Vyhledat zájezd na mapě

Čínský nový rok (Nónglì xīnnián, nung-li sin-nien), neboli Svátky jara (Chūnjié, čchun-ťie), je nejvýznamnější z tradičních čínských svátků. Někdy je označovaný jako lunární nový rok, zejména lidmi žijícími mimo Čínu. Je hlavním svátkem pro Číňany a důležitým svátkem v jihovýchodní Asii. Jeho oslavy tradičně začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů.
Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Je určeno astronomicky – nový rok nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu (třetím, obsahuje-li končící rok vložený třináctý měsíc). 

Rok Ohnivé opice

Opička  na Katalogu Čína a Asie 2016/2017Symbolem lunárního roku 2016 je Ohnivá opice. Opice, zvaná čínsky „chu“ je podle tradičního výkladu chytrá, energická a moudrá. Dobře a rychle se přizpůsobuje novým úkolům. Může být však i náladová, povýšená a ješitná. Rychle střídá nálady, což je ještě podpořeno prvkem ohně...

Chcete-li se dozvědět více, doporučujeme fundované pojednání k tomuto tématu z pera osoby nade vše povolané – Heleny Heroldové, sinoložky a pracovnice Náprstkova muzea, zároveň autorky aktuálně probíhající výstavy Říše středu.

Oslavy čínského nového roku u nás

I na mnoha místech v České republice můžete tento významný asijský svátek oslavit. Zde je několik tipů pro vás...

Festival ledových soch

Do Číny za oslavami Svátků jara

Každoročně máme pro zájemce, kteří chtějí zažít oslavy příchodu čínského nového roku přímo v Číně, připravený zájezd Čínský nový rok. Nejen že v tomto zimním období nabízíme šanci navštívit mnohé oblíbené památky bez davů turistů, ale je zde také jedinečná příležitost vidět nádherné sochy z ledu na festivalu ledových soch a zejména zažít autentické oslavy příchodu nového roku...

Fotogalerie k článku
Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů