Vyhledat zájezd na mapě

Stručně o zájezdu
 • Tři nejkrásnější oblasti gruzínského Velkého Kavkazu
 • „Stověžatá“ Horní Svanete , proslulá obrannými věžemi
 • Tradiční pohostinnost kavkazských horalů
 • Klášter Gelati UN, pevnost Ananuri, staré Tbilisi

Gruzie je zemí mimořádných přírodních krás, kulturních i historických hodnot a tradičně pohostinných obyvatel. Její severní hranicí s Ruskem tvoří velkolepé hřebeny Velkého Kavkazu, a především k nim zamíříme na tomto zájezdu. Horské oblasti Gruzie bývaly synonymem odolnosti vůči vnějším vlivům i nepřátelům, právě sem po staletí Gruzínci často ukrývaly cenné křesťanské památky. Nejvýraznějším symbolem nezdolnosti místních obyvatel jsou středověké obranné kamenné věže, které jsou součástí tradičních obytných domů a dodnes se o ně jednotlivé rody starají. Přívětivé gruzínské klima zatlačuje na jižních svazích Kavkazu bílé ledovce do vyšších poloh, takže malebně zelené horské doliny i níže položené hřebeny nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku, v našem případě velmi nenáročnou. A po návratu z výletu nás svérázní horalé pohostí místními sýry, plackami kubdari s masem a horskými bylinami, skopovou pečení i čačou, gruzínskou pálenkou z vinné révy.

Postupně navštívíme tři národnostně i kulturně odlišné oblasti Velkého Kavkazu. Nejprve Horní Svanetii, dříve nejobtížněji dostupnou část země v srdci centrálního Kavkazu, obklopenou čtyř až pětitisícovými hřbety včetně gruzínského nejvyššího vrcholu Šchary, v jejíchž kamenných vesničkách jako by se zastavil čas. Do druhé oblasti pronikneme vyhlídkovou horskou silnicí přes Křížový průsmyk, ležící na pomezí centrálního a východního Kavkazu. Zde je dominantou pětitisícový Kazbek, gruzínsky Mkinvartsveri, pod nímž Darialská soutěska řeky Těrek vytvářela historickou bránu pro poutníky, mířící od severu k jihu napříč Kavkazem. V závěru zamíříme do Thušska, odlehlé oblasti na východě, kde nahlédneme do tradičního životního stylu a projdeme se krásnými horami mezi typickými stády ovcí a koz. A při přejezdech prosluněnými nížinami se zastavíme u raně středověkých klášterů, ve zrenovovaných historických městech, ve skalních soutěskách i ve vinařství.

Zájezd den po dni
1.–2. den

Letecky Praha – Kutaisi, přílet v noci, ubytování a odpočinek; vycházka listnatými lesy mezi kláštery Gelati  a Motsameta, návštěva horské čajovníkové plantáže.

3. den

Ranní vycházka po historickém centru Kutaisi, přejezd Kolchidskou nížinou a stoupání údolím divoké řeky Inguri do Horní Svanetie , ubytování v jejím centru Mestii, prohlídka starého svanského domu.

4. den

Mestie – pěší výlet v okolí městečka k ledovci Chalaadi, úchvatné výhledy na pětitisícové vrcholky Tetnuldi a krásnou dvojvrcholovou Ušbu, která je spolu s Elbrusem symbolem Kavkazu.

5. den

Horské osady s typickými obrannými věžemi obklopené nádhernými velehorskými panoramaty, přejezd přes horské sedlo Ugyr až do nejodlehlejší a nejpůsobivější osady Ušguli , vycházka pod nejvyšší vrchol Gruzie, majestátní Šcharu (5065 m), fakultativně možnost projížďky na koních.

6. den

Návrat do nížiny, cestou zastávka na klenbové přehradní hrázi Inguri, s výškou 272 m jedné z nejvyšších přehradních hrází světa, vycházka po vzdušném mostě nad kaňonem Okace, krasový kaňon Martvili.

7. den

Přejezd se zastávkami – Čiatura, hornické město proslulé těžbou uhlí a funkčními sovětskými lanovkami, město Gori se Stalinovým rodným domem, přejezd horskou silnicí přes hlavní hřeben Kavkazu, přes Křížový průsmyk (2370 m) do Stepancmindy (dříve Kazbegi).

8. den

Pěší výlet ke klášteru Cminda Sameba v úbočí mohutného vyhaslého vulkánu Kazbek (5033 m), projížďka dramatickou Darialskou soutěskou k ruské hranici a vycházka k vodopádům Gveleti a do vesničky Tsdo, shlížející na soutěsku ze skal jak z orlího hnízda.

9. den

Pěší výlet údolím Truso horskými vesničkami k minerálním pramenům i travertinovým útvarům.

10. den

Zpět přes Křížový průsmyk, návštěva rozlehlé středověké pevnosti Ananuri, vycházka údolím Pankisi obývaném muslimskou komunitou Kistů; koncert čečensko-gruzínsko-thušského folkloru.

11. den

Terénními auty přes sedlo Abano (2900 m) do horami izolovaného Thušska, centrální vesnice Omalo s pevností Keselo, cestou uvidíme nádherný pravoslavný klášter Alaverdi.

12. den

Pěší výlet v thušské oblasti Gomecari – z Verkhovani malebnými svahy nad řekou Alazani přes několik dalších vesniček.

13. den

Pěší výlet po ,,Panorama trailu" na hřebeni Makratela s vyhlídkami na čtyřtisícové hraniční pásmo hor i do hluboce zařezaných údolí Pirikitské a Gomecarské Alazani.

14. den

Sjezd do Kachetie, hlavní vinařské oblasti Guzie, návštěva vinařství; Tbilisi, procházka křivolakými uličkami historického centra.

15.–16. den

Prohlídka Tbilisi – bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a prohlídka pevnosti Narikala, odpoledne individuální volno, letecky zpět do Prahy.

Termíny zájezdu

DVOJNÁSOBNÁ SLEVA pro stálé klienty!

Podmínky
V ceně zahrnuto:
 • letenka vč. všech poplatků Praha–Kutaisi / Tbilisi–Praha
 • doprava minibusem s místním řidičem
 • 13x ubytování v guesthousech s polopenzí
 • 2x hotel se snídaní
 • 9x svačinový balíček na výlet
 • informační materiály
 • průvodce.
Pořadatel:
CK Adventura
Fotogalerie
Katalog 2020 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů