Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

(asi 40 000 obyvatel)

Sapa je horské městečko v severozápadním Vietnamu, nedaleko hranic s Čínou, v přibližné výšce přes 1600 m n.m. Nedaleko městečka se vypíná nejvyšší hora Vietnamu a také celé Indočíny – 3143 m vysoký Fansipan. Díky jeho výšce se pohoří Hoang Lien (Hoàng Liên Sơn), ve kterém se nachází, také říká Tonkinské Alpy. I z tohoto názvu je patrné, že oblast v minulosti hojně využívali francouzští kolonialisté, jež lákalo zejména příjemné horské klima, skýtající skvělé útočiště před letním horkým a vlhkým hanojským klimatem.

Návštěvníky sem nepřitahuje jen podnebí a přírodní krásy v okolí městečka, nýbrž také fakt, že zde žijí rozličné národnostní menšiny, známé mj. i pro své tradičně pestré šaty a tělesné ozdoby. Mezi nejhojněji zastoupené tu patří Černí Hmongové, Červení Zaové. V oblasti se konají v různých dnech týdne na různých místech tradiční trhy, na něž se sjíždějí příslušníci těchto etnik, aby nakupovali a prodávali ovoce, zeleninu, drobné domácí zvířectvo i místní rukodělné výrobky.

Pro oblast Sapy jsou typická terasovitá rýžová políčka táhnoucí se celým údolím sevřeným pohořím Hoang Lien. K této scenérii neodmyslitelně patří prosté dřevěné chýše místních horalů, majestátní postavy líně se pasoucích vodních buvolů, ale i dravé potůčky stékající do údolí z úbočí hor. Některé z nich se na své cestě změní v kaskády a vodopády, jako například 100 m vysoký Stříbrný vodopád (Thác Bạc). Nedaleko od vodopádu silnice dále stoupá až do výšky 1900 m n.m. do průsmyku Trầm Tôn – nejvýše položeného průsmyku ve Vietnamu, odkud je za dobrého počasí výhled do údolí.

 

Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů