Vyhledat zájezd na mapě

My Son je nejvýznamnějším dochovaným místem starého království Čampa. Svého času se jednalo o intelektuální a náboženské centrum celé země. Bývá dost často považován za skromnější obdobu jiných podobných míst v JV Asii, jako byly například kambodžský Angkor, barmský Pugam nebo jávský Borobudur. Na rozdíl od těchto míst, jejichž sláva však trvala jen několik staletí, se může čamské království a s ním i My Son pochlubit více než tisíciletou historií trvající od 2. až po 15. století. Náboženským centrem země se stal hned ve 4. století za krále Bhadravarmana a byl jím až do 13. století.

Po masivním americkém bombardování v r. 1969 se ze 70 architektonických objektů různé velikosti dochovalo v relativně uspokojivém stavu 25. Většina staveb v areálu pochází zhruba z období od 8. do 10. století. Celý areál je rozdělen do několika sektorů a největší stavba stála až do americké demolice v sektoru označeném jako A1. Touto stavbou byla unikátní, 24 m vysoká věž (tzv. kalan), považovaná za skvost čamské architektury.

Čamské království bylo pod silným hinduistickým vlivem z Jávy, což se částečně promítlo i v architektuře (střechy). Chrámy v My Sonu jsou zasvěceny hinduistickým božstvům v čele s bohem Šivou, který byl také Čamy považován za ochránce jejich říše. Jeho vyobrazení tu můžeme nalézt mj. i ve formě lingamu nebo jóni-lingamu, coby symbolu stvoření.

Místo můžete navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů