Vyhledat zájezd na mapě

Je škoda, že Manila má namnoze špatnou pověst. Přitom filipínské hlavní město je vlastně esencí toho nejlepšího, ale také nejhoršího, s čím se na Filipínách návštěvník setká. Manila je přátelská, uvolněná, ale i zkorumpovaná, hektická a chaotická. Metropole roste každý den, a to jak rozlohou, tak počtem obyvatel. Do hlavního města na ostrov Luzon neustále proudí obyvatelé z menších měst a vesnic, ať už za vzděláním či za lepším výdělkem. Manila se rozrůstá o další území a polyká okolní vesničky a usedlosti, což ještě zvyšuje již tak panující neuspořádanost hlavního města. Je tedy spíš než městem chaotickým shlukem centra a okolních usedlostí, které se staly její součástí.

Pokud by Manila měla nějaké přesně dané centrum, bylo by to v okolí nejstarší čtvrti Intramuros. Bohužel během 2. světové války byla značná část historických budov poškozena či zničena a centrum města nebylo nikdy obnoveno. Za španělské vlády byla Manila označována jako „Perla orientu“, centrum španělské koloniální říše v Pacifiku. První turisté, přicházející sem již v 19. století, popisovali Manilu jako nádherné opevněné město s širokými dlážděnými ulicemi a úpravnými domy. Bohužel z tohoto vzhledu do dnešních dob mnoho nezbylo.

Historie Manily

Manila byla založena r. 1571 Španělem Miguelem Lopezem de Legazpi, který považoval okolní úrodnou krajinu za vhodnější pro nové centrum než tehdejší hlavní město na ostrově Cebu. Španělští králové nazývali město Isigne y Siempre Leal Ciudad (doslova „význačné a vždy loajální město“), místní obyvatelé ale i nadále používali původní označení místa jako Maynilad (pravděpodobně vycházející ze slov znamenajících „zde jsou mangrovy“), přičemž místní název se později začal omylem přepisovat jako Manila – jméno, jež hlavní město nese dodnes.

Od konce 19. století byla Manila považována za jakousi „Paříž východu“, životem kypící místo s multietnickou populací a dobrý výchozí bod pro obchody s Čínou a dalšími rychle se rozvíjejícími asijskými zeměmi. R. 1905 byl najat Daniel Burnham, hlavní architekt stojící za výstavbou Chicaga, aby dal starému městu novou, moderní podobu. Byly naplánovány široké bulváry, logické rozložení čtvrtí a ulic a dodnes se můžeme setkat se stavbami ve stylu art deco. Ulice modernizovaného města kypěly obchodem a zábavou.

Ale 2. světová válka vše změnila. Měsíc trvající bitva o Manilu, zuřící mezi americkými a japonskými jednotkami, zničila většinu budov města a znamenala také 150 000 mrtvých (pro srovnání, výbuch atomové bomby v Hirošimě si vyžádal 140 000 lidských životů). Město se z této ničivé rány již nikdy nevzpamatovalo, minimálně co se obnovy zničených památek týká. Dnes je Manila konglomerátem 17 čtvrtí a samosprávných obcí, sloučených r. 1976 dekretem prezidenta Marcose v jeden správní celek. Mnohdy si i místní obyvatelé stěžují na roztříštěný charakter a nejednotnost hlavního města, jemuž chybí přirozené centrum a jednotící prvek.

Čtvrť Intramuros

Jedna z mála alespoň částečně zachovaných historických oblastí Manily je tzv. Intramuros, pozůstatky opevněného města v ústí řeky Pasig. Název vznikl od latinského „uvnitř zdí“, v kontrastu k okolním čtvrtím, které byly označovány jako „extramuros“. Jedná se o místo, kde španělský kolonizátor Miguel Lopez de Legazpi založil svou pevnost, jež měla tvořit základ španělské koloniální moci v souostroví, tedy dodnes historické srdce města Manily. Intramuros bylo během své existence napadeno čínskými piráty, ohrožováno Holanďany a okupováno Brity, bylo také bráněno v různých obdobích britskými, americkými a japonskými vojsky, aby v samém závěru 2. světové války bylo téměř zničeno americkým bombardováním v průběhu bitvy o Manilu.

Manila – pevnost IntramurosPřímo za zdmi opevněného města sídlili představitelé španělské správy, zatímco místní populace žila v okolních čtvrtích Paco a Binondo. Číňané, kterým Španělé nikdy nevěřili, byli usídleni pod neustálým španělským dohledem v ghetu zvaném Parian. Opevněné město chránily věžičky (bastiony) a padací mosty, které jej mohly zcela oddělit od okolí. Na vrcholu své moci představovalo Intramuros symbol evropské velmoci v Asii, město, jež nemělo v okolních zemích obdobu. V době svého poničení na konci 2. světové války byly opevněné zdi vlastně jediným pozůstatkem kdysi mocné pevnosti. Navzdory svému poškození dodnes zbytky opevnění navozují pocit síly a jsou připomínkou koloniálních dob. Velká část 4,5 km dlouhých hradeb je přístupná a dá se po nich procházet – pro vycházku si ale zvolte denní hodiny, protože část opevnění je v noci uzavřená a také nedostatečně osvětlená.

Kostel sv. Augustina

Barokní katedrála v ManileTato sakrální stavba, postavená mezi l. 1587–1606, je nejstarším kostelem na Filipínách. Je také jednou z mála staveb, jež ve čtvrti Intramuros přežila bitvu o Manilu, dokázala přečkat i sedm zemětřesení. Masivní fasáda je bránou do zdobeného interiéru, plného předmětů vysoké historické a kulturní hodnoty. Kostel je dodnes chrámem živým a mezi Filipínci je velká poptávka po možnosti být zde oddán, případně se účastnit mší a dalších obřadů.

Fort Santiago

Pevnost kdysi chránící životně důležité ústí řeky Pasig a také někdejší sídlo španělské koloniální správy je od r. 1950 známa jako symbol svobody a spojována se všemi Filipínci, kteří padli při boji za svobodu. Je také významným vzpomínkovým místem na národního hrdinu José Rizala, který zde byl vězněn před svou popravou r. 1896. V Rizalově památníku je možné si prohlédnout memorabilia spojovaná s tímto revolucionářem.

Rizal Park

Manila – pomník náčelníka Lapu LapuPark dodnes někdy známý jako „Luneta“ (původní název parku) se rozkládá na přibližně 60 hektarech pokrytých trávníky, lesíky a ozdobnými zahradami. V parku má památník snad každý filipínský hrdina, přičemž José Rizal, po němž je park pojmenován, zde byl r. 1896 popraven. Manilané rádi navštěvují tento park za účelem procházek, pikniků, odpočinku, aby se na chvíli vymanili z hektického tempa hlavního města. 



Kráter a vulkanické jezero Taal

Vulkán Taal – vnitřní lagunaPříjemný celodenní výlet z Manily nabízí cesta ke kráterovému jezeru Taal se stejnojmenným vulkánem. Tento nenápadný vulkán je zároveň jedním z nejaktivnějších na Filipínách. Jedná se o kráterové jezero, z něhož se uprostřed zvedá další kráter, opět naplněný vodou. Za příznivého počasí poskytuje pohled z vrcholku kráteru úžasný pohled na jezero.

Vodopády Magdapio

Tropická vegetace v kaňonu řeky MagdapioDalší z výletů realizovatelných z Manily. Projížďka proti proudu řeky Pagsanjan k vodopádům Magdapio dodnes poskytuje filmovým fanouškům pocit, že jsou součástí věhlasného filmu Apokalypsa od režiséra Coppoly. Ten zde r. 1979 natáčel některé scény a dodnes se na toto místo vydávají příznivci tohoto filmového díla. Ale i běžný cestovatel ocení projížďku po řece obklopené tropickou vegetací.

Většinu míst můžete navštívit na zájezdu

Související články

Očkování na Filipíny

Filipíny se řadí mezi nejlidnatější země světa a cestovatelům přináší podívanou na přírodní i historické krásy. Před cestou doporučujeme očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu, dále je potřeba si také zkontrolovat platnost svého přeočkování proti tetanu, případně další povinná očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. >> Podrobnosti o očkování na Filipíny << Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Filipínách nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje.  Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem, opicí) a japonské B encefalitidě přenášené komáry.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat, a proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů. Konzumujte ovoce, které lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Riziko malárie na Filipínách je pouze na některých ostrovech a je vyšší v období dešťů. O preventivním užívání antimalarik je dobré se vždy poradit s odborným lékařem. Malárie a některá další onemocnění (např. dengue horečka) se přenáší bodnutím komárem. Proto je nezbytné chránit se proti poštípání vhodnými repelenty, oblečením a ev. moskytiérou. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů