Vyhledat zájezd na mapě

Pro mnoho návštěvníků znamená Cebu City vše, co Manila není. Je příjemně kosmopolitní bez příšerného zmatku filipínské metropole. Provoz je sice chaotický, ale ne šílený jako v Manile. Jedná se o město dostatečně velké pro veškeré náležitosti, co se týká kulturního a společenského vyžití, ale ne tak nepřehledně velké. Taxikáři jsou sice stejně bezohlední jako v Manile, ale (slovy Lonely Planet) nezaměstnává je přímo Satan. Každopádně, abychom nepřechválili – Cebu City je významné centrum, jemuž se zatím vyhnuly nejhorší problémy Manily. Na druhou stranu je zase příliš velkoměstem, než aby zde někdo trávil dovolenou, protože ostrov Cebu nabízí mnoho klidnějších míst.

Magalhãesův kříž

Když r. 1521 připlul Magalhães na Filipíny, nechal na ostrově Cebu vztyčit dřevěný kříž. Na stejném místě měly proběhnout také první křty na filipínské půdě. Původní dřevěný kříž se samozřejmě po téměř pět století nezachoval, ale kříž umístěný v nedaleké bazilice z r. 1841 by měl obsahovat minimálně úlomky kříže původního. Na stropě rotundy je také výjev znázorňující vztyčování původního kříže (zajímavé je, že těžkou práci vykonávají místní, Magalhães s druhy stojí opodál a pozoruje jejich práci). V každém případě se jedná o významnou připomínku španělské koloniální minulosti a historie křesťanství na Filipínách.

Bazilika Minore del Santo Niňo

Nejsvětější z filipínských kostelů je opravdovým pamětníkem. Původní bazilika byla postavena r. 1565, třikrát vypálena do základů a do dnešní podoby přestavěna r. 1737. Časté požáry by mohly být přikládány za daň proudům poutníků se svíčkami, kteří se sem přicházejí pomodlit k vlámskému obrazu Jezulátka, jehož vznik spadá až do Magalhãesových dob. Jezulátko by mělo být zázračné, přičemž přežití několika požárů baziliky tento předpoklad i potvrzuje. V bazilice si nezapomeňte povšimnout krásných nástěnných maleb. Bazilika byla těžce poškozena při zemětřesení v r. 2013.

Místo můžete navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování na Filipíny

Filipíny se řadí mezi nejlidnatější země světa a cestovatelům přináší podívanou na přírodní i historické krásy. Před cestou doporučujeme očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu, dále je potřeba si také zkontrolovat platnost svého přeočkování proti tetanu, případně další povinná očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. >> Podrobnosti o očkování na Filipíny << Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Filipínách nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje.  Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem, opicí) a japonské B encefalitidě přenášené komáry.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat, a proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů. Konzumujte ovoce, které lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Riziko malárie na Filipínách je pouze na některých ostrovech a je vyšší v období dešťů. O preventivním užívání antimalarik je dobré se vždy poradit s odborným lékařem. Malárie a některá další onemocnění (např. dengue horečka) se přenáší bodnutím komárem. Proto je nezbytné chránit se proti poštípání vhodnými repelenty, oblečením a ev. moskytiérou. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů