Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

Nebeské sídlo na skále – Sígirija


Na ostrově Cejlon, proslulé Perle Indického oceánu, bychom stěží mohli nalézt spektakulárnější místo, než je Sígirija. Působí až neuvěřitelně, že někoho před jeden a půl tisíci lety mohlo vůbec napadnout vystavět si královské sídlo na vrcholu skály vyčnívající jako velký monolit zhruba dvě stě metrů nad okolní krajinu.

Sígirija - Lví skálaTím někým byl samozvaný král Kassapa, vládce Lanky v letech 473–491 n. l. Původně panovníkem neměl být, neboť jeho otec Dhátuséna určil za svého následníka jeho mladšího bratra, Moggallánu. Kassapa se ovšem zmocnil trůnu násilím a otce odstranil. Protože se Kassapa bál pomsty svého bratra, který stihl uprchnout do jižní Indie, přesunul své královské sídlo z Anurádhapury právě sem, na Lví skálu. Na vrcholku si prý dal vystavět honosné paláce a obklopil se početnou dámskou společností. Skála však měla být hlavně impozantní a nedobytnou pevností. Celá stavba sídla i s rozsáhlými zahradami pod skalou trvala údajně jen sedm let.

Sígirija - paláce a vodní nádržKassapa si však svého sídla dlouho neužil. V roce 491 se vrátil jeho bratr Moggallána s vojskem, aby skalní pevnost dobyl. Kassapa na obklíčené skále dlouho nevydržel a sám se vydal se skály dolů bránit svou pevnost. Údajně se však mu splašil slon, a jeho vojáci to brali jako signál k ústupu. Kassapa pak spáchal sebevraždu. Podle legendy si prořízl hrdlo vlastním mečem, který pak ještě před smrtí stihl zastrčit zpět do pochvy.

Vodotrysky 1000 let před Versailles

Lví skála má ovšem podstatně starší historii. Údajně se sem uchylovali buddhističtí mniši už na přelomu našeho letopočtu, a pak znovu po Kassapově pádu. V poslední době se dokonce objevují hypotézy, že na skále nikdy žádné paláce nebyly a že šlo vždy jen o mnišský azyl.

Ať už je pravda jakákoli, na návštěvu Sígiriji asi stěží někdo z návštěvníků zapomene. Na vrcholu skály jsou vytesané stupňovité terasy o rozloze větší než hektar, na nichž snad kdysi stály dřevěné paláce či mnišské příbytky. Zdejší vodní nádrž má obdivuhodné rozměry 27 x 21 metrů a existují teorie, Sígirija - dolní zahradyže nebyla jen sběrnou nádrží dešťové vody, nýbrž že sem ve své době byla přímo přiváděna voda sofistikovaným potrubím zdola. O hydraulických schopnostech starých Sinhálců nemůže být pochyb: už v onom 5. století dokázali mimo jiné zprovoznit vodotrysky v zahradách pod skalou – podobné vodotrysky dovedli například Francouzi udělat až v době stavby zámeckých zahrad ve Versailles, tj. víc než o tisíc let později…

1500 let staré nahé krásky

Obvyklá cesta ke skále vede právě přes dolní zahrady, zvané také Zahrada kamenů a Terasová zahrada. Poté následuje pomalý výstup, dnes z části po nových kovových schodech.
Sígirija - lví tlapyPo nich se lze dostat i k dalšímu jedinečnému místu – k několika krásným zachovaným freskám z 5. století, umístěným přímo do skalní stěny. Zobrazují „sígirijské krásky“ do půl těla a je to jediný doklad tak starých nenáboženských maleb na celé Šrí Lance. Odhaduje se, že původně jich ve skalní stěně bylo snad až pět set, ale do nedávné doby se zachovalo jen sedmnáct z nich díky tomu, že zůstaly chráněny skalním převisem. Dvě další přitom zničil jakýsi vandal teprve v 60. letech.

Další výstup přivádí návštěvníky až ke Lví plošině, která je zhruba v půlce výšky celé skály. Název upomíná na dvě obří lví tlapy, které zde dosud stojí a mezi nimiž pokračuje cesta nahoru. Ve skutečnosti jsou tyto tlapy pouhým zbytkem původního lva, jehož hlava měla i s tlapami vyčuhovat přímo ze skály jako impozantní ochránce Sígrijské kráskykrálovského sídla. Každý, kdo tudy stoupal, musel přitom projít mezi tlapami a pak samotnou lví tlamou. Odtud i název celé skály, Sígirija – Lví skála.

V dnešní době nehrozí při výstupu na vrchol velké nebezpečí, ale představa, jak tomu bylo v době Kassapy, budí respekt. Na horní části skály zbyly vytesané stupně, jež lze nazvat schody jen s trochou nadsázky. Kassapa se tudy navíc údajně nechal vynášet jen v křesle, ba existuje i kuriózní dohad, že tento panovník trpěl závratěmi. Pokud by to byla pravda, zdá se, že samotný pobyt na vrcholu mu na rozdíl od stoupání tolik nevadil. Však také úžasný výhled do všech stran, který se nahoře naskytne, se asi stěží může někomu omrzet. A tak výstup na Sígiriju bude vždy stát za to, i kdyby nás v budoucnu archeologové přesvědčili o tom, že žádný Kassapa tu nikdy paláce nepostavil.

6. 3. 2014
text: Petr Komers
foto: China Tours, Flickr.com (uživatel boretom)
Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek

Zajímavé zájezdy

Katalog 2019 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů