, Janov, 25.4.2014

Dobrý den / Ahoj, posílám hodnocení zájezdu. Ještě jednou díky za úžasné zážitky, které jsme měli možnost vidět prostřednictvím vaší CK, paní Pavlištíkové za zaslání organizačních pokynů, které nám velmi usnadnily seznámení se předem s jednotlivými destinacemi, a tobě, Luboši, za nejprofesionálnější průvodcovské služby, které jsem doposud měla možnost zažít. Vím, že to s námi nebylo vždy jednoduché, a tvé tolerance a lidskosti si velmi vážím. Rovněž děkuji ostatním účastníkům zájezdu za velmi milé a přívětivé chování.

J. a M. Škopkovi, Přelouč, 5.3.2014

Průvodce Honza Plíhal si k té jedničce zaslouží ještě celou řadu hvězdiček.

Katalog zájezdů Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů