Najít na mapě
Prohlížené zájezdy

My Son je nejvýznamnějším dochovaným místem starého království Čampa. Svého času se jednalo o intelektuální a náboženské centrum celé země. Bývá dost často považován za skromnější obdobu jiných podobných míst v JV Asii, jako byly například kambodžský Angkor, barmský Pagan nebo jávský Borobudur. Na rozdíl od těchto míst, jejichž sláva však trvala jen několik staletí, se může čamské království a s ním i My Son pochlubit více než tisíciletou historií trvající od 2. až po 15. století. Náboženským centrem země se stal hned ve 4. století za krále Bhadravarmana a byl jím až do 13. století.

Po masivním americkém bombardování v r. 1969 se ze 70 architektonických objektů různé velikosti dochovalo v relativně uspokojivém stavu 25. Většina staveb v areálu pochází zhruba z období od 8. do 10. století. Celý areál je rozdělen do několika sektorů a největší stavba stála až do americké demolice v sektoru označeném jako A1. Touto stavbou byla unikátní, 24 m vysoká věž (tzv. kalan), považovaná za skvost čamské architektury.

Čamské království bylo pod silným hinduistickým vlivem z Jávy, což se částečně promítlo i v architektuře (střechy). Chrámy v My Sonu jsou zasvěceny hinduistickým božstvům v čele s bohem Šivou, který byl také Čamy považován za ochránce jejich říše. Jeho vyobrazení tu můžeme nalézt mj. i ve formě lingamu nebo jóni-lingamu, coby symbolu stvoření.

 

Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Katalog 2017/18 Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů