Vyhledat zájezd na mapě

Možná jste se už někdy setkali s romantickými snímky homolovitých kopečků strmě vystupujících skoro až nepřirozeně z jinak rovné krajiny, plné svěžích zelených políček a tropické vegetace. Mohly to být fotografie z okolí jihočínského městečka Yangshuo (čti Jangšuo), které v posledních letech zažívá nebývalý turistický rozmach.

Yangshuo
Není se čemu divit – toto město či spíše jeho okolí nabízí opravdu krásnou podívanou, jež láká nejen davy čínských turistů, ale také početné zástupy zahraničních návštěvníků. Okolní krajina bývá Číňany označována za nejkrásnější na světě a každý, kdo sem zavítá, určitě potvrdí, že skutečně mezi nejkrásnější scenérie patří. Místní obyvatelé dávali kopcům od pradávna názvy odrážející jejich podobu. Tak zde nalezneme například kopec Sloního chobotu, kopec Starého muže nebo kopec Poskládaného brokátu.

Jelikož jde o kopce vápencové, ukrývají některé z nich ve svých útrobách mnoho zajímavých krasových jeskyní. Jednou z nejzajímavějších a největších je jeskyně Rákosové flétny, do jejíž hlavní síně se pohodlně vejde okolo tisíce lidí. Dojem z jeskyní je občas narušen pro nás Evropany výrazně barevným osvětlením, které má podle Číňanů ještě zkrášlit jejich interiér.

Plavba po řece LiHlavním bodem programu všech návštěvníků Yangshua je obvykle plavba po řece Li klikatící se mezi vápencovými mogoty, jakoby vyrůstajícími přímo z vodní hladiny řeky. Asi dvouhodinová projížďka vám poskytne bezpočet pohledů na tuto pohádkovou krajinu, a tak myslete na dostatek volné paměti ve svém fotoaparátu – může se vám lehce stát, že se v touze zachytit jedinečné scenérie přistihnete, jak „cvakáte“ jednu fotku za druhou.

Návštěvu si můžete vychutnat také během projížďky na vypůjčeném kole, případně elektromobilem. Jezdí se mezi homolovitými kopečky a rýžovišti a výlet je obohacený o výstup na asi 380 m vysokou Měsíční horu s neopakovatelným výhledem na krajinu. Není to nic náročného – jako na mnoha dalších turisticky oblíbených místech v Číně tam byl vybudován chodníček, takže nahoru mohou bez problémů vyjít i Číňanky ve střevíčkách a pánové v nablýskaných lakýrkách, tedy v jejich obvyklé „výletní“ obuvi.

KormoránVečer lze na řece absolvovat ukázku tradičního lovu ryb za pomoci kormoránů. Kormorán má podvázané vole, čímž má mírně zúžený hltan. Tím se zamezí spolknutí ryby, kterou by si jinak kormorán nechal sklouznout pěkně až do žaludku. Ptačí lovec ale svou odměnu dostane – menší rybky hladce projdou zúženým krkem a spokojený je kormorán i člověk.

Yangshuo se nachází asi 75 km jižně od Guilinu (Kuej-lin), hlavního města jihočínské provincie Guangxi (Kuang-si). Provincie leží při hranici s Vietnamem a je obydlena kromě Číňanů příslušníky národnostní menšiny Zhuang (Čuang), čítající asi 15 milionů obyvatel, a dále menšinami Yao (Jao) a Miao.

Za národnostními menšinami je možné se vydat například do dalšího turisticky oblíbeného místa - asi dvě až tři hodiny cesty od Yangshua se nachází oblast nazývaná Dračí hřbet. Toto jméno získala podle terasovitých rýžových políček vinoucích se na svazích kopců po jednotlivých terasách až k jejich vrškům. Mezi terasami lze nalézt tradiční dřevěná stavení místních obyvatel, která však začínají postupně pohlcovat daleko větší budovy určené pro turistický ruch, i když stavěné naštěstí stále alespoň vzdáleně v duchu místní architektury.

Dračí hřbetProcházka mezi rýžovými políčky, budovanými po několik staletí, je zážitkem. Každičká sebemenší plocha je využita k pěstování životně důležité plodiny, jež udává ráz celé krajině. V průběhu roku se podle políček zbarví celé panorama – od zeleno šedavé, když se rostlinky rýže ještě koupou ve své vodní lázni, přes svěží zelenou, když rýže povyroste, po zlatavě hnědou při sklizni. Životodárnou vodu přivádí důmyslný systém vodních kanálů, který se ani v dnešní době technických vymožeností nezměnil.

Čína je zemí přímo s raketovým rozvojem a při návštěvě Číny to každý uvidí téměř na každém kroku. I město Yangshuo, jež bylo kdysi jen poklidnou vesnicí, se mění každým rokem. Jeho okolí ale i přes všechen pokrok nabízí dál svou pohádkovou krásu tušových maleb čínských mistrů.


text: China Tours
foto: China Tours

Související články

Zajímavé zájezdy

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů