Vyhledat zájezd na mapě

Stěží bychom v Myanmaru našli více fascinující místo než Pugam (snad jen s výjimkou Šweitigoumské pagody). Na rozloze nějakých 40 km2 stojí v rovinaté krajině stovky chrámů a pagod – obvykle se uvádí, že jich tu je přes dva tisíce, avšak odhady tvrdí, že před r. 1975, kdy byla oblast postižena silným zemětřesením, se jich dalo napočítat bezmála dvakrát tolik. Většina z nich vznikla ve zlatém období barmských dějin, mezi r. 1044 a 1287, kdy byl Pugam hlavním městem říše. K opuštění tohoto centra výrazně přispěl vpád Mongolů ve 13. století. Od té doby čekal zapomenutý Pugam na svou novou slávu až do 20. století, kdy se stal hlavní barmskou turistickou atrakcí a dokonce je nově i posledním barmským zápisem na seznam Světového dědictví UNESCO (r. 2019). Částečně opět vzrostl i jeho náboženský význam, byť většina pagod a chrámů zůstává víceméně opuštěna – v posledních letech se v této lokalitě znovu staví a renovují pobořené svatyně.

Pugam je muzeem barmské náboženské architektury, lze tu nalézt svatyně zavřené (stúpy), ale i otevřené (tzv. pahto), někdy s prostornými vnitřními ochozy plnými soch Buddhy.

Pagan - pagoda AnandaNejznámější z pagod je Ananda paja (či Ananda pahto), vystavěná na přelomu 10. a 11. století, s pozlacenými věžemi, v jejímž vnitřním čtvercovém ochozu jsou umístěny 4 velké sochy stojícího Buddhy.

Důležitou historickou roli sehrála Šweizigonská pagoda (Shwezigon paja), komplex s ústřední pozlacenou stúpou z 11. století, jejíž podobou se pak inspirovaly nespočetné další stúpy. Na jejím nádvoří dal král Anoratcha (Anawratha) v r. 1059 vystavit 37 natů, lidových bůžků, čímž došlo k oficiálnímu smíření a prolnutí buddhismu s lidovými kulty, jež v Barmě přetrvává až dodnes.

Pagan - východ slunceTřebaže návštěva předem zvolených pagod může v člověku zanechat dojem, že viděl to nejdůležitější, pro ideální vstřebání jedinečné atmosféry Pugamu je dobré se toulat mezi jednotlivými stavbami nazdařbůh, a poodkrývat alespoň trochu ze zašlé duchovní slávy místa mimo hlavní proudy turistů, neboť právě náhodně navštěvované stavby mohou dát vyznít i intimnější náladě svého duchovního rozměru.

Místo lze navštívit na zájezdu 

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů