Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

se pomalu stává fenoménem, za nímž do Vietnamu cestují i Číňané. Nic na tom nemění skutečnost, že Vietnamci mnoho jídel převzali od svého severního souseda – většinou si je ale upravili a často je i vytříbili do takových chutí, jež lahodí i evropskému jazyku. 

To je mj. případ různých typů nudlí (bún, mỳ, phở, miến…) – z vietnamských nudlových jídel si největší proslulosti získaly polévky phở (čti fo) s masem a čerstvou zeleninou, jež si každý sám dochucuje, tajemství jejich chuti však spočívá především ve vývaru, z nějž jsou dělány; na popularitě si získávají i u nás. Známé jsou také smažené závitky (nem rán, v jižním Vietnamu chả giò), mimo Vietnam zvané prostě nemy. 

V posledním desetiletí nastal s hospodářským vzrůstem země i velký kulinářský boom, a Vietnamci sami rozšiřují repertoár jídel podle nových inspirací z celého světa: dnes už se v centru Hanoje prodává u pojízdných stánků i kebab po vietnamsku. Z francouzské éry zůstaly především bagety, i ty ovšem chutnají jinak než ty francouzské. Podobně jako v případě předchozích zemí kulinářské hody zůstávají zatím omezeny spíš jen na největší a nejnavštěvovanější města (Hanoj, Saigon, Hue, Hoi An, Nha Trang, Mui Ne…). Tradičně bývá za nejoriginálnější považována kuchyně v Hue, kde existují doslova stovky místních specialit. 

Vietnamská kuchyně většinou není pálivá. Dává více než kuchyně vedlejších zemí vyniknout přirozeným chutím, jakkoli má i sofistikovaně rozlišené typy omáček a příchutí pro různá jídla. Řadu jídel si konzument dotváří do výsledné chuti na stole přímo sám. Důležitá je čerstvost potravin, hojně se využívají různé aromatické bylinky v tepelně neupraveném stavu. 

Za zmínku stojí vietnamská káva, jejíž originální bezmála čokoládová chuť vynikne zejména po dochucení sladkým mlékem (Vietnam se již stal jedním z největších vývozců kávy na světě), a také silný zelený čaj, jejž Vietnamci pijí prakticky po celý den.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2018 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů