Vyhledat zájezd na mapě

Sa Pa je horské městečko v severozápadním Vietnamu, nedaleko hranic s Čínou, v přibližné výšce přes 1600 m n.m. Nedaleko městečka se vypíná nejvyšší hora Vietnamu a také celé Indočíny – 3143 m vysoký Fan Si Pan. Díky jeho výšce se pohoří Hoang Lien (Hoàng Liên Sơn), ve kterém se nachází, také říká Tonkinské Alpy. I z tohoto názvu je patrné, že oblast v minulosti hojně využívali francouzští kolonialisté, jež lákalo zejména příjemné horské klima, skýtající skvělé útočiště před letním horkým a vlhkým hanojským klimatem.

Na trhu v tradičním oděvuNávštěvníky sem nepřitahuje jen podnebí a přírodní krásy v okolí městečka, nýbrž také fakt, že zde žijí rozličné národnostní menšiny, známé mj. i pro své tradičně pestré šaty a tělesné ozdoby. Mezi nejhojněji zastoupené tu patří Černí Hmongové, Červení Zaové. V oblasti se konají v různých dnech týdne na různých místech tradiční trhy, na něž se sjíždějí příslušníci těchto etnik, aby nakupovali a prodávali ovoce, zeleninu, drobné domácí zvířectvo i místní rukodělné výrobky.

Na severu, Sa PaPro oblast Sa Pa jsou typická terasovitá rýžová políčka táhnoucí se celým údolím sevřeným pohořím Hoang Lien. K této scenérii neodmyslitelně patří prosté dřevěné chýše místních horalů, majestátní postavy líně se pasoucích vodních buvolů, ale i dravé potůčky stékající do údolí z úbočí hor. Některé z nich se na své cestě změní v kaskády a vodopády, jako například 100 m vysoký Stříbrný vodopád (Thác Bạc). Nedaleko od vodopádu silnice dále stoupá až do výšky 1900 m n.m. do průsmyku Trầm Tôn – nejvýše položeného průsmyku ve Vietnamu, odkud je za dobrého počasí výhled do údolí.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů