Vyhledat zájezd na mapě

Gruzie je stát situovaný v jihozápadní Asii; podle některých názorů na vedení hranice Evropy ovšem malá část gruzínského území zasahuje i do Evropy. Jeho sousedy jsou Rusko, Ázerbájdžán, Arménie a Turecko. Leží v Zakavkazsku při východním okraji Černého moře. Součástí Gruzie jsou autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie; dvě posledně jmenované ovšem usilují o nezávislost a gruzínská vláda nemá jejich území pod kontrolou.

Základní informace o Gruzii

Oficiální název: česky: Gruzie, gruzínsky: საქართველო, transliterace: Sakartvelo, anglicky: Georgia
Rozloha : 69,7 tis. km2
Obyvatelstvo: 4,6 mil. obyvatel (údaj z roku 2009)
Národnostní složení: 80 % – Gruzínci, 7 % – Ázerbájdžánci, 6 % – Arméni, dále Rusové, Osetinci, Ukrajinci, Abcházové, Řekové, Kurdové, Židé a desítky dalších etnických skupin. 
Hlavní město: Tbilisi (1,2 mil. obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: Hlavní město Gruzie je Tbilisi + větším městům patří administrativní střediska jednotlivých oblastí, kterých je devět (ty se dále dělí na okresy – raioni). Na území Gruzie se dále nachází Autonomní republika Adžárie a separatistické oblasti Abcházie (s centrem Suchumi) a Jižní Osetie (s centrem Cchinvali). De facto republiky Abcházie a Jižní Osetie jsou v důsledku nevyřešených konfliktů mimo kontrolu ústřední vlády Gruzie.
Jazyk: gruzínština, abcházština - úřední
Měna: gruzínské lari (GEL), aktuální kurz .
Náboženství: 88 % – sunnitský islám, 9 % – pravoslaví, 3 % – ostatní 
Časové pásmo: GMT +5
Mezinárodni předvolba: +995
Důležitá telefonní čísla: lékařská záchranná služba 03, policie 022, hasiči 220 001
Doména: .ge
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR v Gruzii

Vízum do Gruzie

  • Občané ČR: Vstup do Gruzie je od 15. června 2005 povolen bez víza. Platí pro pobyt do 90 dnů.
  • Ostatní: Ověřte si vízovou (ne)povinnost s Gruzií a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Bezpečnost

Tradiční centra Gruzie jsou poměrně bezpečná. Vždy je ale nutné pamatovat na to, že špatná sociální situace a velký počet uprchlíků jsou příčinou zvýšené kriminality a častých incidentů vůči cizincům.

Vstup turistů do Abcházie a Jižní Osetie je v současné době zakázán kvůli trvajícímu napětí v těchto oblastech. Situace je krajně nepřehledná a vysoká jsou rizika v důsledku kriminálních aktivit.

Celní předpisy Gruzie

Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

Platební karty a šeky

V Gruzii se stále více používají platební karty (mezinárodní karty zde fungují), v Tbilisi je velmi hustá síť bankovních poboček a bankomatů. V regionech je však situace horší, proto doporučujeme mít s sebou vždy určitý obnos v hotovosti.

Elektřina

Elektrické napětí je v Gruzii stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Očkování do Gruzie

Očkování do Gruzie doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Telefon: Pokrytí signálem je dobré po celé zemi, problémy se signálem budete mít na severozápadě Gruzie. Jediným GSM operátorem je Geocell.
  • Internet: v Tbilisi je v současné době několik internetových kaváren.
  • Pošta: Mezinárodní poštovní služba je nespolehlivá, často je opožďována a návštěvníkům se doporučuje, aby využili kurýrních služeb DHL, která je zde zastoupena.

Fotografování, filmování

Gruzínská mentalita

Gruzíni jsou pohostinným národem, jsou velkými gurmány a i přes ekonomické problémy dodržují tradice stolování, kterou mj. utužují rodinné, přátelské a partnerské vztahy.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování

Obyvatelé Gruzie jsou pyšní na své kulinářské umění. Gruzínská národní kuchyně je bohatá na ořechy, které jsou součástí hustých polévek a omáček, aromatické bylinky, česnek, ocet, červené papriky, granátová jablka, dřišťál, koření a bylinky, které v kombinaci se zdejším kuchařským uměním propůjčují pokrmům neobvyklou chuť a vůni. To dělá kuchyni populární a jedinečnou. Nejvíce pokrmů je připravováno ze skopového masa. Gruzie je známá vinařská oblast, vyrábějí se zde vína červená i bílá. Gruzie je domovem 500 druhů vinné révy, což je více než v jakékoliv jiné zemi.

Voda: vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech Nahoru

Klima

Podnebí je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích je teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek, které mohou dosahovat od 1000 až k 2500 mm. Teplé podnebí umožňuje pěstovat celou řadu teplomilných plodin jako jsou citrusy či čajovník.

Směrem na východ Gruzie klesá podíl srážek a oblasti jsou zde sušší. Začíná zde převládat kontinentální podnebí. V oblasti povodí řeky Rioni a Kury jsou typické mrazivé zimy a  teplá léta.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Tbilisi

6

7

12

18

23

27

31

31

26

20

13

7

20

21

36

43

87

69

50

37

42

46

37

20

Fotogalerie k článku Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů