Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

se pomalu stává fenoménem, za nímž do Vietnamu cestují i Číňané. Nic na tom nemění skutečnost, že Vietnamci mnoho jídel převzali od svého severního souseda – většinou si je ale upravili a často je i vytříbili do takových chutí, jež lahodí i evropskému jazyku. 

To je mj. případ různých typů nudlí (bún, mỳ, phở, miến…) – z vietnamských nudlových jídel si největší proslulosti získaly polévky phở (čti fo) s masem a čerstvou zeleninou, jež si každý sám dochucuje, tajemství jejich chuti však spočívá především ve vývaru, z nějž jsou dělány; na popularitě si získávají i u nás. Známé jsou také smažené závitky (nem rán, v jižním Vietnamu chả giò), mimo Vietnam zvané prostě nemy. 

V posledním desetiletí nastal s hospodářským vzrůstem země i velký kulinářský boom, a Vietnamci sami rozšiřují repertoár jídel podle nových inspirací z celého světa: dnes už se v centru Hanoje prodává u pojízdných stánků i kebab po vietnamsku. Z francouzské éry zůstaly především bagety, i ty ovšem chutnají jinak než ty francouzské. Podobně jako v případě předchozích zemí kulinářské hody zůstávají zatím omezeny spíš jen na největší a nejnavštěvovanější města (Hanoj, Saigon, Hue, Hoi An, Nha Trang, Mui Ne…). Tradičně bývá za nejoriginálnější považována kuchyně v Hue, kde existují doslova stovky místních specialit. 

Vietnamská kuchyně většinou není pálivá. Dává více než kuchyně vedlejších zemí vyniknout přirozeným chutím, jakkoli má i sofistikovaně rozlišené typy omáček a příchutí pro různá jídla. Řadu jídel si konzument dotváří do výsledné chuti na stole přímo sám. Důležitá je čerstvost potravin, hojně se využívají různé aromatické bylinky v tepelně neupraveném stavu. 

Za zmínku stojí vietnamská káva, jejíž originální bezmála čokoládová chuť vynikne zejména po dochucení sladkým mlékem (Vietnam se již stal jedním z největších vývozců kávy na světě), a také silný zelený čaj, jejž Vietnamci pijí prakticky po celý den.

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů